BEBEK SAĞLIĞI VE GELİŞİMİ
Değişen ve gelişen toplumumuzda, özellikle sağlık kurumlarındaki son değişmeler olumlu bir bakış açısı çiziyor. Özellikle de son teknoloji sayesinde, hastanelerde yapılan otomasyon çalışmaları ve buna bağlı olarak gelişen ve hızlanan hizmet anlayışı buna en güzel örnektir. Çağımızdaki en büyük sorunlardan biri olan bebek ölümleri, son gelişmelere bağlı olarak azalmıştır. Son TÜİK verilerine göre, bebek ölümlerinin azalması, kaba doğum oranının 17,3 e kadar gerilemesi, hem bebek hem de çocuk sağlığı bilincinin, toplumda iyice oturmuş olması ve sağlık hizmetlerindeki kalitenin artmasının büyük payı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk ve bebek sağlığı bakımından, gelişmiş ülkelere nazaran gerilerde olan ülkemiz, sağlık hizmetlerindeki kalite yönetimindeki değişiklerden olumlu etkilenmiş ve çıtasını yükseltmiştir. Sağlık kuruluşlarında birçok yeni birim açılarak insanlara çocuk ve bebek sağlığı hakkında bilgi verilmektedir. Bu sadece hastanelerde değil, aynı zamanda sağlık ocakları ve polikliniklerde de verilmektedir. Hizmetler bu kadarla da sınırlı kalmayıp herhangi bir sağlık kurumuna gelemeyecek durumda olanlar için bu hizmetler artık sadece bir telefon uzaklığındadır.

Her zaman anne sütünün önemini vurgulayan uzmanlar, kesinlikle anne sütünün bebek gelişiminde bir numaralı faktör olduğunu ve bebek bir yaşına gelen kadar anne sütünün kesilmemesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Anne sütü, protein ve kalsiyum açısından en zengin besindir. Bebeklerin gelişiminde, ilerleyen zamanda zek gelişimi, konuşma yeteneği, güçlü bir fiziki yapı ve en önemlisi de bebeğin bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı direncini arttırması, anne sütünün önemini daha açık bir şekilde göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir diğer önemli faktör ise, bebeğin gelişiminde ona gösterilen ilgi yatar. Bebeğin gelişiminde onunla oynanması, konuşamasa bile, onun taklidini yapmayıp normal bir şekilde konuşulmalıdır. Bu sayede bebek, hem kısa sürede konuşmayı öğrenir, hem de zek gelişimi açısından büyük bir fayda sağlar. Bebeklere, hafif el kol hareketleri yaptırmak onları rahatlatır, sakinleştirir ve fiziksel açıdan gelişimini hızlandırır. Amerika Cambridge Üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar, fiziki gelişimde en büyük payın ailenin bebeğe karşı tutumları olduğunu belirtmişlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Emzirirken Saç Boyanır mı
Prematüre Bebekler İçin Testler, Bakım, Tedavi ve İlaçlar
Bıngıldak Nedir?
Gebeliğin 19. Haftası
Bebeklerde Grip, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi
Bebeğinizin İlk Hareketi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.