BEBEKLER NE ZAMAN GÖRÜR?
Bebeklerin en zayıf kalan duyusu görme duyusudur. Yeni doğan bir bebekte göz büyüklüğü, yetişkin bir insanın gözlerinin yaklaşık dörtte üçü kadar olup, gözbebeği küçük ve ışığa karşı hemen büzülebilecek duyarlılıkta değildir. Yeni doğan bebek, renklerden çok şekillere ilgi duyar. Bebek, ışığın şiddetine de tepki verir. Parlak bir ışıkta gözlerini kısar veya kapatır.

Siz de fark etmişsinizdir ki, yeni doğan bir bebeğin göz akı mavimsi tonda, renkli kısım ise garip bir mavimsi renktedir. Bu renkler zamanla gerçek alacağı renge dönecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin görmesi diğer duyu organlarının faaliyetlerine göre, daha sonra gelişmeye başlar. Uzman doktorlar, doğumdan sonra bebeklerin bulanık dahi olsa görebildiğini ve 6. haftadan itibaren bebeğin net görebildiğini ifade etmektedirler. Bir bebek, annesini emmesi esnasında annesinin gözlerine odaklanır. Bebek ile annenin gözü arasındaki mesafe bebeğin bir nesneyi en iyi odaklayabildiği mesafedir. Bu göz göze ilişki çocukla anne arasındaki ilk iletişim yoludur.

Yeni doğan bebekler, yeni doğan gözü ile yavaş hareket eden cisimleri takip edebilir, fakat bu, kısa sürelidir.  İki ayına gelince bir objeyi inceleyebilir, 3 aylık olunca da renkleri ayırt edebilir ve hareketli şekiller ile insan yüzüne bakmayı tercih der. Gördüğünü anlayan bebek, size gülerek cevap vermeye çalışır. Bebeğiniz 6. ayda etrafındaki objeleri ve her türlü hareketi yakından izleyebilir. Bebek büyüdükçe gözleri değişime uğrar ve cisimleri net olarak görebilmeye başlar.

Yetişkinler kadar net görme ise ancak 4–5 yaşlarında gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    RAMAZAN

    hizmetinizden dolayı tesekkür ediyoruz. dualarımız sizinle böyle yararlı bilgileri paylaşmanız bizleri aydınlaıyor sanmayın ki kimse bunları okumuyor aslında kadın ve erkekler en çok bütür yazıları okuyor evlatları hakkında bilgi sahibi yapıyor.

    tşkler

    Faydalı olabildik ise ne mutlu bize.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebelik Testi
Lohusalık
Yalancı Gebelik
Gestasyonel Diyabet Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Gebelik Testi Nasıl Yapılır
Hamilelik Döneminde Kilo Verme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.