BEBEKLERDE BAŞ TERLEMESİNİ İHMAL ETMEYİN
Bebeklerdeki kafa terlemeleri dikkat edilmediğinde daha ileri sorunlara yol açabilir. Genelde uyku halinden uyandıktan sonra belirgin hal alan bebeğinizdeki baş terlemeleri, bebeğinizdeki vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Bu nedenle önlem aldıktan sonra halen bebeğinizde terleme mevcutsa bir çocuk doktoruna görünmenizde yarar vardır. Bebeğinizle ile ilgili en doğru tespiti doktorunuz yapacaktır.

BAŞ TERLEMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Bebeklerin metabolizmaları ergin bir insana göre çok daha hızlıdır. Bu hareketliliğe bağlı olarak terleme meydana gelebilir. Bunun iyi teşhis edilmesi gerekir. Bunun dışında yukarıda da söz ettiğimiz gibi vitamin eksikliği kaynaklı olabilir. “Raşitizm” adı verilen çocuk çağı hastalığı D vitamini eksikliğine neden olur. D vitamininden yoksun kalan çocukta terleme görülebilir. Bu sebeple bebeğe doktorunuzun önereceği D vitamini takviyeleri kullanılabilir. Güzel havalarda güneşe çıkarabilirsiniz. Ayrıca C vitamini eksikliği de bebekte kafa terlemesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sürekli kaygı oluşturan ruhsal sıkıntı durumları da sempatik sistem uyarısı ile terlemeyi artırır. Çocuklarda “Pembe hastalık” da denen “Akrodini” rahatsızlığı terlemeyi artırır, bu hastalıkta aşırı terleme ile birlikte el ve ayak parmaklarında ağrı, şişme ve pembeleşme olur.

NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Üşümemesi için yetişkinlere göre bir kat fazla giysi giydirilmesi, uykusu sırasında üzerinin örtülmesi yeterlidir.
  • Bebeklerde el ve ayaklar soğukta mavi benekli görünebilir. Soğukta el ve ayakları örtmek bu durumu önleyecektir.
  • Bebek kolayca terliyorsa fazla giydirilmiş olabilir. Koltuk altından derece ile ölçülen vücut ısısı 36-36,5°C ise üşümüyor demektir.
  • Bebeğinize kundak yapmayınız. Kundak doğumda normal olan bebeğin kalçasında çıkıklığa yol açabilir.

Yukarıdaki önlemlere rağmen terleme devam ediyorsa bir doktora danışmanızda yarar vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Kalp Yetmezliği Tedavisi
Kekemelik Tedavisi
Boğmaca Hastalığı
Bebeklerde Kafa Terlemesi
Kandida (Candida albicans) Mantar Enfeksiyonu
Bebeklerde Şaşılık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.