BEBEKLERDE GIDA ALERJİSİ
Bebeklerimiz dünyaya geldiklerinde vücutları birçok organizmaya karşı savunmasız haldedir. Bu durum bebeklerimizin rahatsızlanmasına, çeşitli fiziksel değişikliklere yol açabilir.

Bunun en bariz örneğini, gıdalara karşı olan hassasiyet oluşturur. Bebekler anne karnında kan yolu ile beslendiği için, yiyecekleri tanıyacak seviyede değildir. Yiyecekleri tanıyamaması vücudunda çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Genellikle inek sütü, yumurta, balık gibi örnekleri duysak da bunlar tamamen bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Yiyecekleri hazmedecek seviyeye gelmiş bir bebek, yumurta, balık, çeşitli ürünleri tüketmesi gelişiminde yardımcı olacağından “alerji” riski ile kesinlikle yiyeceklerden uzak tutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Çeşitli gıdalara karşı alerjisi olan bebeğin bu alerji süresini atlatması için yaklaşık 6-7 yaşına kadar büyümesi gerekmekte. Bu süreçten sonra, çocukta gıdalara karşı özel bir hassasiyet veya tiksinme durumu olmazsa bebeklik döneminde alerjisi olan yiyecekleri yiyebilir. Ancak bazı gıdalara karşı olan hassasiyet devam edebiliyor. Bunların başında verilecek örnekler balık, fıstık, fındık gibi besin değeri yüksek olan yiyecekler geliyor.

Peki, bebeklerimiz hangi süreçte gıda alerjisi olabilir? 6 ile 12 ay arasında bebeklerinizin gıdalara karşı alerjisi olup olmadığını görebilirsiniz. Neden 6-12 ay sorusunu aklınıza getirirseniz, bebeklere ek yiyeceklerin başlanma süreci 6 ile 12 ay arasında olmakta.

Sponsorlu Bağlantılar

Gıda alerjisi olan bir bebekte belirtiler nettir. Bu belirtiler öncelikle vücutta kızarma, ateş yapma, kabarma, kusma gibi durumlar görülebilir. Özellikle vücutta kızarma ve kabarma görülmesi, yeni denenmiş olan bir yiyeceğin, bebeğiniz tarafından kabul edilmediğine işaret olduğunu bilmeniz gerekir. Çeşitli zamanlarda, yeni yiyecekler tattırarak çocuğunuzu kendiniz test yapmış olabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde anne sütünden kesinlikle bebeğinizi uzaklaştırmamalısınız. Alerji döneminde bebeğinizin iyileşmesi için kendi sütünüzü emmesini sağlayın ve bebeğinizin alerjisi olduğu yiyecekleri az tüketmeniz, bebeğiniz için iyi olacaktır. Ancak şunu da bilmeniz gerekir ki, anne sütü ile beslendiği için çocuğunuzun gıda alerjisi olmaması diye bir durum söz konusu değildir. Yani çocuğunuz şimdiye kadar anne sütü ile beslendiği için bir alerjiye savunma mekanizması gelişmiş diyemeyiz. Bu konuda araştırmalar devam ederken, yapılabilecek en iyi çözüm biraz önce belirttiğimiz gibi, tüketilen gıdayı çocuğunuza vermemeniz olacaktır.

Gıda alerjisinde bilinen en popüler alerji besini inek sütüdür. Ancak inek sütüne olan alerjiyi tahmin yaparak teşhis koymak yanlış bir durumdur. Bu durumu aile hekiminiz ile görüşerek net bir sonuca kavuşturabilirsiniz. Eğer bebeğinizin “inek sütüne” karşı bir alerjisi varsa, bu durumda çeşitli besinlere yönelebilirsiniz.

SONUÇ OLARAK: Son olarak belirtmemiz gereken en önemli nokta, bebeğinizin gıda alerjisi olması doğaldır. Ancak belirtilen ve yerel halkta yerleşmiş olan bazı yiyeceklerin kesin alerji yapacağı kanısı yanlıştır. Bebeğinize dokunan yiyecekler hakkında net bilgi edinmek için bir alerji uzmanına danışmanız hem bebeğiniz, hem de sizin içinizin rahat etmesi için en iyi yöntem olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz kaşıntısı
Pişik Tedavisi
Döküntü yada İsilik Nedenleri Nelerdir?
Cilt Kaşıntısı
Alerjik Cilt Sorunlarında Tıbbi Yardım
Soya Alerjisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.