BEBEKLERDE BRONŞİTbebeklerde bronşit

Bronşit, akciğerlere ait büyük solunum kanallarında meydana gelen bir enfeksiyon ya da iltihaptır. Bu solunum kanallarının diğer bir adı bronş’tur. Çocuğunuz soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, grip ya da sinüs enfeksiyonu gibi hastalıkları kaptığında, bu soruna neden olan virüsler bronşlara da yayılabilir. Mikroplar bronşlara geçtiğinde solunum yollarında şişlik, iltihaplanma ve mukus ile tıkanmaya yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Viral enfeksiyonlar çocuklarda en yaygın sorumlu mikroorganizmalar olarak görülmekle birlikte, bronşit bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler ve sigara dumanı, toz etkenlerden de kaynaklanabilir.

Bebekler genellikle bronşit değil “bronşiyolit” olmaktadır. Bu durum, bebeğin akciğerlerindeki bronşioller adı verilen küçük hava kanallarının mukus ile dolması ve şişmesi sonucu oluşur. Bronşit ise genellikle viral enfeksiyonudur. Çoğu zaman, solunum sinsitiyal virüsü (RSV) nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Çocuğunuzda ilk olarak boğaz ağrısı, yorgunluk, burun akıntısı, titreme ve hafif ateş gibi soğuk algınlığı semptomları görülebilir. Ayrıca ilk başlarda kuru olan ama daha sonra yeşilimsi veya sarımsı renkte mukus üreten öksürük te görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğunuz göğüs bölgesinde ağrıya, nefes darlığına ve hırıltılı solunuma neden olabilir. Eğer bronşiti şiddetli ise, ateşi birkaç gün boyunca yükselir ve bronşlar iyileşinceye kadar öksürük birkaç hafta devam edebilir.

Sigara içen yetişkinler ile sigara içenlerin yanında zaman geçiren çocuklarda aylar boyunca bronşit belirtiler devam edebilir. Bu durum kronik bronşit (enfeksiyöz veya akut bronşitin zıttı) olarak adlandırılır ve sigarayı evinizin dışında tutmak için mükemmel bir nedendir.

Doktora ne zaman uğramalı?

Bronşitin nedeni çoğunlukla viral yani virüs kaynaklı olduğu için, doktorların aslında teşhis ve belirtilerin hafifletilmesi dışında doğrudan tedavi anlamında pek yapabilecekleri bir şey olmamaktadır. Ancak yine de çocuğunuz 3 aylıktan küçükse ve bronşit belirtileri taşıyorsa doktora götürülmesi önerilir.

Sorunun teşhis edilmesi için doktor bebeğin akciğerlerini steteskop ile dinleyecektir. Ayrıca muhtemelen çocuğun kanındaki oksijen değerini ölçmek için parmak uçlarına bir cihaz yerleştirecektir. Bu işlem “pulse oksimetre” olarak adlandırılır. Bunların yanında çocukta zatürre olmadığından emin olmak için göğüs röntgeni de çekilebilir. Çocuğunuzun öksürüğü ilk birkaç günden sonra daha da kötüleştiyse veya ateşinde de benzer şekilde yükselme fark ettiyseniz doktoruna söyleyiniz. Ayrıca çocuğunuzda öksürüğün yanı sıra hırıltılı solunum da varsa ya da öksürüğünde kan geliyorsa acil servise gidiniz.

Bronşit nasıl tedavi edilir?

Eğer çocuğunuz bakteriyel enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa doktoru antibiyotik reçete edecektir. Ama çoğu zaman, bronşit bir virüsten kaynaklanabildiği için antibiyotikler fayda vermemektedir. Sorun yaklaşık bir hafta 10 gün içinde düzelmektedir. Bu süre zarfında görülebilecek belirtileri hafifletmek üzere aşağıdaki ipuçları yararlı olacaktır:

