BEBEK NE ZAMAN DUYAR?
bebek ne zaman işitirEvliliğin meyvesi olan bebekler, ebeveynleri en mutlu eden varlıklardan birisidir. Hele hele onların sizlerin seslerinize tepki vermesi, mutluluğunuza mutluluk katmaktadır.

Peki, bebekler ne zaman sizin sesinizi duymaya ve ayırt etmeye başlar? Bu soruların cevabı sizler için çok önemlidir. Ya bebek için? Bir bebek için iletişim, onun beslenmesi kadar önemlidir. Sevildiğini ve önemsendiğini hisseden bebekler, sonraki hayatında yaşamla ve kendileriyle barışık bireyler olarak hayata atılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin duyma dhil, diğer duyu organlarının faaliyetleri doğum öncesi 8. haftadan itibaren başlar. Bebek, ilk olarak annenin kalp atışlarına ve sesine tepki veriyor. Anne karnındaki bir bebek dışarıdan gelen bazı seslerle de teskin olabilmekte veya hırçınlaşabilmektedir.

Uzmanlar, hamileliğin 13. haftasından itibaren bebekler sesleri algılayabildiğini, bu nedenle annenin karnını okşarken bebekle konuşmasının olumlu etki oluşturduğunu belirtmektedirler. Bebeğe karşı olumlu ve alçak sesle konuşulması gerektiğini de vurgulanmaktadırlar. 32. haftadan itibaren ise tepki vermeye başlar. Bu zaman diliminde annenin bebekle hoş bir iletişime geçmesi, bebeğin duygusal gelişimine olumlu katkıda bulunur. Aksi durumdaki bir iletişimde ise yani hakaretlerle dolu bir gebelik muhtemelen doğacak bebeğin huzursuz olmasını sağlayacaktır.

Doğum sonrası dönemde ise bebekler duyarlar ve tepki verirler. Genelde ani ve gürültülü seslerden ürkmektedirler. Doğumdan sonra bebeğin kulağında veya işitmesinde bir sorun olup olmadığı doktor tarafından işitme testi uygulanarak anlaşılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler genelde;

Bir aylık: Sesleri ayırt edebilir.
Üç aylık: Bir ses duyduğunda o yöne doğru bakabilir.
Dört aylık: Sesin yerini bulabilir.
Beş aylık: Alt ya da üst taraftan gelen sesleri bulabilir. Tonlarını ayırt edebilir.

Altı aylık: Kendi adını tanır. Sesleri birleştirebilir.
On aylık: Bazı nesnelerin adlarını bilir. Küçük komutlara uygun davranabilir. 

                                                                                                        MUTLU YARINLAR TEMENNİSİ İLE…
 
 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Kulak Ağrısı
Gebeliğin 22. Haftası
Agresif Çocuk
tüp bebek tedavisinin maliyeti
Kürtaj
En Uygun Yumurtalama Günü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.