BEBEK CİLT BAKIMI İÇİN 2 ÖNERİBebek Cilt Bakımı İçin 2 Öneri

Yeni doğan bebeklerin cildi yumuşak ve pürüzsüz olduğundan çok tatlıdır. Aynı zamanda koruyucu bir bariyerdir ve hayatın ilk yılı boyunca değişmeye de devam edecektir.

Aşağıda bebeğinizi daha rahat etmeniz için bazı ipuçları yer almaktadır:

Sponsorlu Bağlantılar

Banyo Yaptırma

Bebeğinizi haftada en az iki defa banyo yaptırarak diğer zamanlarda da çocuk bezi alanı, koltukaltı, uyluk, çene, ağız bölgeleri ve vücudun herhangi bir kıvrımlı bölgesine sünger banyoları yaptırabilirsiniz. Bunu bir zevkle yaptığınızda hem sizin için hem de bebek için keyifli olacaktır.

Banyo yaptırıyorsunuz diye bebeği köpüğe boğmanız gerekmez. Sadece kıvrımlı olan vücut bölgelerine sabun kullanmanız yeterlidir. Diğer kısımlarında ise sadece su yeterli olacaktır.

Bebeğinizin cildini kurutmayacak veya gözlerini yakmayacak hafif bir sıvı temizleyici seçin. Sabun ve boya içermeyen, kokulu temizleyiciler bulunmaktadır. Pediatrik bir dermatologdan bu konuda öneri alabilirsiniz. Köpürmeyen fakat iyi bir temizleyici olan ürünler piyasada mevcuttur.

Sabun ve banyo köpüğü kullanmaktan kaçınınız. Ayrıca, temel güvenlik yönergelerini izleyin. Mesela, banyo yaptırırken bebeğin başını desteklemek ve kullanılan suyun sıcaklığını elinizle test etmek bunlardan sadece ikisidir. Bebeğe banyo yaptırmadan önce gerekli tüm malzemeleri banyoda hazır bulundurunuz. Çünkü bebeğin banyoda bir saniyeliğine bile olsa yalnız bırakılmaması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Güneşten koruma

Bebeğinizi mümkün olduğunca güneşten korumaya çalışın. Dışarı çıktığında güneşe karşı aşağıdaki önlemleri aldığınızdan emin olunuz:

  • Bir şapka giymesi
  • Uzun kollu ve sıkı dokuma bir giysi ve pantolon
  • Ultraviyole (UV) korumalı güneş gözlüğü
  • Güneş koruma faktörü (SPF) en az 15 olan, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan bir güneş kremi takılması

6 aylıktan küçük bebekler için, güneş kremini sadece yüz ve eller gibi giysi ile kapatılması zor bölgelere sürünüz. Kremi cildine iyice yedirin. Altı aylıktan daha büyük bebekler için vücudunun tüm cilt alanlarına güneş kremi uygulayabilirsiniz ama gözlerin etrafına sürerken dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, mecbur kalmadıkça saat güneş ışınlarının en zararlı olduğu 10:00 ile 16:00 saatleri arası dışarı çıkarmayınız.

Güneş çubukları, titanyum dioksit ya da çinko oksit ile cilt üzerinde hem koruma sağlar hem de cilt daha yumuşak olur. Bebeğinize 2 saatte bir, terlediğinde ya da suyla falan ıslandığında koruyucu kremi tekrar uygulayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Tırnak Bakımı
Gebelik Döneminde Cilt Bakımı
Bebeklerde Kulak Ağrısı
Bebeklerde Uyku Düzeni
Bebeklerde Asit Reflü Hastalığı
Gebeliğin 21. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.