 • Çocuğunuza günde 8 ila 10 bardak su içirin. Bol su tüketmesi hem tıkanıklığı rahatlatacak hem de sıvı kaybını önleyecektir.
 • Eğer özellikle de kuru bir iklimde yaşıyorsanız, gün boyunca çocuğunuzun yatak odası veya oyun alanında serin bir nemlendirici çalıştırın. Havayı nemlendirmeniz daha kolay nefes almasına yardımcı olur. Ancak nemlendirici cihazı önerildiği şekilde kullanınız. Gerektiği gibi temizliğini yapmazsanız, cihaz yoluyla mikroplar havaya yayılabilir.
 • Tıkanıklık için tuzlu burun damlaları deneyin. Reçetesiz şekilde eczanelerde bulabilirsiniz. Basitçe, çocuğunuzun burun deliğine bir ya da iki damla damlatıp dışarı sümkürtün. Eğer yeterince büyükse kendisi de dışarıya sümkürebilecektir zaten.
 • Çocuğunuza balgamı nasıl temizleyebileceğini gösteren bir video izletebilirsiniz.
 • Çocuğunuzu iyice dinlenmesi için teşvik edin. Soğuk hava, toz ve duman çocuğun solunum yollarını tahriş edebilir. Bu yüzden iyileşme sürecinde ona temiz, sıcak, dumansız bir oda ayarlayın.
 • Dinlenirken ve uyurken daha rahat nefes alması için destek oluşturun.
 • Ateş ve herhangi diğer rahatsızlıklarını hafifletmek için, ona çocuk “asetaminofen” veya “ibuprofen” etken maddeli ilaçları uygun dozda verin. Aspirin kullanımı çocuklarda nadir görülen fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eder boyutta olan “Reye sendromu” riski ile ilişkili olduğu için vermeyin.
 • Çocuğunuza öksürük baskılayıcı vermeyin. Her ne kadar da öksürük sesini duymak istemezseniz de, öksürmesi iyileşmesine yardımcı olur ve rahatlatır. Boğaz ağrısını yatıştırmak ve öksürüğünü biraz kolaylaştırmak için sade şekilde veya sıcak çay ile birlikte bal verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçükse bal yedirmeyiniz. Çünkü bebeklerde “ botulizm” adı verilen bir tür besin zehirlenmesine yol açabilir.

Eğer çocuğunuzun astımı varsa, doktor solunum yollarını genişletmek için “bronkodilatatör” ilaç veya iltihabı hafifletmek için bir kortikosteroid ilaç reçete edebilir.

Bronşiti önlemenin herhangi bir yolu var mı? 

Bronşitin kendisi bulaşıcı değildir, ancak bronşite neden olan enfeksiyonlar bulaşabilir. Sık el yıkama, iyi beslenme, yeterli uyku ve hasta diğerlerinden kaçınmak gibi rutin hastalık önleme tedbirleri faydalı olacaktır. Çocuğunuz 6 aylık olduğunda, bir yıllık grip aşısı da biraz koruma sağlayacaktır. Ve tabii ki, ne olursa olsun ve çocuğunuz ne kadar sağlıklı olursa olsun, sigara dumanından uzak tutmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bronşit hastalığı çok ilerse astım astımdan zatüreye çevirebilir o yüzden doktora götürmelisiniz benim çocuğumda bronşit doktorumuz bize iğne verdi onları kullanıyoruz ve buhar yapan makinelerden kullanmamıza önerdi ve marketlerden almayın medicallerden alın onlar bebeğinizi iyileştirir

  Sağlık

  benim bebişimde bronşit oldu. doktor bize antibiyotik verdi şu anda bayağı iyi durumu çok korktum zaturreye çevirecek diye önemli olan hastalık yeniiken doktora götürmek. ihmal etmeyin size tavsiyem. allah sabır versin hepinize

  Sağlık

  benim bebegim de bronşit oldu ve zatüreye çevirdi.hemde alt katlarda zatüre deil. bayabi kötü olmuştu. gece ateşi 40 buçuga çıkmıştı.hastaneye götürdügümüz hastene de kaldı.haftalarca… ama o kadar kötü olmasına rgmen şimdi durumu çok güzel bayagı bir iyi.eve hava makineleri aldık kullanıyoruz.
  allah kimseye vermesin böyle bir acıyı…

  Sağlık

  Benim bebeğimde bronşit oldu sorasında biraz iyileşir gibi oldu ama tam olarak atlatamadı
  tekrar ilaç kullanmaya başladık
  şimdi biraz daha iyi şunu anladımki bebek büyütmek çok zor bide benim eşim asker oda daha zor
  allah kolaylık versin bana
  dua edin inşallah kardeşlerim.Selamünaleyküm

  Sağlık

  merhaba benim bebegim 9 aylık bu 3. bronşit oluşu doktor igne ve 3 gün hava verdi inş. geçer gecelleeri daha huzurşuz oluyor gerçekten bebek büyütmek çok zormuş benimde eşim aşker onunda yanımda olup ne zorluklar çekildigini görmeşini işterdim allah hepimizin bebeklerine şifa verşin

  Sağlık

  merhaba benim bebeğim 6 aylık çok öksürüyo bugün doktora getirdim yarın için başka bir hastaneye sevk etti inş bronşit olmamıştır bebek büyütmek anne olmak çok zor….

