Bebeklerde Hıçkırık

Sponsorlu Bağlantılar

BEBEKLERDE HIÇKIRIK
Bebeklerin çoğu hıçkırır ve çoğu ebeveyn hıçkırıktan dolayı endişe ederler. Hıçkırık, bebeğin basit ve zararsız bir tutumudur. Genelde kısa sürede kendiliğinden geçmektedir.

HIÇKIRIK NASIL OLUŞUR?
Hıçkırığın oluşum nedeni, bebeğin diyafram kasının kasılmasıdır. Diyafram kası, bebeğin göğüs boşluğuyla karın boşluğu arasındaki kasa verilen isimdir. Bu kastaki irade dışı ani kasılmalar hıçkırığa neden olur. Ani kasılmadan dolayı ses tellerinin birbirine yaklaşarak çıkardığı sese ise hıçkırık adı verilir. Bebeğin diyaframının kasılması ya da mide şişliğinden dolayı frenik sinirini tetiklemesi hıçkırığın oluşumundaki esas sebeptir.

Sponsorlu Bağlantılar

HIÇKIRIK NEDEN OLUR?
Diyaframın irrite olması(tahriş) ya da midenin çok şişmesi hıçkırığa neden olur. Hıçkırık erişkinlerde kalp hastalığının, enfarktüs, mide hastalıkları, beyin hastalıklarının belirtisi olabilir. Ancak yeni doğan bebeklerde 1 yaşına kadar görülen hıçkırık çoğunlukla normal bir reflekstir. Nedeni ise emzirme sonrası mide çok şiştiği zaman, sıcaklık aniden düşünce, bebekte ani heyecanlanma olduğunda ve bebek beslenirken(özellikle de hızlı beslenen bebeklerde) hava yuttuğu zaman oluşur.

HIÇKIRIK NASIL GEÇİRİLİR?
Hıçkırık bebeğin beslenmesini, uyumasını, emmesini etkilemiyorsa hiç bir şey yapmadan kendi kendine geçmesi beklenir. Çok rahatsız ediliyorsa yapılacak işlem birincisi emzirme sonrası bebeği yarım saat dik tutmak ve sırtını okşayarak gazını çıkartmaktır. Bu işlem hıçkırığı azaltacaktır.

Emzirirken bebek çok sık emiyorsa ve hava yutuyorsa bu havayı yutmamasını sağlamak için kısa aralıklarla daha sık emzirilebilir. Bebek çok acıkmadan anne emzirmelidir.

Hıçkırık olduğu zaman emzirme sonrasında dik tutma haricinde ortam değişikliği olabilir. Ortamın ani soğuması hıçkırığı arttırdığı için soğuk ortamda tutulmamasının faydası olabilir. İlaç kesinlikle kullanılmaması gerekir çünkü hıçkırık bir hastalık değildir. Annenin tekrar emzirmesi de genellikle hıçkırığın durmasını sağlar.

Eğer hıçkırık basit yöntemlerle geçmiyorsa bebeğe birkaç çay kaşığı su vermek hıçkırığın giderilmesinde iyi bir yardımcıdır. Yanlış bilinen yöntemlerden bir tanesi limon vermektir. Limon bir damla verildiği zaman bebek bir anda nefesini tutuyor ve diyafram irritasyonu engellenmiş oluyor ve hıçkırığı geçiriyor. Ancak limonun Ph değeri bebeğe uygun bir besin değildir. Bebeğin kusmasını arttırır ve pişik yapar.

HIÇKIRIK NE ZAMAN TEHLİKELİDİR?
Erişkinlerde hıçkırığın uzaması çeşitli hastalıklara işaret ediyor olabilir. Fakat 1 yaşına kadar olan bebeklerde hıçkırık bir hastalık belirtisi değildir. Vücudun kendi mekanizması olduğu için doktora gitmeye lüzum yoktur. Hıçkırığın geçmesi için anne bebeği dik tutacak ve sık sık emzirecek. Hıçkırık bu şekilde olunca hemen geçer.

Bebeklerde hıçkırık süresi 1 dakika ile 1 saat arasında uzayabilir. Eğer bebeğin hıçkırığı bir saati geçtiyse, bebeğin emmesine engel olacak düzeyde çok yoğun hıçkırık varsa emme zamanında bebek için tehlike vardır. Aldığınız önlemlerde bebeğin hıçkırığı bir saati geçmiş ve durmamışsa telefonla doktora danışılabilir.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor