BEBEK EMZİRMEBebek Emzirme

Bebek emzirmeye karar verme kişisel bir tercihtir. Birçok tıp otoritesi ve uzman emzirmenin önemi üzerinde durmakta ve şiddetle önermektedirler. Ancak elbette ki bebeğiniz ve siz eşsiz varlıklarsınız ve emzirmeye karar verip vermemek de size kalmıştır. Devamdaki yazıda emzirme ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Bunlardan hareketle emzirme ile ilgili kararınızı da gözden geçirme şansınız olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirmenin ve anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütü bebekler için ideal bir beslenme sağlar. Birçok vitamin, protein ve yağ gibi mükemmel karışımı sayesinde bebeğin büyümek için ihtiyacı olan her şeyi içerir. Ayrıca bebeğin daha kolay şekilde sindirebileceği bir formülü vardır. Anne sütünün içinde bebeğinizin virüsler ve bakterilerle mücadele etmesine yardımcı antikorlar da bulunur. Emzirme bebeğin astım veya alerjilere yakalanma risklerini de düşürür. bunların yanı sıra ilk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerde kulak enfeksiyonları, solunum hastalıkları ve ishal nöbetleri ile daha az karşılaşılmaktadır. Kısacası hastaneye ve doktora gitme ihtiyacı daha az olur.

Emzirme ile ilgili yapılan bazı çalışmalarda daha sonraki çocukluk dönemlerinde daha yüksek IQ düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur. Dahası, fiziksel yakınlık, bebeğin anne cildine dokunması ve göz teması gibi unsurlar da bebeğin kendini daha güvende hissetmesini sağlar. Anne sütüyle beslenen bebeklerde aşırı kilodan ziyade ideal ağırlıkta olma olasılığı da daha yüksektir. Emzirme “ani bebek ölümü sendromu” açısından da riski düşürmektedir. Diyabet, obezite ve bazı kanser risklerini azalttığı yönünde de görüşler bulunmaktadır ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirmenin anneye de faydası var mıdır?bebek emzirmenin anneye faydası

Emzirme ekstra kalori yaktığından dolayı annenin gebelik kilolarından daha hızlı kurtulmasını sağlar. Emzirme ile “oksitosin” hormonu salgılanır. Bu hormon anne rahminin gebelik öncesi formuna dönüşüne yardımcı olur ve rahim kanamalarını azaltır. Emzirme ayrıca annede meme ve yumurtalık kanserleri riskini de azaltır. Osteoporoz (kemik erimesi) riskini de düşürür.

Biberon almadığınız için biberon temizliği için fazla zaman ve almak için de fazladan para harcamanın da önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca anneye bebeğiyle beraber sessizce dinlenme fırsatı tanır.

Emzirme için yeterli sütüm olacak mı?

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün göğüsleriniz ideal “ilk sütü” üretecektir. Buna “kolostrum” denir. Kolostrum yoğun ve sarımsıdır. Yetersiz olmakla birlikte bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını bol miktarda karşılar. Kolostrum yenidoğanlarda sindirim sistemini geliştirerek anne sütünü sindirebilecek şekilde hazırlanmasına yardımcı olur.

Bebeklerin çoğu doğumdan sonraki ilk 3 ila 5 gün içinde az miktarda kilo kaybına uğrar. Ancak bu durumun emzirme ile ilgisi yoktur.

Bebeğiniz daha fazla süte ihtiyaç duydukça ve daha çok emzirme istedikçe göğüsleriniz de tepki olarak daha fazla süt üretecektir. Uzmanlar ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü önerir. Eğer bebeğinize mama vermeye başlarsanız muhtemelen memeleriniz daha az süt üretecektir.

Eğer önerildiği şekilde 6 aydan daha kısa süre de emzirirseniz yine de hiç emzirmemekten daha iyidir. Eğer süt üretimini devam ettirmek istiyorsanız, ilk 6 ay içinde katı besinlere ilaveten emzirmeye de devam ediniz.

Emzirme ile İlgili Tıbbi Hususlar Nelerdir?