  Sağlık

  benim oğlumda bronşit oldu.cok kötü tıkanıyodu öksürürken.ve zor nefes alıyodu.erkenden doktora gıttık.ilerlemeden ilaclarla gectı.sımdı emın olmak ıçın doktora muaneye göturcem.sizın bebegınızdede böyle belırtıler varsa gec kalmadan goturun

  Sağlık

  benim oğlumda bronşit hastası gerçekten onun feryat figan ağlaması insanı çok üzüyo.doktor iğne verdi 10 tane allah bu hastalıkla uğraşanlara yardım etsin.

  Sağlık

  benimde kızım 3,5 aylık yaklaşık 15 gün önce bronşit teşhisiyle hasteneye yattık fakat öncesinde kucağımda morardı, o anı hiç unutmuyorum zor kendine getirdik .ikinci bebeğim olmasına rağmen hiç böyle şey yaşamamıştım, sigara kullanan bir annede değilim fakat anlamıyorum .bu aralar yine hafiften öksürmeye başladı ne yapacağımı bilmiyorum daha şimdiden bir sürü ilaç ve antibiyotik…. sizlerede allah kolaylık versin.

  Sağlık

  merhabalar benimde 7.5 aylık ikizlerim var bugun sarı şekerimin ateşi hayli yükseldi o kadar uğraş sonucu düşüremedim ve hemen hastaneye götürdük ve ciğerlerini üşütüp bronşit oldugunu söylediler hemen iğne ve şurup verdiler çok şükür şimdi daha iyi gerçekten kötü bir hastalık allah herkesin evladına sağlık versin

  Sağlık

  merhaba.benim oglum 8 aylik bronsit teshisiyle hastaneye yattik.atesi 40 derecenin ustune cikiyordu 4 gunde atesi tekrar 36-37 dereceye geriledi eve geldik hava makinalari irosol ve oksuruk surubu kullaniyoruz. yurtdisinda doktorlar antibiyotik kullanmamaya ozen gosteriyorlar.hastalik tekrarlarsa bu sefer antibiyotikte etki etmezmis.allah hepimizin yardimccisi olsun

  Sağlık

  şimdi hastahaneden geldik.oğlum 4 aylık kan ve röntgen sonuclarını ogleden sonra alıcaz .doktor b ronşit olabilir dedi.cok huzursuz sürekli ağlıyo öksürüyo.inş.öğleden sonra sonuçları doktora götürdüğümde kötü bir şey çıkmaz

  Sağlık

  merhabalar benim oğlumda 5 aylıkken bronşit oldu iğne ve ilaç tevavisi gördük şimdi 7 aylık yine teklaladı benim korktuğum şu domuz gribide var aşı yaptıracakmısınız?? çok korkuyorum yaa kronik mi oluyo şimdi bu bronşitt??aşınında tam yan etkilerini bilemiyoruzz :((off valla ben ölmessem iyi kaygıdan

  değerli ziyaretcimz biz ailecek çocuğumuzun doktoruna danıştık. Sizede çocuğunuzun doktoruna veya alanında uzman bir çocuk doktoruna danışmanızı öneriyoruz. Kaygılanmakta haklısınız ancak kaygılarınızın sizi yanlış yapmaya sevketmesinden kaçınmanız gerekiyor.

  Sağlık

  merhabalar hepinizin notlarini okudum benimde bebegim 4 bucuk aylik once biraz kuru oksurukle basladi sonra burun tikanikligi da basladi doktora goturduk bronsit oldugunu soyledi sadece hava ve oksuruk surubu verdi 5 gundur kullaniyorum hicbir degisiklik yok cok korkuyorum ozellikle burun tikanikligi beni mahvediyo nefes almak icin adeta savasiyor uykulari bolunuyor dayanamiyorum rabbim sifa versin hepinizinkine benim yavrumada…..

