BEBEKLERDE BRONŞİTbebeklerde bronşit

Bronşit, akciğerlere ait büyük solunum kanallarında meydana gelen bir enfeksiyon ya da iltihaptır. Bu solunum kanallarının diğer bir adı bronş’tur. Çocuğunuz soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, grip ya da sinüs enfeksiyonu gibi hastalıkları kaptığında, bu soruna neden olan virüsler bronşlara da yayılabilir. Mikroplar bronşlara geçtiğinde solunum yollarında şişlik, iltihaplanma ve mukus ile tıkanmaya yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Viral enfeksiyonlar çocuklarda en yaygın sorumlu mikroorganizmalar olarak görülmekle birlikte, bronşit bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler ve sigara dumanı, toz etkenlerden de kaynaklanabilir.

Bebekler genellikle bronşit değil “bronşiyolit” olmaktadır. Bu durum, bebeğin akciğerlerindeki bronşioller adı verilen küçük hava kanallarının mukus ile dolması ve şişmesi sonucu oluşur. Bronşit ise genellikle viral enfeksiyonudur. Çoğu zaman, solunum sinsitiyal virüsü (RSV) nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Çocuğunuzda ilk olarak boğaz ağrısı, yorgunluk, burun akıntısı, titreme ve hafif ateş gibi soğuk algınlığı semptomları görülebilir. Ayrıca ilk başlarda kuru olan ama daha sonra yeşilimsi veya sarımsı renkte mukus üreten öksürük te görülebilir.

Çocuğunuz göğüs bölgesinde ağrıya, nefes darlığına ve hırıltılı solunuma neden olabilir. Eğer bronşiti şiddetli ise, ateşi birkaç gün boyunca yükselir ve bronşlar iyileşinceye kadar öksürük birkaç hafta devam edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara içen yetişkinler ile sigara içenlerin yanında zaman geçiren çocuklarda aylar boyunca bronşit belirtiler devam edebilir. Bu durum kronik bronşit (enfeksiyöz veya akut bronşitin zıttı) olarak adlandırılır ve sigarayı evinizin dışında tutmak için mükemmel bir nedendir.

Doktora ne zaman uğramalı?

Bronşitin nedeni çoğunlukla viral yani virüs kaynaklı olduğu için, doktorların aslında teşhis ve belirtilerin hafifletilmesi dışında doğrudan tedavi anlamında pek yapabilecekleri bir şey olmamaktadır. Ancak yine de çocuğunuz 3 aylıktan küçükse ve bronşit belirtileri taşıyorsa doktora götürülmesi önerilir.

Sorunun teşhis edilmesi için doktor bebeğin akciğerlerini steteskop ile dinleyecektir. Ayrıca muhtemelen çocuğun kanındaki oksijen değerini ölçmek için parmak uçlarına bir cihaz yerleştirecektir. Bu işlem “pulse oksimetre” olarak adlandırılır. Bunların yanında çocukta zatürre olmadığından emin olmak için göğüs röntgeni de çekilebilir. Çocuğunuzun öksürüğü ilk birkaç günden sonra daha da kötüleştiyse veya ateşinde de benzer şekilde yükselme fark ettiyseniz doktoruna söyleyiniz. Ayrıca çocuğunuzda öksürüğün yanı sıra hırıltılı solunum da varsa ya da öksürüğünde kan geliyorsa acil servise gidiniz.

Bronşit nasıl tedavi edilir?

Eğer çocuğunuz bakteriyel enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa doktoru antibiyotik reçete edecektir. Ama çoğu zaman, bronşit bir virüsten kaynaklanabildiği için antibiyotikler fayda vermemektedir. Sorun yaklaşık bir hafta 10 gün içinde düzelmektedir. Bu süre zarfında görülebilecek belirtileri hafifletmek üzere aşağıdaki ipuçları yararlı olacaktır:

