BEBEKLERDE BURUN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIRBebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır

Yeni doğmuş bir bebek burun deliklerini daha az kullanır fakat yine de tıkalı bir burun huysuz bir bebek anlamına gelebilir. Burnu kapalı ve rahat bir şekilde nefes alamayan bebek kendini ağlayarak ifade eder ve siz bebeğinizin burnunun tıkalı olduğundan eminseniz açmak için birtakım yollara başvurmalısınız. Yada bunu kendiniz yapamıyorsanız bir çocuk doktoruna bebeğinizi götürmelisiniz. İşte yapabileceğiniz adımlar;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Tuzlu burun spreyi satın alın. Bu spreyler bebekler, küçük çocuk ve yeni yeni yürümeye başlayan çocuklar için güvenli olarak kullanılabilir. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve hatta eğer mümkünse başını da geriye doğru konumlandırın (bunun için bebeğinizi zorlamayın). Her bir burun deliğine 2-3 damla satın aldığınız burun spreyini damlatın yada sıkın. Bebeğiniz aksırabilir yada hapşırabilir bu normaldir. Ve halen burun içinde bir miktar sprey etki etmeye devam edecektir. Burun deliklerinden çıkan kadarını bir peçete ile silin.
  • Bir ampul şırınga kullanın. Aynı zamanda, bir burun aspiratörü olarak da adlandırılır. Satın alırken bebeğinizin burun deliklerine girebilecek şekilce olmasına özen gösteriniz. Bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bebek dışarı nefes verirken burun deliklerine sıkınız ve sıkarken nazik olmaya bebeğinizin burun deliklerinin içersine çok fazla sokmamaya özen gösterin. Sonra, dışarı çıkarın ve diğer burun deliği için de tekrarlayın.
  • Banyo buğusu kullanılması da bebeğin burun deliklerinin açılması ve temizlenmesi açısından önemlidir. Bir kaç dakika boyunca sıcak suyu açarak banyoyu buharlandırın. Bebeğinizi uygun bir yere yada kucağınıza alarak buharda bekleyin. Bu buhar nefes aldıkça bebeğinizin burnundaki mukusun yada tıkanıklığa neden olan şeyin yumuşamasına katkı sağlayacaktır.Bebeğin Burnu Nasıl Temizlenir
  • Serin bir hava nemlendiricisi kullanın. Çoğumuz kış aylarında evlerimizi ısıttığımızda havanın kurumasına yol açabiliriz. Kuru hava bebeğin burnunun tıkanmasının önemli nedenlerinden biridir. Ona biraz rahatlama sunmak ve tıkanıklığı önlemek için uyurken odasına bir hava nemlendirici tutulması yararlı olacaktır.
  • Beşiğinde bebeğinizin kafasını yukarıda tutacak şekilde çeşitli aparatlar kullanabilirsiniz. Başın hafifçe yükselmiş olması burun tıkalı dahi olsa nefes almayı kolaylaştıracaktır. Bebeğin başının altına yastık yerine daha küçük bir havlu kullanın. Yastık konulması ani bebek ölümlerine neden olabilir. Bebeğinizin şekerleme yada yatma zamanında bunu uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebekte Kanlı Dışkı
Meme Başı Akıntıları
Kürtaj Hakkında Bilgiler
Çocuklarda Dikkat Eksikliği
Sezeryan Neden Benimseniyor
Hipertansiyon ve Gebelik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.