BEBEKLERDE GRİPbebeklerde grip

Grip, influenza virüslerinin neden olduğu burun, boğaz ve akciğer enfeksiyonudur. Birçok farklı influenza virüsü vardır ve herhangi bir yıl içinde, bazı virüsler diğerlerinden daha yaygın olabilir. Grip enfeksiyonları yaklaşık Mart-Ekim ayları arasında yaygın olarak görülür ve “grip sezonu” olarak isimlendirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

5 yaşın altındaki çocuklar özellikle de 2 yaşın altında olanlar grip olduklarında ciddi risk altındadırlar. Her yıl 5 yaşın altındaki yaklaşık 20000 çocuk zatürre gibi grip komplikasyonları nedeni ile hastaneye yatırılmaktadır.

BEBEKLERDE GRİP BELİRTİLERİNİ ŞU ŞEKİLDE SIRALAYABİLİRİZ;

Bebeğiniz ile ilgili grip belirtileri oluştuğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuzla iletişime geçin. Antiviral ilaçlar kullanılması gerekebilir. Grip başlangıcının ilk gününde kullanılabilecek çok etkili ilaçlar mevcuttur.

 • Ateş ya da ateşli olma duygusu
 • Titreme ve vücudun sallanması
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığıbebeklerde grip belirtileri
 • Kas veya vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Kusma ve ishal (yaygın değildir, ama olabilir)

Buna karşılık, soğuk algınlığı olan bir çocukta tipik olarak daha düşük ateş, burun akıntısı ve sadece küçük bir öksürük vardır. Gripli çocuklarda soğuk algınlığından daha fazla mutsuzluk ve acı belirtisi vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

12 aylıktan küçük bebekler için ateş ve öksürük meydana geldiğinde bazı ek önlemler vardır. Aşağıdaki belirtiler varsa derhal acil servise uğrayınız;

 • 3 aylıktan daha küçük bebeklerde yüksek ateş. Bu ciddi bir enfeksiyon ya da hastalık belirtisi olabilir.
 • Art arda 40 derecenin üzerinde ateş görülmesi
 • 24 saatten fazla süren ateş olması
 • Bir haftadır iyileşmeyen öksürük gelişimi

Bebeklerde ciddi grip belirtileri ise şunlardır;

 • Hızlı veya zor nefes alma
 • Mavimsi veya gri deri rengi
 • Yeterli sıvı içmeme (bunun yeterli idrar çıkaramamadan anlayabilirsiniz; dehidratasyonun diğer belirtileri bakınız)
 • Şiddetli veya inatçı kusma
 • Uyanamama
 • Çok sinirli olma
 • Grip benzeri belirtiler iyileşebilir ve geri döndüğünde daha da kötüdür

BEBEKLERDE GRİP NEDENLERİ NELERDİR?bebeklerde grip nedenleri

Eğer bebeğiniz öksüren yada hapşıran gripli birine yakında ve o kişinin bulunduğu ortamdaki havayı solursa enfekte olabilir. Grip olan kişiler okullar, oyun grupları yada toplu taşıma araçlarında bulunduklarında hastalık yayılabilir. Kişiler böyle bir ortamda bulunduktan sonra 4 gün içinde hastalık belirtileri görülmeye başlar.

Grip şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazıları bu durumu şiddetli geçirirken bazıları ise farkında dahi olmayabilir.

BEBEKLER İÇİN GRİP TEDAVİSİ

Doktorunuz ister ilaç önersin isterse de önermesin yapılabilecek en önemli şey bebeğinizin bol sıvı tüketmesi ve evde en iyi şekilde dinlenmesidir. Yanı sıra katı besinler tüketebiliyorsa dondurulmuş meyve yada meyve, çorba yada et suları da verebilirsiniz.

Bebeğiniz rahatsız görünüyorsa, bu tür çocuklara asetaminofen gibi bir ağrı kesici verip veremeyeceğinizi danışınız. (Doktorunuz tavsiye etmedikçe bir çocuğa aspirin vermeyin. Bu, Reye sendromu gibi nadir görülen ve hayatı tehlikesi bulunan bir hastalığa yol açabilir)

Bakterilere karşı kullanabileceğiniz antibiyotikler konusunda doktorunuza danışın. Gribe bakteriler değil virüsler neden olur bu nedenle antibiyotik kullanılması –çoğu durumda özel bir durum yoksa- gereksizdir. Antibiyotikler bebeğinizde ikincil bir enfeksiyon (pnomoni, bronşit, kulak enfeksiyonu) söz konusu ise antibiyotikler gerekli olabilir.

Bebeğiniz grip sonrasında kendini üç ile beş gün içinde iyi hissetmeye başlamalıdır. Ateş ilk olarak kaybolacak ve daha sonra iştahı geri gelecektir.

BEBEKLERDE GRİP NASIL ÖNLENİR?

En önemli önlem grip aşısı alma ve iyi hijyen uygulamadır.

Grip Aşısıbebeklerde grip tedavisi ve aşısı

Genelde grip aşısına 6 aylıkken başlanabilir. Eğer bebeğiniz diyabet, bağışıklık sistemi bastırılmış, ağır anemi, kronik kalp ya da akciğer hastalığı  veya böbrek hastalığı gibi yüksek risk grubunda ise aşıya başlamak daha da önemlidir.

Ne yazık ki, grip aşısı kusursuz değildir. Onun etkinliği bebeğinizin genel sağlık durumuna bağlıdır (sağlıklı çocuklarda daha etkilidir).

Bebeğiniz aşı olduktan sonra grip olursa bebeğiniz muhtemelen aşının kapsamadığı bir virüs ile enfekte olmuştur.

Hijyen

Bebeğinizi sağlıklı tutmak için iyi hijyen uygulanmalıdır. Sabun ve ılık su ile ellerini yıkayın ve aile içinde herkesin de çok sık ellerini yıkaması gerekir. Sabun ve su mevcut olmadığında alkol bazlı el dezenfektanları kullanın.

Öksürüldüğünde bir mendil yada peçete ile ağzınızı kapatın ve daha sonra hemen çöpe atın. Gözleriniz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının. Bir ev dezenfektanı ile sık sık banyo, mutfak yüzeyleri ve oyuncakları silin.

En iyisi ise hasta olabilecek insanlardan bebeğinizi uzak tutabilirsiniz. Eğer evdeki biri hasta ise, bu kişiyi mümkün olduğunca bebeğinizden uzak tutun.

Ne kadar korunulsa da korunulsun bebeğiniz grip olabilir. Olursa iyi olan haber şu ki, bebeğiniz o yıl tekrara aynı grip virüsü ile hasta olmayacaktır. Aynı yıl tekrarlaması daha az olasıdır. Grip virüsünün diğer ırkları bebeğinizi diğer yıl hasta edebilir. Bu nedenle grip aşılarının her yıl tekrardan olunması korunma açısından önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Sonrası Vücut Şekillendirme
Bebeklerde Bronşit
Yeni doğanda Göz Çapaklanması
Gebelikte Sigara ve Alkol Kullanılması
Alt Karın Ve Kasıklarda Şiddetli Ağrı
Gebeliğin 24. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.