BEBEKLERDE GÖZ TEMİZLİĞİ

Yeni doğan bir bebeğin gözleri hem de narin olduğu için gözlerine uygun bir şekilde bakım yapılıp temiz ve sağlıklı tutulması önemlidir. Yumuşak bir bez veya pamuk parçasını içme suyuna batırarak bebeğinizin gözleri temizlenebilir. Bebeğinizin cildi ve özellikle de göz çevresi son derece hassas olduğu için sabun yada başka kimyasallar kullanmamalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Ilık su ve biraz bez yada pamuk parçası alarak bebeğinizin gözlerinin kapalı olduğu durumda dış köşesinden başlayarak iç tarafa doğru nazik bir şekilde silin. Temizleme işleminde her göz için farklı bir bez kullanın. Temizliğe başlamadan önce ellerinizin temizliğine dikkat etmeli ve sabunla yıkamalısınız.

Bazı bebekler gözyaşı kanalları tıkalı şekilde doğabilirler. Gözyaşı kanallarının tıkalı olması üretilen gözyaşının yanaklardan aşağı doğru akmasına neden olur. Eğer gözyaşı kanalı bir çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Zira bu bölgede enfeksiyon gelişmesi durumunda tedavi gerekli olabilir. Ancak, birçok tıkalı gözyaşı kanalı bebeğin 1 yaşına kadar kendi kendine açılma eğilimindedir.

Gözler bebeğin dış dünyadaki renkleri görmesini sağlayan pencerelerdir. Sadece biraz zaman harcayarak bebeklerinizin renkli dünyayı seyreden meraklı bakışlarına katkıda bulunabilirsiniz. İyi hijyen sağlamak için periyodik olarak klinik kontrol için bir doktora da bebeğinizi götürebilirsiniz. Bebeğin ilk 6 aylık gelişme dönemine varıldığında ilk medikal değerlendirme yaptırılabilir. Yine bu muayene ile bebeğinizin görme yeteneği de sınanabilir. Bu nedenle bu yaşlarda doktora götürülmesi hem görme yetisinin değerlendirilmesi ve hem de göz temizliğinin yapılması ve risk alınmaması açısından son derece önemli bir karardır.

Sponsorlu Bağlantılar

HANGİ HUSUSLARA DİKKAT EDİLMELİDİR?

• Temizleme esnasında herhangi bir güçlükle karşı karşıya kalınmaması için, onun dikkatini dağıtabilmek amacı ile şarkı söyleyin yada onunla konuşun.

• Bir yara veya enfekte olmuş bir göz temizliğinde her defasında temiz bez yada pamuk kullanın.

• Göz kapaklarının içini temizlemeyin; bu bebeğin korneasını bozabilir.

• Bebeğinizin iyi dengelenmiş bir diyet aldığından emin olun. Protein ve vitaminler açısından zengin bir diyet, bebeğin gözleri için çok önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeğimin Kalp Atışlarını Ne Zaman Duyabilirim
Bebeğime Neler Oluyor
Tüp Bebek
Mamilan Göğüs Kremi 30 gr
Çocuklarda Havale
Bebeğin Duyması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.