Bazı durumlarda emzirme bebeğe zarar verebilir. Aşağıdaki koşullarda emzirme yapılmamalıdır:

  • HIV pozitif: Anne sütü yoluyla bebeğe HIV virüsünün geçme ihtimali bulunduğu için emzirme yapılmamalıdır.
  • Aktif tüberküloz (verem) varsa,
  • Kanser için kemoterapi tedavisi alınıyorsa,
  • Kokain ve marihuana gibi yasadışı uyuşturucu maddeler kullanılıyorsa,
  • Bebeğinizde nadir durumlardan biri olan “galaktozemi” var ve anne sütündeki “galaktoz” denilen doğal şekeri sindiremiyorsa,
  • Migren baş ağrısı, Parkinson hastalığı, ya da artrit için reçeteli ilaçlar alınıyorsa emzirme yapılmaması önerilmektedir.

Bazı kadınlar neden emzirmemeyi tercih etmektedir?bebek emzirmenin bebeğe faydası

Kadınların bazısı toplum içinde emzirmek istemez. Bazıları da babası, annesi, bakıcı veya başka bir yakınının biberonla besleme imkanı olduğu için bu esnekliği tercih etmektedir.

Bebekler biberonla aldıkları sütü memeden emdikleri süte göre çok daha yavaş sindirmektedir. Bu nedenle emzirme gibi daha sık verilmesine gerek yoktur.

Sürekli bebeğin süt istemesini bekler şekilde hazırda beklemek her anne için uygun olmayabilir. Bazı kadınlar da emzirmenin göğüslerinin görünümünü kötüleştireceği korkusu ile emzirmekten çekinmektedir. Ancak uzmanlar yer çekimi, sigara içme, yaşam tarzı değişiklikleri ve genetik faktörler gibi etkenlerin göğüslerin şeklinde meydana getirdiği değişikliğin emzirmekten daha fazla olduğunu ifade etmektedir.

Emzirme ile ilgili bazı yaygın zorluklar nelerdir?

Meme ağrısı: Emzirmenin ilk haftalarında memelerde biraz ağrı görülebilir. Bebeğinizin memeyi doğru şekilde emdiğinden emin olunuz ve her emzirmeden sonra bebeği memeden ayırmak için bir parmağınızı kullanın. Bunları yapmanız göğüs uçlarındaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Eğer hala ağrı devam ediyorsa, her bir memedeki süt kanallarını boşaltacak kadar emdirdiğinizden emin olunuz. Bunu yapmazsanız, göğüslerinizde tıkanıklıktan dolayı şişme ve ağrı oluşabilir. Buzluktan alacağınız bir buz torbası ile göğüslerinize yapacağınız buzlu uygulama geçici rahatlama sağlayacaktır. Göğüslerinizi kuru tutun ve emzirmeler arasında kuru hava almasını sağlayın. Bebeğiniz ilk başlarda daha aktif emme eğilimindedir. Bu nedenle emzirmeye daha az ağrısı olan meme ile başlayın.

Kuru, çatlamış meme: Memeleri daha kuru yapacak ve çatlamasına neden olacak alkol, sabunlar, parfümlü kremler ve losyonlardan kaçının. Nazikçe bir şekilde emzirmeden sonra saf lanolin uygulayabilirsiniz. Ama emzirmeden sonra tekrar yıkayınız. Sutyeninizi daha sık değiştirmeniz, memelerin kuru kalmasına yardımcı olur ve sadece pamuklu olanları kullanmalısınız.

Yeterli süt üretimi konusunda endişeler: Bir başparmak kuralı olarak, günde altı ila sekiz bezi ıslatan bebek büyük olasılıkla yeterli miktarda süt alıyor demektir. Bebeğinizi mama ile beslemekten kaçının ve aynı zamanda asla sade su içirmeyin. Vücudunuzun süt üretmesi için düzenli ve sık olarak bebeğin süt emmesine ihtiyacı vardır. Bazı kadınlar küçük göğüsleri olduğu için emziremeyeceklerini düşünür. Ancak küçük göğsü olan kadınlar da en az büyük göğüslü kadınlar kadar süt üretebilir. İyi beslenin, dinlenin, vücudunuzu susuz bırakmayın ve bol su için.

