Bebek bakmak her zaman zordur. Çünkü net olarak anlayabileceğiniz bir dili yoktur. Ancak vücut dillerini takip ederek bebeğinizin durumu hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Bebekler de tıpkı biz büyükler gibi baş ağrısı çekerler. Bebeğimin baş ağrısı çekip çekmediğini nasıl anlarım? Gibi sorular gerek günlük hayatta gerekse de internet ortamında sıkça sorulan sorulardandır.

Bebeğin Baş Ağrısı Çekip Çekmediği Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle şuna dikkat etmeniz gerekmektedir.  Bebeğiniz ağrıyan uzuvlarını fazlaca hareket ettirip. Elleriyle ağrıyan uzuvlarına doğru hamle yapmaya çalışırlar. Bu bizim için bir işarettir. Eğer bebeğiniz elleriyle başına doğru hamle yapıyor ve aniden artan çığlıklarla ağlıyorsa yüksek ihtimalle baş ağrısı çekiyor demektir. Fakat bu teşhis yöntemi her zaman işe yaramaz. Mesela bebeğiniz baş ağrısı değil de kulak ağrısı çekiyor. Bu durumda da bebek eliyle başına doğru hamle yapacak ve yine ani çığlıklar atarak ağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğinizde baş ağrısı olup olmadığını anlamanın en kolay yöntemi yukarıda saydığım iki durumun yanında üçüncü ve dördüncü durumların da incelenmesidir. Örneğin bebeğin şakak damarlarında ciddi kabarmalar, bebeğin baş bölgesindeki ateş artışı, bebeğin başını sağa yada sola doğru hareket ettiriyor oluşu gibi durumlar bebeğinizin baş ağrısı çektiğini kanıtlar nitelikteki belirtilerdir.

Bebekteki Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda madde madde yazacağım belirtileri izliyorsanız yüksek ihtimalle doğru teşhisi koyacaksınız.

  • Bebeğim elini ara sıra hızla başına götürüyor bu sırada ağlama mızmızlanma krizlerine giriyor.
  • Bebeğim başını sağa sola ani hareket ettirerek ağlama, mızmızlanma krizlerine giriyor.
  • Bebeğimin şakak damarları belirgin bir şekilde şişkin. Bu durum ortaya çıktığında aşırı derecede huysuz.
  • Bebeğimin şakak, yüz ve alın bölgesinde yaygın kızarıklıklar var.
  • Bebeğimin baş bölgesinde belirgin ateş yükselmesi gözlemliyorum.

Yukarıda sayılan durumların tek tek açıklaması yapılabilir. Bu durumların bir yada daha fazlası bebeğinizin baş ağrısı çektiğine delildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek baş Ağrısı Belirtilerinin Nedenleri Nelerdir?

Elini başına götürüp ani huysuzlanmalar: bebek ağrıyan bölgesine hamle yapar ağrıdan dolayı da ağlar, huysuzlanır, mızmızlanır.

Başını sağa sola hareket ettirerek ağlaması, huysuzlanması ve mızmızlanması: Bebeğinizin başı ağrıdığı için baş bölgesini hareket ettirerek rahatlamaya çalışır. Başın sağa sola hareketi önemli bir belirtidir.

Örneğin sağ kulağı ağrıyan bebek genelde başını sağa doğru hareket ettirir. Baş ağrısı başın genelini tutacağı için bebek başını her yöne orantılı bir şekilde hareket ettirir.

Bebeğin şakak damarlarının şişkinliği: Baş ağrısı genellikle baş bölgesindeki kılcalların şişmesi nedeniyle ortaya çıkar. Kılcalların şişmesi kan akışının bozulduğuna işarettir. Bu kılcallar beyin zarına baskı yapar ve baş ağrısına neden olur.

Bebeğin baş bölgesindeki ateş yükselmeleri: Yine kılcallardaki şişkinliğe bağlı olarak kan tarafından buraya fazlaca ısı aktarılır ve baş bölgesinde sıcaklık artmaya başlar. Bu sıcaklık artışı baş ağrısının bir sonucu olabilir.

Önemi Not: Bebeğinizin şikayetini anlamanın yolu hareketlerini çözmekten geçer ancak bebeğinizin hareketlerinin sebepleri bir biriyle örtüşebilir. Örneğin gaz sancısı çeken bir bebek ayağını karnına çekerek ağlar. Daha sonra ayağını ileriye doğru atarak rahatlamaya çalışır. Aynı belirtileri mide ağrısı çeken bir bebekte de gözlersiniz.

Bebeğinizin şikayetini anlamanın en doğru yolu uzman bir doktora görünmek olacaktır. Doktora gitmeden önce bebeğinizde gözlemlediğiniz durumları bir kağıda yazıp doktor muayenesi sırasında doktorunuza söyleyerek teşhise yardımcı olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde 9/12 Ay arası beslenme
Çocuklarda Dikkat Eksikliği
0-1 Yaş Sosyal Gelişim
Gebeliğin 15. Haftası
En Fazla Kaç Sezaryen Yapabilirim?
Bebek Kulağı Nasıl Temizlenir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.