BEBEKLERDE ATEŞ
Bebeklerde vücut ısısı çok hareketlidir. Genel olarak 36.1 – 37.8 °C arasındadır. Sabah saatleri bebeğin vücut ısısının en düşük olduğu, 16.00 – 18.00 arasında ise vücut ısısı maksimum noktadadır. Bebeklerin vücut ısıları erişkin insanların vücut ısılarından daha yüksektir. Hatta 38.5 °C’ ye kadar çıkabilir.

Ateş, toplum tarafından enfeksiyona bağlı oluşan hastalıkların sebebi diye bilinir ve öyledir. Ateş vücudun savunmasını güçlendirdiği gibi biraz yüksek olması halinde zararlı da olabilir. Zararlarından en bilineni ateşli havaledir. Bebek 1 aydan küçük ise ve ateşi varsa bu tek bulgu olabilir. Hayata gözlerini yeni, yani hayatının ilk 1 ayında olan bebeklerde vücut ısısı tam olarak ayarlanamadığından dolayı ateş normal ve hatta düşük sayılabileceğini de unutmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Ateş Ölçümü En Güvenilir Şekilde Nasıl Yapılabilir?
Vücut ısısını ölçmek için birçok alternatif yöntem vardır. Bunlar ağız, makat, koltuk altı ve kulaktan ölçmedir. Kulaktan ateşi ölçmek için termometre dikkatli ve tam ayarında yerleştirilmelidir yoksa kulak zarının patlamasına sebebiyet verirsiniz. En yaygını koltuk altı olsa da koltuk altındaki ateş ölçümü pek güvenilir olmaz. Bunun yanında ölçüm yapmak için en hassas yer makattır. Makatta yapılan ölçümlerde termometre 38 °C’ye kadar yükselirse normaldir. Doğru bir sonuca ulaşmak için makata koyulan cıvalı termometre 1 -2, koltuk altı, ağza koyulan cıvalı termometreler ise 2-3 dakika boyunca tutulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin ateşini makattan doğru ölçmek için:

  • Termometrenin ucu temizlenir, cıva haznensin bulunduğu ucun kayganlaşması için biraz vazelin ya da yağlı bir krem sürülebilirsiniz.
  • Termometredeki cıva kolonunun 36°C altına gelmesi için termometreyi ileri geri sallayabilirsiniz.
  • Bir yatağın üzerine yatırılan bebeğin her iki ayağını tek elle tutulur, ayaklarını kıvırarak karnına doğru itilir, boşteki ellin işaret ve başparmağıyla cıva haznesinden 2 -3 cm uzaktan tutabilirsiniz.
  • Termometreyi zorlamadan 2-3 cm ileri itebilirsiniz.
  • Termometre makatta 1-2 dakika boyunca tutulduktan sonra çıkartılıp cıva kolonundaki yükselme okunur.
  • Termometreyle işiniz bittikten sonra alkolle veya kolanyalı mendille silinir ve kendi kabında saklanır eğer bir kabı yoksa özenle bir beze sarıp saklayabilirsiniz. Bu durumda tekrar kullanılacağı zamanda temizlenip kullanılması gerekir.

Ateşi düşürmek için;
Ateşi olan bir bebek normal olarak rahat durmayacak ve huzursuzlaşacaktır. Bu yüzden bebeğinizi sakinleştirmek, rahatlatmak ateşini düşürmede etkin rol sahibidir. Ayrıca bebeğinize evde bulunan yetişkin ağrı kesicilerinden vermeyin. Bir doktor yardımıyla uygun ilacı alabilirsiniz. Halk arasında sıkça kullanılan ve etkili bir yöntem olan “soğuk uygulama”yı uygulayabilirsiniz. Soğuk uygulama yapılacak suyun sıcaklığı 29- 32 derece arasında olmalıdır. Bir diğer yöntemde alkol ile ısıyı düşürmektir ancak sakın bunu bebeğinize uygulamayın geri dönülmez hasarlar bırakabilir. Zira vücut ısısı bir anda düşecektir ve bebeğin bünyesi bu değişimi kaldıramayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Dışkı Kaçırma
Candida Nasıl Belirti Verir?
Dikkat Eksikliği
Roseola İnfantum
Çocuk Felci Engellenebilir
Bademcik İltihaplanması İçin Hangi Antibiyotik Kullanmalıyım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.