Sütü saklamak: Memenizden elle veya göğüs pompası ile süt alıp saklayabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizin birkaç gün veya bir hafta şişeden süt içmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle çalışan bayanlar sabah işe gitmeden önce bu şekilde süt ayırabilmektedir. Buz dolabında saklandığı taktirde iki gün içinde tüketilebilir. Dondurmanız halinde ise 6 aya kadar saklanabilir.  Bu sütü ısıtmayın veya mikrodalgada çözdürmeyin. Isıtmanız veya çözmeniz halinde içindeki bağışıklık arttırıcı bazı besin değerleri kaybolabilir. Buzdolabında kendiliğinden çözülmesini sağlayın veya ılık su dolu bir kabın içinde çözülmesini bekleyin.

Ters dönmüş meme başı: Bir emzirme danışmanının önerilerine göre emzirdiğiniz taktirde, ters dönmüş meme başı ile de başarılı şekilde emzirme yapılabilir. Göğüslerde dolgunluk: Memede dolgunluk doğal ve sağlıklıdır. Memeleriniz süt ile dolduğu zaman daha yumuşak ve esnek hale gelir. Ancak göğüslerdeki dolgunluk memedeki kan damarlarının sıkışık hale gelmesinden de kaynaklanabilir. Bu durum göğüslerinizde sıvı tutar ve bu yüzden daha sert, ağrılı ve şiş hissedilmesine neden olur. Belirtileri gidermek için değişmeli olarak sıcak ve soğuk uygulamaları yapınız. Buz paketleri ile soğuk kompres yapabilir ve sıcak duş alabilirsiniz. Bu işlemler aynı zamanda elle veya pompa ile süt alınmasını da kolaylaştırır. 

Tıkanan kanallar: Göğüsleriniz üzerindeki tek kırmızı ve sıcak noktalar takılı bir süt kanalının işaretçisi olabilir. Bu tıkanıklığı gidermek için genellikle ılık kompres ve yumuşak masaj fayda sağlar. Daha fazla emzirme yaptırma da yine yardımcı olabilir.

Meme enfeksiyonu (mastitis): memede enfeksiyon genellikle çatlamış meme başından içeriye bakteri girdiğinde gerçekleşir. Meme üzerinde kızarıklık, ateş ve yorgunluk gibi grip benzeri belirtiler varsa bir doktora danışınız. Meme enfeksiyonundan kurtulmanız için muhtemelen antibiyotik reçete edilecektir. Ancak antibiyotik alırken de emzirmeye devam edebilirsiniz. Göğüslerde hassasiyeti rahatlatmak için iltihaplı bölgeye günde dört defa olmak üzere ve her defasında 15 ila 20 dakika boyunca nemli sıcak uygulaması yapın.

Stres: Aşırı endişeli olma veya stresli olmak da vücudun tepki olarak daha az salmasına neden olabilir. Bebeğinizi emzirdiğiniz zaman salgılanan bir hormon ile tetiklenmektedir. Aynı zamanda sadece bebeğinizin ağlaması veya bebeğinizi düşünmeniz bile yeterli olabilmektedir. Emzirme öncesi ve emzirme sırasında sakin ve rahat olmaya çalışınız. Bu şekilde sütün daha kolay akması sağlanır. Sizin sakin ve rahat olmanız aynı zamanda bebeğinizin de daha sakin ve rahat olmasını sağlar.

Prematüre bebekleri bu şekilde emzirmek mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda, anne sütünü bir şişeye sıkar ve bu şişe aracılığıyla bebeğini besler.

Emzirme, doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Ancak aşağıdaki durumlarla karşılaşmanız durumunda bir doktora görünmeniz önemlidir:

  • Göğüsleriniz alışılmadık şekilde kırmızı, şiş, sert, veya ağrılı olursa,
  • Memede alışılmadık şekilde akıntı veya kanama varsa,
  • Bebeğinizin kilo almadığı ya da yeterince süt içmediği hakkında endişeleriniz varsa bir doktora görünmeniz önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Pişik
Bebek ve gelişim
Emzik nasıl yıkanmalıdır
Yeni Doğan Bebekte Sarı Renkli Göz Akıntısı
Bebekler neden emzik kullanır
Hamile Kalınacak Gün
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.