BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI

Bebeğin minnacık minnacık burun delikleri sık sık tıkanır ve gerçekten anneler için zorlu uğraşlara sebep olur. Bebeklerde burun tıkanıklığı çoğu zaman bebeğin burununda vücut tarafından üretilen ve bebek tarafından atılması mümkün olmayan mukus salgısı (sümük) nedeniyle oluşur. Mukus salgısı bebeğin geçireceği grip gibi bir hastalıkla artar ve tıkanıklık rahatsız edici boyutlara ulaşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak bebeklerde burun tıkanıklığı sebebi sadece bu değildir. Bebeklerde burun tıkanıklığı doğumsal nedenlere bağlı olabilir. Örneğin geniz eti, koanal atrezi adı verilen burun arkasında zar veya kemik doku bulunması gibi nedenler bebeklerde burun tıkanıklığı sebebi olabilmektedir.

Eğer bebekte burun tıkanıklığı sadece burunda biriken mukus (sümük) nedeniyle gerçekleşmişse burun tıkanıklığı basit yöntemlerle giderilir.

Bu durumda;

1- Eğer bebeğiniz emzirme yaşında ise bebeğinizin burnuna bir damla anne sütü damlatınız. Bu yöntem çok uygulanır.

2- Eczaneden alabileceğiniz okyanus suyu adı verilen spreyler burun tıkanıklığını giderir. Yine tuzlu su burun tıkanıklığına iyi gelir ancak bebeğin burnuna tuzlu su damlatma konusunda dikkatli olmanızı öneririm.

Sponsorlu Bağlantılar

3- Bebeği mümkünse açık havaya çıkarın, odasını havlandırın.

4- Banyodan sonra bebeğin burnu daha kolay açılır. Mümkünse (bebek hasta değilse) banyo yaptırılıp daha sonra burnu temizlenrek açılabilir.

5- Burun pompaları (burun aspiratörü) kullanın.

6- İlginç bir yöntem; bebeğin hapşurmasını sağlayın, bunu nasıl yapabilirsiniz bilemiyorum ama bebek hapşurunca burnunda ne var ne yok çıkacaktır. Bir miktar karabiber savurmak çözüm olabilir…

Eğer bebeklerde burun tıkanıklığının altında başka sebepler varsa evde uygulayacağınız yöntemler fayda vermeyecektir. Örneğin bebekte burun tıkanıklığının sebebi geniz eti ise geniz etinin büyüklüğüne göre gerekli tedavi uygulanır.

Bebekte burun tıkanıklığı eğer geniz etinden kaynaklanıyorsa bebekte şu belirtiler görülür; Horlama, uyku esnasında huzursuzluk, sık uyanma, ağızda kötü koku ve beslenme bozuklukları…

Özetle;

Bebekte burun tıkanıklığı nasıl giderilir?

  • Bebeğin burun temizliğini aksatmayın.
  • Her banyo sonrası burnunu kulak çöpü yardımıyla dikkatlice temizleyin. Katılaşmış mukus kalıntılarını çekin.
  • Burun pompası kullanarak burun temizliği yapılabilir.
  • Eğer bebeğimiz grip gibi bir rahatsızlıktan dolayı burun tıkanıklığı yaşıyorsa; ilaçlarını düzenli kullanın. Burun tıkanıklığını açmak için doktorunuzdan reçeteye bebeklere uygun burun spreyi yazmasını isteyin. ( Ödenmeyen bir ilaçtır)
  • Bebeğinizde horlama, uykuda huzursuzluk, zor nefes alma ve bunlara bağlı olarak sık sık uyanma görüyorsanız bebeğinizi bir uzmana gösteriniz. Geniz eti ve koanal atrezi gibi burun tıkanıklığı rahatsızlığı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Altını Islatma (Gece İşemesi)
Göğüs Ucu Çatlakları
Yeni Doğan Bebek Nasıl Görünür
Hafta Hafta Gebelik
Retraktil (İnip Çıkabilen) Testis
Bebeklerde İshal
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.