  Sağlık

  kızım 3haftadan beri öksürüyor.Önceleri hafif olarak öksürmeye başladı ve giderek arttı.Doktora götürdük bronşları küçülmüş dedi şurup verdi ama bir değişiklik olmadı ne yapmalıym

  Sağlık

  merhaba benim oglumda 4.5 aylık oksurukle basladı sonra burun akmaya basladı dk gıttık surup verdi ama bı işe yaramadı 3 gun sonra baska bi dk gittik antibiyotik verdi ama yavrum beni ememıyo sütümü sagıyorum ayrıca mamada aldık zorla ıcırıyorum emmek istiyo ama ememıyo yarn tekrar kontol var insallah ilerlemez bronşiti allah bebeklerimize saglık versin

  Sağlık

  slm herkese. benim bebegim 20 günlükdü bronşit olmuştu.ilaçlarla atlatk balgam söktürücü vs…ondan snra 2 ayda bir tekraralamya başladı.şimdi yine bronşi alıştık desem yeridr şimdiye kadar igne kullanmadım ama antibiyotik kullandımm.ilerde bu hastalıgın astıma dönmesinden korkuyorum.kronik bronşit olmasındanda tabii..bunun caresi yok 2 ayda bir yada ayda bir tekrarlıyo önemli olan erken dr. götürmek ve burnunu devamlı acık olmasını saglamak serum fizyolujik vs…hee bu arada bir dip not hanımlar serum fizyojik deniz suları vs.. eczanelerde cok pahalı ve hemen bitiyolar.ben onun yerine bildigimiz serumu sıkıyorum burnuna şırıngayla inanın bana aynı görevi gürüyo ve cok uygun..allah herkesin bebegine saglık versin..

  Sağlık

  mrblr benim kızım 5 aylık bronşit ve 30 iğne yedik gene düzelmedi ege ü tıp fakültesine götürdük tedaviye devam diyolar kızıma uykudan uyandırıp hava vermek çok zoruma gidiyo allah herkezin yardımcısı olsun dert verip derman arartmasın

  Sağlık

  Allahım herkesin yardımcısı olsun
  benim bebegimde 36 günlükken bronşit oldu doktora götürdük kızımın canı kesiliyordu tıkanıyo morarıyordu
  bizi hemen hastaneye aldılar 4 gün kaldık şuanda iyi hamd olsun işallah bidaha karşılışmayız çok zor.bebginiz öksürüyor kusuyorsa bence hiç vakit kaybetmeden doktora gidin.ayrıca burun tıkanıklıgıda bronşite ceviriyor bizim öyle oldu dogumdan sonra bie brun sipreyi vermediler bizde bilmiyorduk bebegim oyüzden bronşit oldu

  Sağlık

  mrb.benim oğlum 4.5 aylık oda bronşit.Ben hastaydım benden ona geçti önce kuru ve hafif öksürük sonra buruntıkanıklığı zor nefes alıp verme en son da 38.6 ateşle götürdük doktor ciğerler fena dolmuş dedi.5 tane şurup verdi iki gündür kullanıyoruz faydası yok duruma göre hava veririz dedi ama bilmiyorum hastaneye yatmasında korkuyorum.Allah herkese şifa versin….

  Sağlık

  benim kızımda altı aylıkken bronşit olmuştu simdi bir bucuk yasında ve o günlere tekrar döndük nasıl kurtulcaz bundan lütfen bilen varsa söyledin yaaaaa

  Sağlık

  bak kardeşim hastaneye kesinlikle götür. çocuk acile ihmale gelmez benimde 3 aylık bebeğim var aynı durumdaydı şimdi çok şükür iyi gerekirse 2-3 gün de yatsın

  Sağlık

  benim 10 aylık oğlumda bronşit olmuş doktura gütürdüm 9 gün yatırdı şu an biraz daha iyi inşallah bir daha tekrarlamaz hepinize acil şifalar diliyorum.

  Sağlık

  benimde bebeğim bronşit 6 aylık gerçekten çok zormuş 4 gündür buhar veriyorum ALLAH hepimizin bebeğine şifa versin

  Sağlık

  benim oğlum 3aylık doğuştan ağzında balgam vardı son bir ayda hapşırık öksürük hırıltı burun tıkanıklığı oluştu doktoru bilemedi bebeğim acı çekiyordu başka doktorlara götürdüm bebeğim bronşit olduğunu sölediler ciğerlerine kadar işlediğini söylediler. hastaneye yattık hava buhar verdiler. şimdi iyiyiz hava kullanuyoruz evde. çok zor hepinizi anlıyorum nasıl atlatırız allah yardımcımız olsun bebeklerimize allah acil şifa versin.

