BEBEK SİVİLCELERİ İÇİN ÇÖZÜMBebek Sivilceleri İçin Çözüm

Bebeklerde görülen akne birkaç hafta ile birkaç ay boyunca devam edebilir ve sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Çoğu çocuk hekimlerine göre bu durum doğaldır ve herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Bebeğin yüzü güzel bir şekilde yıkandığı ve temiz tutulduğu sürece kendiliğinden geçecektir. Ancak şiddetli durumlar için tıbbi tedaviler önerilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıda bebeklerdeki bu tür sivilceler için neler yapabileceğinize ilişkin faydalı bilgiler yer almaktadır.

EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ?

#### Bebeğinizin cildini su ve hafif bir sabun ile yıkayın. Günlük olarak ılık su ile yıkamayı tercih edin. Şiddetli akneler için ayrıca su ile birlikte yumuşak bir sabun da kullanılabilir.

 • Bebeklerde kullanılmak üzere formüle edilmiş sabunlar vardır. Ergenler veya yetişkinler için üretilen sabun ve şampuanlar bebekle için tahriş edici olabilir.
 • Eğer bebek şampuanı yoksa hafif bir nemlendirici yüz sabunu veya yumuşatıcı oranı yüksek olan bir sabun da tercih edebilirsiniz. Kullanım sırasında bebeğin cildinde kızarma ve sivilcelerde artma fark ederseniz kullanmayı bırakın.
 • Bebeğinizin yüzünü günde bir kereden fazla yıkamayın. Fazla yıkama cildi tahriş ederek yağ bezlerinin fazla çalışmasını tetikler. Dolayısıyla fazla çalışan yağ bezleri de cildin akne çıkarmasına meyilli hale gelmesi demektir.

#### Cildi ovuşturmaktan kaçının. Bebeğinizin yüzünü yıkarken hafifçe dokunun, sert şekilde ovuşturmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Eğer bebeğin cildindeki akneler kirlenmeden ziyade yağ bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı ise ovuşturarak yıkamanız yağ bezlerinin daha çok çalışmasına neden olur.
 • Bebeğinizin cildini temizlemek için yumuşak bir sünger ya da havlu bez kullanın.Bebek Sivilceleri Nasıl Geçer

#### Yıkamada olduğu gibi kurulamada da cildi nazikçe ve sürtünme yapmadan kurutunuz. Yumuşak havlular tercih ediniz.

#### Yağlı losyonlar kullanmayınız. Özellikle akneli bebek ciltlerinde yüz losyonu kullanmaktan kaçının.

 • Sivilceler kuru gibi görünse de, losyon kullanımı yağ üretimini teşvik ettiği için aknelerin daha da kötüleşmesine yol açar.
 • Eğer cildin fazla kurumasını önlemek istiyorsanız, bebeğin yüzü için kullandığınız sabunun nemlendirici özelliğinin olmasına dikkat edin.
 • Kullanacağınız ürünü öncelikle cildin küçük bir alanında test edin. Eğer herhangi bir problem oluşmadıysa geri kalan yerlerde de kullanabilirsiniz.

#### Sivilceleri hiçbir sebeple patlatmayın. Bunu yapmanız, ciltte tahrişe, yağlanmaya ve sivilcelerin daha da artmasına neden olabilir.

#### Sabırlı olunuz. Bebeklerdeki akneler herhangi özel bir tedavi olmadan birkaç hafta ile birkaç ay içinde kaybolur.

 • Bebeğin cildindeki sivilceler kötü görünse de bebekleri pek rahatsız etmez. Eğer bebeğin aknelerden dolayı ağrı çektiğini fark ederseniz doktorunuza gidebilirsiniz.
 • Bebeklerde aknelerin ortaya çıkması genellikle 2 ila 4 haftalık olduklarında başlar ve 5 ila 6 aylık oluncaya kadar da devam edebilir. 6 ile 12 hafta arasında en kötü halini almaktadır.
 • Bebeklerde sivilceler genellikle emzirme ile birlikte biter. Bazı aknelerin nedeni rahim içinde iken anneden geçen ve yağ üretimini tetikleyen hormonal değişikliklerdir. Bazen de bebeğin yağ bezleri yeterince olgunlaşıp hormonlarla başa çıkabildiği zaman kaybolurlar. için yeterli olgunlaştı varsa.

