BEBEK KULAĞI NASIL TEMİZLENİR?Bebek Kulağı Nasıl Temizlenir

Birçok yeni annenin bebekleri hakkında en çok endişelendikleri noktalardan biri onların kulaklarını nasıl temizleyecekleridir. Bebek tepeden tırnağa büyüyünceye değin özen isteyen varlıklardır. Bebeğin kulağına eğer herhangi bir şey kaçmışsa, kulak zarının yırtılması veya delinmesi potansiyeli çok yüksektir. Kulak kirinin temizlenmesi hakkında da aynı şeyi söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu çerçevede bebeklerde kulak temizliği son derece özel gösterilmesi gereken bir durumdur ve bunun birçok güvenli yolu bulunmaktadır. Fakat yine de burada okuyacağınız bilgiler sizin endişelerinizi gidermiyorsa, herhangi bir evde yapılabilecek uygulamayı denemeden önce bir çocuk doktoru ile görüşünüz.

BEBEĞİN KULAK KİRİ

Çoğumuzda kulak kiri vardır fakat çoğumuzun bilmediği bir şey bebeğin kulağının bu kiri biriktirmemesi yada oluşmamasıdır. Aslında kulak kiri denilen şey, gerçekten düşünüldüğü gibi kir değil; kulağın sağlığı amacı ile dış kulaktaki özel bezler tarafından salgılanan akışkan olmayan kahverengi bir salgıdır. Buna tıpta “serumen” adı verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler bu salgıyı zaten gerektiğinden fazla salgılamaz, eğer böyle bir durum sözkonusu ise mutlaka bir çocuk doktoruna bebeğinizi gösteriniz ve kulağını kontrol ettiriniz. Orada sarımsı mumsu maddenin aşırı miktarda olduğu görülüyorsa ve bebeğinizi rahatsız ediyorsa yine bebeğinizi derhal bir doktora götürünüz. Çünkü burada aşırı salgılanan sarımsı sıvı normal kulak kiri olmamakla birlikte bir kulak enfeksiyonuna işaret ediyor olabilir. Kulak enfeksiyonları tedavi edilmediği takdirde bebek için sadece ağrı yapmaz bununla birlikte yaralara neden olabilir hatta kulak zarında kalıcı hasara neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin kulağına el atmadan önce bunu bilmelisiniz.

 BEBEK KULAĞI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE NASIL TEMİZLENİR?

Çocuk hekimleri tarafından önerilen yöntem, sıcak ve nemli bir bez alarak nazik bir şekilde bebeğin dış kulağınızı temizlemektir. Bezi birazcık bükerek bebeğin kulak kanalına doğru az bir miktar itilir ama asla, hiçbir zaman herhangi bir çubuk sokmayınız. Bazı doktorlar bebeğin kulağının içinde damla damla ılık su koyarak hemen bebeğin döndürülmesi yolu ile suyun dışarı akıtılmasını da önermektedirler. Fakat suyun bebeğin kulak kanalında kalma riski vardır ve bu yüzücü kulağında olduğu gibi bu son derece ağrılı olabilir fakat bebek bunu söyleyemez.

EVDE HAZIRLANABİLECEK İLAÇLAR NELERDİR?bebeklerde kulak temizliği

Yetişkinler için kullanılan yöntemler kesinlikle bebek için uygulanmamalıdır. Kulaktaki kiri yumuşatmak için birkaç damla kullanılan yağlardan biri zeytinyağıdır. Fakat bu, doktorlar tarafından önerilmediği sürece bebekler için kullanılmamalıdır. Ayrıca, bazı ebeveynlerin bebeklerinin kulaklarını temizlemek için eczanelerde satılan bebek kulağı şırıngaları vardır. Fakat bu da iyi bir öneri değildir ve şırıngada meydana gelen basınç bebeğin hassas kulağına zarar verebilir.

HANGİ SIKLIKLA TEMİZLENMELİ?

Bebeğinizin kulağını banyo sonrası temizleyebilirsiniz. Kirin yumuşaması göz önünde bulundurulduğunda bu daha kolay olacaktır. Eğer kulak kirinin biriktiğine şahit oluyorsanız kesinlikle bebeğin kulağına kulak çubuğu gibi bir şey sokmayınız ve eğitimli bir profesyonel tarafından kulağın temizlenmesi daha akıllıca olacaktır. Kulakta kir birikmemişse rutin temizliğinizi sürdürünüz. Normalde bebeklerin kulakları temizlenmese de olmaktadır ama ihtiyaç varsa bir bebek doktoruna bebeğinizi götürünüz. Sıra dışı bir şey yoksa banyo sonrası uygun bir zamandır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum sonrası uygulanan testler
Doğumdan Önce Gerekenler
Bebeğin Duyması
Gebeliğin 21. Haftası
Bebeklerde İshal ve Korunma Yolları
Emzik nasıl yıkanmalıdır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.