BEBEKLERDE HIÇKIRIK
Bebeklerin çoğu hıçkırır ve çoğu ebeveyn hıçkırıktan dolayı endişe ederler. Hıçkırık, bebeğin basit ve zararsız bir tutumudur. Genelde kısa sürede kendiliğinden geçmektedir.

HIÇKIRIK NASIL OLUŞUR?
Hıçkırığın oluşum nedeni, bebeğin diyafram kasının kasılmasıdır. Diyafram kası, bebeğin göğüs boşluğuyla karın boşluğu arasındaki kasa verilen isimdir. Bu kastaki irade dışı ani kasılmalar hıçkırığa neden olur. Ani kasılmadan dolayı ses tellerinin birbirine yaklaşarak çıkardığı sese ise hıçkırık adı verilir. Bebeğin diyaframının kasılması ya da mide şişliğinden dolayı frenik sinirini tetiklemesi hıçkırığın oluşumundaki esas sebeptir.

Sponsorlu Bağlantılar

HIÇKIRIK NEDEN OLUR?
Diyaframın irrite olması(tahriş) ya da midenin çok şişmesi hıçkırığa neden olur. Hıçkırık erişkinlerde kalp hastalığının, enfarktüs, mide hastalıkları, beyin hastalıklarının belirtisi olabilir. Ancak yeni doğan bebeklerde 1 yaşına kadar görülen hıçkırık çoğunlukla normal bir reflekstir. Nedeni ise emzirme sonrası mide çok şiştiği zaman, sıcaklık aniden düşünce, bebekte ani heyecanlanma olduğunda ve bebek beslenirken(özellikle de hızlı beslenen bebeklerde) hava yuttuğu zaman oluşur.

HIÇKIRIK NASIL GEÇİRİLİR?
Hıçkırık bebeğin beslenmesini, uyumasını, emmesini etkilemiyorsa hiç bir şey yapmadan kendi kendine geçmesi beklenir. Çok rahatsız ediliyorsa yapılacak işlem birincisi emzirme sonrası bebeği yarım saat dik tutmak ve sırtını okşayarak gazını çıkartmaktır. Bu işlem hıçkırığı azaltacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirirken bebek çok sık emiyorsa ve hava yutuyorsa bu havayı yutmamasını sağlamak için kısa aralıklarla daha sık emzirilebilir. Bebek çok acıkmadan anne emzirmelidir.

Hıçkırık olduğu zaman emzirme sonrasında dik tutma haricinde ortam değişikliği olabilir. Ortamın ani soğuması hıçkırığı arttırdığı için soğuk ortamda tutulmamasının faydası olabilir. İlaç kesinlikle kullanılmaması gerekir çünkü hıçkırık bir hastalık değildir. Annenin tekrar emzirmesi de genellikle hıçkırığın durmasını sağlar.

Eğer hıçkırık basit yöntemlerle geçmiyorsa bebeğe birkaç çay kaşığı su vermek hıçkırığın giderilmesinde iyi bir yardımcıdır. Yanlış bilinen yöntemlerden bir tanesi limon vermektir. Limon bir damla verildiği zaman bebek bir anda nefesini tutuyor ve diyafram irritasyonu engellenmiş oluyor ve hıçkırığı geçiriyor. Ancak limonun Ph değeri bebeğe uygun bir besin değildir. Bebeğin kusmasını arttırır ve pişik yapar.

HIÇKIRIK NE ZAMAN TEHLİKELİDİR?
Erişkinlerde hıçkırığın uzaması çeşitli hastalıklara işaret ediyor olabilir. Fakat 1 yaşına kadar olan bebeklerde hıçkırık bir hastalık belirtisi değildir. Vücudun kendi mekanizması olduğu için doktora gitmeye lüzum yoktur. Hıçkırığın geçmesi için anne bebeği dik tutacak ve sık sık emzirecek. Hıçkırık bu şekilde olunca hemen geçer.

Bebeklerde hıçkırık süresi 1 dakika ile 1 saat arasında uzayabilir. Eğer bebeğin hıçkırığı bir saati geçtiyse, bebeğin emmesine engel olacak düzeyde çok yoğun hıçkırık varsa emme zamanında bebek için tehlike vardır. Aldığınız önlemlerde bebeğin hıçkırığı bir saati geçmiş ve durmamışsa telefonla doktora danışılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  semra ayhan

  merhaba benim bebeyim 42 günlük doktorlar epilepsi teşisi koydu fakat bu akşam 2 saat boyunca sürekli geçmeksizin hıçkırık tuttu endişelendim ve çok korktum herkesten yardım ister oldum ben bile çok asabi ve kırıcı olmaya başladım çocugum böyle olduktan sonra ne yapmalıyım lutfen yorumunuzu beklıyorum hem bebeyim için hemde kendim için anne olmak böyle birşey galıba kendinizi bile unutmak

  doktor hanım

  ek gıda verilen bebeklere ve ya 3 aylık bebek ve üstüne 1-2 damla limon sıkılarak hıçkırık gderilebilir

  doktor hanım

  az önce bir miktar su verdim 15 dk dır hıçkıran bebeğimin hıçkırığı geçti

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri
Gebelikte Röntgen Çektirme
Erken Doğan Bebekleri Bekleyen Olası Sorunlar
Bebeklerde 6/9 Ay arası beslenme
Bilek Ağrısı
Emzirme Pozisyonları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.