TIBBİ TEDAVİYE GİRİŞ

#### Ergenler için üretilmiş olan reçetesiz ilaçları kullanmayın. Ayrıca ergen veya yetişkinler için üretilen krem ve merhemler de benzer şekilde hassas bebek cildi için uygun değildir.

Reçetesiz satılan akne ilaçlarını bebek cildinde kullanmanız tahrişe yol açar, cildi kurutur ve akneleri daha da kötü yapar. En kötü senaryo ise, bebeğinizin cildi o kadar kuru olabilir ki ağrıya bile neden olabilir.

#### Reçetesiz ilaçları sadece doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Kullanılan çoğu krem bebeğin cildini tahriş ettiğinden kullanılmasından kaçınmak gerekir. Özel durumlarda, doktorunuz hafif, %1 hidrokortizon içerikli krem ​​veya iyonik kolloidal çözüm seçenekleri önerebilir.

 • Hidrokortizon kremler ​​bebeklerde ciddi akne vakalarından kaynaklanan kuruma, kaşıntı ve ağrılarda etkilidir. Cilt rahatlatarak yağ üretimini azaltır ve cildin daha temiz olmasını sağlar. Hidrokortizon kremin gözler ve ağza kaçması durumunda zararlı olableceğiniz unutmayın.
 • İyonik kolloidal ürün seçeneği hidrokortizon kreminden ​​daha güvenli olarak kabul edilir. Yüz bölgesinde ciltteki yağdan ortaya çıkan bakterileri öldürür ve ciltteki kaşıntıyı dindirir.
 • Her iki üründen de sadece az miktarda uygulayın ve iki gün boyunca günde en fazla iki defa kullanın.

#### Doktorunuzdan reçeteli krem isteyiniz. Eğer bebeğin cildindeki sivilceler ağrı ve rahatsızlığa neden oluyorsa veya birkaç ay boyunca geçmek bilmiyorsa doktoru hafif bir akne ilacı reçete edebilir.

 • Reçete edilen krem ​​genellikle bir retinoid krem olmaktadır. Retinoidler cilt dokusunun büyümesini düzenleyen bir tür kimyasal bileşiktir.
 • Bebeklerde akne tedavisi için yaygın olarak kullanılan retinoid kremler “adapalenin”, “tazaroten” ve “tretinoin” olarak sıralanabilir.
 • İlaçlı kremi önerildiği şekilde ​​uygulayın. Bu kremler genellikle bebeğinizi yıkadıktan yaklaşık yarım saat sonra günde bir kez olmak üzere etkilenen alan üzerine uygulanır.Bebek Sivilceleri Nasıl Yok edilir

#### Diyet değişiklikleri ve diğer olası nedenler hakkında bilgi edinin. Bazen bebek cildinde meydana gelen bazı değişiklikler de akne zannedilebilir.

 • Bebeğiniz eğer dört ila altı aydan daha büyük ise cildindeki yapıların sivilce olma ihtimali daha düşüktür.
 • Egzama bebeğinizin akneden sonra karşılaşabileceği en yaygın cilt hastalığıdır.
 • Bebek cildinde görülen bu yapılar bazen bebeğin beslenme diyetine alınan yeni bir yiyecekten kaynaklanan reaksiyon da olabilmektedir. Eğer yakın zamanda beslenme düzenine eklediğiniz yeni bir yiyecek veya içecek varsa bebeğe yedirmeyi kesiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Kabızlık
Çocuklarda Dışkı Kaçırma
Çocuklarda Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?
Bebeklerde Ateş
İnmemiş Testis
Gece Altına Kaçırma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.