  Sağlık

  selam merhaba 7,5 aylık oğlum var önce atelşle başladı 39 dereceyi gördük daha sonra doktora gittik novalgin iğne yaptı ateş düştü ertesi gün tekrar doktora gittik ve bronşitin çok ilerlediğini söyledi buhar tedavisi şurup ve 10 adet iğne yazdı tedavi süresini sordum uzun bi zaman alır dedi .bende daha sonra başka bi doktara gittim tedavi etti ve çigerlerinin temiz bronşitlik bi durumunun olmadığını laranjit oldugunu söyledi buhar,öksürük şurubu ve azro diye bi antibiyotik verdi
  ne yapcağımızı bilmiyorum burdan hekimlerimize rica ediyorum yavrularımızın teşhislerini doğru vermeleri ve bu konuda daha bilinçli olmalarını rica ediyorum biz ailler olarak bebklerimizin acısına dayanamıyoruz

  Sağlık

  Benim bebeğimde 3 aylıkken hafik öksürük başladı asist verdi doktor geçmedi.Tekrar bricanly motilium yine sonuç alamadık buhar makinesiyle hava verdik 2 gün nafile nefes alırken zorlanıyordu.tam 1 aydır uğraşıyoruz.Başka doktora gittim sonunda bronşit dedi.diğer doktor filmede bakmıştı yoğun balgam demişti o kadar bir türlü geçirememişti.Şimdi iğne olacak 3 tane bakalım geçer inşallah.

  Sağlık

  benim bebeğim suan 7.5 aylık.8aylık dünyaya geldi doğumdan beri hırıltısı vardı üstelik tıp fakültesinde doğdu.her kontrolünde hırıltısını söylüyordum normal diyorlardı.en sonunda 15 gün önce artık nefes alamaz hale geldi hırıltısından geceleri ben bile uyuyamıyordum ssk doktoruna götürdüm bronşit dedi 5 gün hastanede yattık hırıltı geçti üstüne bide 3 tane iğne yaptırdık durumu iyiydi ama şimdi hırıltı ara ara başladı.artık kendim tedavi edicem.bu yaşta ki bebeklere okadar ilaç veriyolar yavrum nasıl dayansın.alman papatyasını odasında buharlastırıp 10 gün solutun arkadaslar.ama odasına kimse girmesin.papatyanın cok faydası oluyor.hepinize geçmiş olsun arkadaslar.

  Sağlık

  merhaba benim ikiz bebeklerim var 6 aylıklar bizdede hafif öksürük burun tıkanıklığı vardı dr götürdük bronşit başlangıcı dedi.şuanda ilaç kullanıyoruz geçmezse iğne dedi doktorumuz.çok üzülüyorum allah hepimizin yardıcısı olsun tüm bebeklere acil şifalar.

  Sağlık

  Merhaba benim oğlum 1 yaşında 2ay önce doktora götürdüm hafif bronşit var geçer dedi ve şurup verdi kullandk ama geçmedi tekrar götürtüm yine bi ilaç verdi gönderdi ama yine geçmedi ve tekrar başka doktora götürdüm 5 gün hastanede yatırdı ama hala hırıltı ve öksürük geçmedi Allahım yavrularımızın yardımcısı olsun heinize acil şifalar diliyorum

  Sağlık

  merhaba sımdıden ılgınıze tesekkur ederım benım oglum 7 aylık bır kac ay once bronsıt tedavısıyle ılac verıldı fakat bronsot baslangıcı oldugu ıcın ılaclı buhar makınesne ıhtıyac duyulmadı bu hastalık tekrarlaadı suan tekrar gıttgımızde sol cıgerde bronsıtle karısık kucuk zatureler goruldu ılaclı buhar makınesı verıldı benım sorum bu ılaclı buhar makınesı bebegıme zarar verırımı ılaclar ve kullandıktan sonra tekrarlarmı ne yapmam gerekır cok endıselıyım

