BEYİN FELCİBebeklerde Beyin Felci

Beyin felcinin çok önemli bir problem olmasının nedeni hiç kuşkusuz vücudun hareketini ve duruşunu bozan bir rahatsız olmasıdır. Doğumun öncesinde, sonrasında veya doğum esnasında beyin felci ortaya çıkabilir. Çoğunlukla bu durum beyinde ortaya çıkan deformasyon veya beyin içerisinde bulunan hücrelerde meydana gelen bir takım problemler neticesinde görülebilmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde hareket kabiliyeti çok fazla olmadığı için net bir şekilde anlaşılamasa da özellikle çocuklarda meydana gelen hareket problemlerinin en sık karşılaşılan sebeplerinden bir tanesi beyin felci durumudur. Bu durumun yaşanma riski diğer hastalıklara göre çok daha fazladır, oran vermek gerekirse 100 kişiden 2′ sinde beyin felci görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişinin beyninde felç meydana geldikten sonra kişi hareketlerini kontrol etmekte zorlanır ve bir müddet sonra kaslar zayıfladığı için hiçbir şekilde kontrol edemez. Meydana gelen deformasyona paralel olarak hareketlerde ki sorunların önemi de farklılaşmaktadır. Zeka geriliği, görme kusurları veya ara ara geçirilen nöbetler beyin felcine eşlik edebilen durumlardır.

BEYİN FELCİ NEDEN OLUR

Gebelik ya da doğum esnasında beyinde oluşan bir deformasyon neticesinde bebekte beyin felci gerçekleşebilir. Bu durumun yeni doğan bebeğin geçirdiği ilk 2-3 sene içerisinde oluşma riski her zaman bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre beyin felcinin temel nedenlerini şu şekilde sıralandırabiliriz; normal zamanından önce gerçekleşen doğum, doğumdan önce ya da doğum esnasında bebeğin yeterli miktarda oksijen veya kan alamaması, kafada ciddi travma oluşması, menenjit gibi beyni tehdit edebilecek önemli iltihaplanmalar, bebeğin annesinden veya babasından DNA yoluyla aldığı bir takım genetik yatkınlıklar beyin felcinin oluşmasına neden olan etkenlerdir. Saydığımız durumların dışında henüz neden olduğu bilinmeyen beyin felci vakaları da çok nadiren de olsa görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Beyin Felci Neden OlurBEYİN FELCİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kişinin vücut hareketlerini kontrol edememesi ve gittikçe kasların zayıflaması beyin felcinin en önemli belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bazı hastalarda bu durum daha şiddetsiz bir şekilde seyrederken kimi kişilerde oldukça ağır ve ağrılı bir döneme neden olabiliyor. Beyin felci bulunan kişilerin yürüyüşlerine dikkatli bakacak olursak bir aksaklık olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Bazı hastalarda ise refleks olarak bacak atımıyla birlikte kol hareketi gerçekleşme durumunda sıkıntılar oluşabilir. Hastalığın ilerleyen zamanlarında ise özellikle kasların zayıflamasından ötürü etkilenen ağız kaslarının neticesinde hastanın konuşmasında ve yemek yemesinde türlü zorluklar meydana gelebilir. Hastalığın oluşum şekline göre tüm bu belirtilerin yanında paralel olarak zeka geriliği ve çeşitli nöbetler gerçekleşebilir.

Bebeklerde meydana gelen beyin felcinde ise bebeğin duruşundaki anormalliklerden bu rahatlıkla fark edilebilir. Bebeğin vücudu gelişimi itibariyle gergin olmalıdır, fakat beyin felci gerçekleşen bebeklerde dokular yumuşak ve sarkık olabilir. Çene kemiği veya başın normal ortalamadan ufak olması, omurga bölgesinde ortaya çıkan duruş bozuklukları en çok karşılaşılan belirtilerdir. Bebeklerde doğuştan oluşan beyin felcinin yanında zeka geriliği gibi bir takım problemlerde mevcutsa bu problemler ilerleyen dönemlerde herhangi bir artış göstermez, deformasyonda herhangi bir ilerleme meydana gelmez.

HANGİ RİSKLERİ TAŞIR?

Beyin felcinin meydana gelebilecek olduğu durumlardan bir tanesi erken ya da bebeğin normal kilosundan çok daha az kiloya sahip olduğu doğumlardır. Bu şekilde dünyaya gelen her iki bebekten bir tanesinin beyin felcine yakalandığı ne yazık ki bilinmektedir. Bebeğin doğum esnasında kilosunun ne kadar düşük olması beyin felcinin yaşanma riskinin o kadar yüksek olması anlamına gelmektedir. Özellikle 2.5 kilonun altında doğan bebeklerde ve ikiz olarak doğan bebeklerde bu risk faktörü hamileliğin her döneminde kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Uzmanlar bebek doğurmak için annenin yaşının 20 ile 35 arasında en ideal dönem olduklarını söylemektedirler. Bu yaş dönemi dışında yaşanan gebeliklerde yaşa göre bebekte beyin felci oluşma riski paralel olarak artmaktadır. Tüm bunların dışında annenin hamilelik döneminde sağlığına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu dönemde annenin vücudunda kızamıkçık gibi bir enfeksiyon oluşursa, çeşitli hormonal tedaviler kullanmışsa, alkol, sigara veya uyuşturucu bağımlılığı varsa ve gebelik şekeri durumu söz konusuysa tüm bu durumlar bebekte beyin felcinin görülme olasılığını arttıracaktır. Erken doğum esnasında bebekte meydana gelebilecek bir beyin kanaması neticesinde felç durumu ortaya çıkabilir. Bu risk geç veya zor gerçekleşen tüm doğumlarda da mevcut olarak bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebek Sağlığı Ve Gelişimi
Topuk Kanı
Gebeliğin 19. Haftası
Bebeklerde Uyku Düzeni
Doğum Sonrası Egzersizler
Yeni Doğan Bebekte Sarı Renkli Göz Akıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.