 • Çocuğunuza günde 8 ila 10 bardak su içirin. Bol su tüketmesi hem tıkanıklığı rahatlatacak hem de sıvı kaybını önleyecektir.
 • Eğer özellikle de kuru bir iklimde yaşıyorsanız, gün boyunca çocuğunuzun yatak odası veya oyun alanında serin bir nemlendirici çalıştırın. Havayı nemlendirmeniz daha kolay nefes almasına yardımcı olur. Ancak nemlendirici cihazı önerildiği şekilde kullanınız. Gerektiği gibi temizliğini yapmazsanız, cihaz yoluyla mikroplar havaya yayılabilir.
 • Tıkanıklık için tuzlu burun damlaları deneyin. Reçetesiz şekilde eczanelerde bulabilirsiniz. Basitçe, çocuğunuzun burun deliğine bir ya da iki damla damlatıp dışarı sümkürtün. Eğer yeterince büyükse kendisi de dışarıya sümkürebilecektir zaten.
 • Çocuğunuza balgamı nasıl temizleyebileceğini gösteren bir video izletebilirsiniz.
 • Çocuğunuzu iyice dinlenmesi için teşvik edin. Soğuk hava, toz ve duman çocuğun solunum yollarını tahriş edebilir. Bu yüzden iyileşme sürecinde ona temiz, sıcak, dumansız bir oda ayarlayın.
 • Dinlenirken ve uyurken daha rahat nefes alması için destek oluşturun.
 • Ateş ve herhangi diğer rahatsızlıklarını hafifletmek için, ona çocuk “asetaminofen” veya “ibuprofen” etken maddeli ilaçları uygun dozda verin. Aspirin kullanımı çocuklarda nadir görülen fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eder boyutta olan “Reye sendromu” riski ile ilişkili olduğu için vermeyin.
 • Çocuğunuza öksürük baskılayıcı vermeyin. Her ne kadar da öksürük sesini duymak istemezseniz de, öksürmesi iyileşmesine yardımcı olur ve rahatlatır. Boğaz ağrısını yatıştırmak ve öksürüğünü biraz kolaylaştırmak için sade şekilde veya sıcak çay ile birlikte bal verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçükse bal yedirmeyiniz. Çünkü bebeklerde “ botulizm” adı verilen bir tür besin zehirlenmesine yol açabilir.

Eğer çocuğunuzun astımı varsa, doktor solunum yollarını genişletmek için “bronkodilatatör” ilaç veya iltihabı hafifletmek için bir kortikosteroid ilaç reçete edebilir.

Bronşiti önlemenin herhangi bir yolu var mı? 

Bronşitin kendisi bulaşıcı değildir, ancak bronşite neden olan enfeksiyonlar bulaşabilir. Sık el yıkama, iyi beslenme, yeterli uyku ve hasta diğerlerinden kaçınmak gibi rutin hastalık önleme tedbirleri faydalı olacaktır. Çocuğunuz 6 aylık olduğunda, bir yıllık grip aşısı da biraz koruma sağlayacaktır. Ve tabii ki, ne olursa olsun ve çocuğunuz ne kadar sağlıklı olursa olsun, sigara dumanından uzak tutmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  hilal

  merhaba kardeşim lober pnömoni oldu ve 12 gündür hastanede antibiyotik kullanıyo .Ciğerleri açılmış ama ateşi bi türlü durmuyo. Bunun nedenini öğrenebilirmiyim ???

  özlem

  öncelikle allah herkesin çocuğuna içindede benim bebişimede en kısa zamanda şifa versin. 4 aya yeni girdik sadece az miktarda hırıltı vardı ssk ya götürdüm pedidus verdi 5 gün kullandım geçmedi özele götürdüm bronşit dedi hatta zatürre başlangıcı dedi 5 tane iğne birde şurup verdi hırıltısı bazen belirgin bazen değil tıkanıklığıda var tekrar kontrole götürdüm iyileşme var dedi iğnenin şurubunu verdi diğer şurubu da kullanmamı önerdi buhardan söz etmedi korkuyorum nasıl geçecek bu çok huzursuz oldu uyku var ama uyumuyor benim durumumda olan varmı ne yapmalıyım doktorlara güven olmuyor hepsi farklı diyor insan hayatı bu kadar ucuz mu kahroluyorum çocuğumu öyle görünce allah hepimize şifa versin hastalığı verende şifasını da verir kısa zamanda inş

  recai karagoz

  Benim kizim 2aylik 1aylikken zature oldu 25yogum bakimda yatti zaturesinin iyilestigini soledi ama hala oksuruyor hiriltisida var ne yapmam gerek bide emerken bogulcak gibi oluyor

  turgay

  6 aylık bir bebeğim var .doktora götürdüm akut bronşit dedi sizce ne yapmalıyım. 3 tane iğne verdiler
  1 tane ventolun 1 teneke klamer

  ibrahimeren

  Öncelikle tüm bebeklere ALLAH şifa versin. Benim çocuğuma bronşit olmuştu biz biraz geciktik doktora goturmeye ama yinede geçde olsa götürdük doktor iğne şurup verdi. Tam geçmişti ama gezmeye gittik. Tekrar hastalığı yeniledi doktora yine götürdük biraz yine iyileşti gibi, tabii birazda ortalıkta salgın var. ALLAH herkese şifa versin. Site yonetimine teşekkür ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 16. Haftası
Çocuğun Ateşi Yükselirse
Bebeklerde Sivilce
Bebeklerde Uyku Düzeni
Emzirme Döneminde İlaç
Doğum Sonrası Depresyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.