  Sağlık

  ALLAH şifa versin benimde bir oğlum var bayramda grip oldum sanırım ona da geçti anlattıklarınızdan sonra yarın hemen götüreyim saolun böyle şeyleri paylaşmışsınız malesef bulunduğumuz yerde doktor yok uzun bir yol gittikten sonra doktora ulaşıcaz o da doktor iyi mi bilmiyoruz neyse Allah acil şifalar versin hepimizin çocuklarına

  Sağlık

  arkadaşlar,bu hastalık hem çok yorucu hemde çok üzücü malesef.3 yaşındaki kızım 2 defa hastaneye yattı.şu varki çocuklar birden bronşit olmuyor malesef doktorlarımızın umursamaz tavrı bu hastalığı çoğaltıyor.kızım 1.5 yaşında iken öksürmeye başladı özelliklede geceleri çok öksürüyordu . ilk doktor geniz akıntısı ikincisi ise alerjik diyarek alerji şurubu verdi.ve biz 10.günde acil hastaneye yattık.o günden buyana kurtulamıyorz.size tavsiyem tek doktor ile kalmayın birkaç doktora götürün bikere yakalanınca devamı geliyr.tabi sık olmasının en büyük nedeni alerjik olması,bunun için mütlaka büyük hastanelerde bulunan pediatrik alerji bölümüne başvurun,neye alerjisi olduğunu öğrenirseniz önlemini alır astıma dönüşmesini engellemiş olursunuz.kormayalım 7 veya 9 yaşında geçer diyorlar.inşallah tum çocuklarımız sağlığın kavuşur

  Sağlık

  merhaba benım bebeğim suanda 13 aylık ilk olarak 2 aylıkken bronşit oldu ve 2 gun hastanede buhar tedavısı gördu bunun yanında asılarıda yapıldı. suan 2 gundur yıne bronşit tedavısı goruyor.çok zor bı hastalık allah hepimizin bebeklerine acil şifalar versin..

  Sağlık

  Benim kızımda 5,5 aylık öksürük ve burun tıkanıklığıyla başladı öksürük şurubu burun açıcı damla spreyler kullanıyordum geçmedi ateşi 39 dereceye çıktı iştahı tamamen kesildi hastaneye yatırdık 5 gün serum takıldı burundan buhar verdiler hastahanede kendine geldi şimdi evde ilaç tedavisine devam ediyorum sabah akşam antibiyotiği var iştahı birgeliyo bir gidiyor arada bir ateşi 38 e çıkıyor çok zor bir hastalık pisikolojim iyice bozuldu sanki hiç geçmiyecekmiş gibi geliyor o kadar ilaç tedavisine rağmen birtürlü eski haline dönemiyor Allah hepimizin bebeklerine şifa versin

  Sağlık

  benım kızım 5.5 aylık bugun doktordan geldık burun tıkanıklıgı ve nefes problemı var bronsıt bogazındaymıs suan cıgerlerıne ınmemıs cok sukur …surup verdı doktor cuma gunu tekrar gıtcez allah hepsıne sıfa versın cokk zorrr…

  Sağlık

  merhaba benim bebeğimde önce burun tıkanmasıve hapşırma ile başladı sonra öksürük ve nefes darlığıyla devam etti gece çok kötü olunca hemen hastaneye götürdük bronşit teşhisi koyuldu ve ilaçlı hava verildi ventolin şurup verip tekrar tıkanma olursa hemen gelin dediler.Öğleye dogru tekrar tıkanma oldu oğlum çok ağlıyodu hemen Ankara Fatih Üniversitesi hastanesi çocuk dr Doç.Dr. ayşe hanımdan randevu aldık nebulizatör almamızı söyledi ventolini nebulizatöre koyup veriyoruz.Birde otri bebe burun aspiratörüyle burnunu nemlendirdikten sonra temizliyoruz yeşil balgam çıkıyo ama çok iyi geliyo bebişimiz bunu yaparken çok aglasada sonrasında rahatlıyo.Denemenizi öneririm Salı günü kontrolümüğz var bebişimiz daha iyi günler sonra ilk kez uzun uyudu onu gülerken görmek çok güzzel Allah hepimizin yardımcısı olsun.

  Sağlık

  canım oğlumm 9 aylık bronşit başlangıcı geçirdii ama yoğun olarakk hava verdilerr burun serumlarıı antibiyotik ama şuan gayett ii gidiyoo umarım öle olurr yemekten kesildii ağzında tutuyoduu kalıcı sandım ama 3 hafta sürdüü sizlerde korkmayınn inanın geçiyoo önemli olan zamanında ve doğru müdahale etmekk onlar canlarımızzz:)))

  Sağlık

  Benim oğlum da 4,5 aylıkken bronşit olmaya başladı,çok sık tekrar edilince alerjik bronşit dendi.Birkaç test yapıldı ama neye alerjisi olduğu bulunamadı. Adı Rüzgar ama galiba rüzgar’a alerjisi var,ağustos sıcağındaki hafif bir esinti bile onu hasta etti.Şimdi 2.5 yaşında ve hala sık sık hastalanıyor ama eskisi gibi ateşlenip kusmuyor. ne yapalım buna da şükür diyorum. Umarım çocuklarımız söylenildiği gibi büyüyünce iyileşir.Hepimize geçmiş olsun

  Sağlık

  oglum 3 aylık burun akıntısı ve oksruk ıcın doktora gıttık ve bronsıt dedıler cok korkuyorum bu hatalık ıyı bakmassan zatureye cevıre bılıyor ılaclarını saatınde verıyorum ınsallah hepımızın bebegı bıran once ıyılesır ve bızlere o guzel gulucukşerını atarlar

  Sağlık

  kızım 11 aylık 25 günlük bronşit oldu 3 kez zatüreye cevirdi şuanda hasta çözüm arıyorum rabbim herkesin evladına sağlık versin.

  Sağlık

  benım bebeğimde 3 aylık bronsıt olmus ıgne verdıler dört tane surup kullanıyoruz ama o öksürük hapsurma bır turlu gecmedı kahroluyorum valla yavrum öksürdükce tekrar doktora gıttcez buhar makınası ıyı gelıyomu alsamı acaba bılmıyorum allah bebeklerımıze saglık versın kuzucuklarımız…

  Sağlık

  mrh. arkadaşlar benim bebeğim 3 aylıktı bronşit dediler hastanade yattı buhar tedavisi gördü. şuanda 9 aylık ama o günden beri her ay mutlaka hastlnyr 3 kez hastnd yattık.şuanda yine rahatsız evde buhar tedavisi uyguluyoruz. çok kötü öksürüğü var. budurumda olan ve şuanda bu hastslıgı atlatanlardan bilgi almak istiyoum.lütfen yazın

  Sağlık

  slm benım 1.5 yasında bır kızım var gecenlerde doktora götürdum bronşit dedı ve 12 adet iğne verdı şimdi 3 iğne kaldı ama hala tam olarak gecmedı yıne dotora götürcem ınşallahdüzelmiştir canım kızım o hasta olunca sankı hayat duruyo benım ıcın bebişim

  Sağlık

  benimde oğlum mağlesef bronşit oldu..daha 3 aylık. doğduğu günden beri emzirirken hisediyodum arkasında bi hırıltı vardı .belkide daha doğduğundan ama dr.anlamadı.
  bu hırıltı zamanla burun tıkanıklığına ardındanda öksürüğe çevirdi.dr sinomarine damla verdi
  damlattıktan sonra çoçuk dahada çok öksürmeye başladı.şimdi ventolin nebules verdı hava makınesı ıle ntıbıyotık.bakalım duzelmezse hastahanede yatıcaz.balgamı söktüremiyo.o öksürdükce kahroluyorum.herkese acil şifalar ..

  Sağlık

  Benim 3 aylık oğlum var.Doktora götürdük,bronşit başlangıcı dedi.Asist şurup,Tonimer Baby burun spreyi ve physiologica gifrer tuzlu su damlaları verdi.İlaçları kullanıyorum.Bunun yanında araştırmam sonucunda bronşit ve öksürüğü olan bebeklerde günlük bitkisini kullanan anneler olmuş ve faydasını görmüşler.Bende bu bitkiyi aktardan aldım ve yaktım.Dumanına ince bir pamuğu tuttum ilk gün ön göğsüne,ikinci günde sırtına uyguladım.Öksürüğü gerçekten azaldı.Benim oğluma iyi geldi.Sizlerde araştırın.Belki faydası olur.

  havva

  bebeğim beş aylık ikinci kez buronşiolit oldu.üçüncü olursa astım olur diyorlar ben ısıtıcı kullanıyorum ondan kaynaklanıyor olabilir mi?buhar makinası tedavi eder mi?

  Isıtıcı dediğiniz elektrikli ısıtıcıysa bu sorun teşkil edebilir. Özellikle bebeklerde solunum yollarının nemli olması çok önemli bir durumdur. odanızda nemlendirici kullanmanız bir çok sorununuzu halledecektir.

  leyla

  benimde bebegim 7 aylık önce hafif öksürük ve hapşırma burun tıkanıklıgıyla başladı doktorumuz üşütmüş dedi 2 gün öksürük şurubu kullandık ve sonrası çok kötü oldu bronşit olmuş oturdugumuz yerde hastane yok uzman çocuk doktoru var özel muayne hanede hastaneye getirelim dedim çok abartıyorsunuz dedi ne kadar güvenebilirim kızım önceki gece çok kötü oldu bogulurcasını öksürdü tıkandı bogazındaki balgamı atamadı ne yapmalıyım doktorumuza güveneyimmi hastaneyemi getireyim şimdilik buhar ve igne yapıyoruz

  emine

  merhaba benim kızım daha 6 aylık. bronşit başlangıcı diyor doktorumuz hava kullanıyorum. öksürügünü nkesemıyorumm sizce takviye bişeyler vermeli miyim ?

  resul

  merhaba benim suan 6.5 Aylik bebegim oksuruyor burun tikaniklig ve 38.5 DERECEDE atesi var gecede dogru duzgun hic uyumadi4 Saat boyuncada surekli agladi doktorada gecer diye bas vurmadim aceba bi sakincasi olurmu?

  Bunu bilecek kişi doktorunuzdur. Durumunuz müsaitse mutlaka doktora başvurunuz. 38.5 derece ateşin düşürülmesi gerekmektedir. Ilık bir suyla ıslanmış bezi çocuğunuzun başına koyabilirsiniz. Bezin fazla soğuk olmamasına özen gösteriniz.

  hilal

  merhaba kardeşim lober pnömoni oldu ve 12 gündür hastanede antibiyotik kullanıyo .Ciğerleri açılmış ama ateşi bi türlü durmuyo. Bunun nedenini öğrenebilirmiyim ???

  özlem

  öncelikle allah herkesin çocuğuna içindede benim bebişimede en kısa zamanda şifa versin. 4 aya yeni girdik sadece az miktarda hırıltı vardı ssk ya götürdüm pedidus verdi 5 gün kullandım geçmedi özele götürdüm bronşit dedi hatta zatürre başlangıcı dedi 5 tane iğne birde şurup verdi hırıltısı bazen belirgin bazen değil tıkanıklığıda var tekrar kontrole götürdüm iyileşme var dedi iğnenin şurubunu verdi diğer şurubu da kullanmamı önerdi buhardan söz etmedi korkuyorum nasıl geçecek bu çok huzursuz oldu uyku var ama uyumuyor benim durumumda olan varmı ne yapmalıyım doktorlara güven olmuyor hepsi farklı diyor insan hayatı bu kadar ucuz mu kahroluyorum çocuğumu öyle görünce allah hepimize şifa versin hastalığı verende şifasını da verir kısa zamanda inş

  recai karagoz

  Benim kizim 2aylik 1aylikken zature oldu 25yogum bakimda yatti zaturesinin iyilestigini soledi ama hala oksuruyor hiriltisida var ne yapmam gerek bide emerken bogulcak gibi oluyor

  turgay

  6 aylık bir bebeğim var .doktora götürdüm akut bronşit dedi sizce ne yapmalıyım. 3 tane iğne verdiler
  1 tane ventolun 1 teneke klamer

  ibrahimeren

  Öncelikle tüm bebeklere ALLAH şifa versin. Benim çocuğuma bronşit olmuştu biz biraz geciktik doktora goturmeye ama yinede geçde olsa götürdük doktor iğne şurup verdi. Tam geçmişti ama gezmeye gittik. Tekrar hastalığı yeniledi doktora yine götürdük biraz yine iyileşti gibi, tabii birazda ortalıkta salgın var. ALLAH herkese şifa versin. Site yonetimine teşekkür ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Biberon Mamalarının kullanımı
Hamile Kalma
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Boşanma ve Çocuk
Gebelikte Kabızlık
Bebeklerde Kulak Akıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.