BEBEKLERDE KALP MASAJI VE SUNİ SOLUNUMBebeklerde Kalp Masajı ve Suni Solunum

Bebeklerde görülen kardiyak tutulmaların çoğu boğulma veya solunum yoluna nesne sıkışması gibi durumların yol açtığı oksijen yetersizliğinden kaynaklanır. Eğer bebeğin solunum yolunda bir tıkanma olduğunu biliyorsanız hemen boğulma ilk yardım prosedürlerini uygulayınız. Fakat bebeğin neden solunum yapmadığını bilmiyorsanız, CPR’ ye başlayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Başlamak için öncelikle durumu inceleyiniz. Bebeği sallamadan hareket ettiriniz ve yanıt verip vermediğine bakınız. Eğer yanıt alamadıysanız aşağıdaki CPR prosedürlerini izleyiniz:

 • Eğer hastanın yanında sadece siz varsanız, önce iki dakika boyunca (beş döngü) CPR uygulayınız daha sonra 112 acili arayınız.
 • Yanınızda başka biri de varsa, o 112 yi ararken sizde ilk yardım uygulamalarını başlayınız.

Bebeklerde kalp masajı ile kan dolaşımının sağlanması

 1. Bebeği düz bir zemine yatırınız.
 2. Bebeğin memeleri arasında çizilen yatay bir çizgi düşünün. Bir elin sadece iki parmağını göğsün tam ortasında bu çizginin altına denk gelecek şekilde yerleştirin.
 3. Göğsü yavaşça yaklaşık 4 cm bastırınız.
 4. Oldukça hızlı bir ritimle yüksek sesle sayın. Dakika da 100 kalp masajı olacak şekilde uygulayın.

Bebeklerde solunum yolunun açılması

Sponsorlu Bağlantılar

 1. 30 kalp masajından sonra bebeğin başını geriye yatırın ve çenesini yukarı kaldırarak ağzını, solunum yolunu açık hale getirin.
 2. 10 saniyeden uzun sürmeyecek şekilde bebeğin ağzına kulağınızı yaklaştırın ve nefes alış verişini kontrol ediniz. Göğüs bölgesinin hareketine, nefes sesine ve yanak ve kulak bölgelerinde solunum hissedildiğine bakınız.

Bebeklerde suni solunumBebeğe Kalp Masajı ve Suni Solunum

 1. Ağzınızı bebeğin ağız ve burnunu kapsayacak şekilde konumlandırınız.
 2. İki kurtarma nefesi vermek için hazırlayın. Nefes verirken ciğerinizden derin nefes vermek yerine yanaklarınızdan güç alınız. Bir saniye sürecek şekilde nazik bir nefes veriniz. Bebeğin göğsünün yükselip yükselmediğine bakınız. Eğer yükseldiyse ikinci nefesi de veriniz. Eğer göğüs yükselmediyse tekrardan bebeğin başını yatırıp çenesini kaldırarak birinci nefesi bir daha uygulayınız.
 3. Bebeğin göğsü hala yükselmiyorsa, solunum yolunda sıkışmış bir cisim veya yiyecek olmadığından emin olmak için boğazının göründüğü kadarını inceleyiniz. Eğer bir nesne görülürse, parmağınızla dikkatli bir şekilde kavrayıp dışarı çıkarınız. Solunum yolu tıkalı görünüyorsa bebeğe boğulma için önerilen ilk yardım prosedürlerini uygulayın.
 4. Her 30 kalp masajından sonra iki suni teneffüs yapınız.
 5. Yanınızda başka biri yoksa acil yardımı aramadan önce iki dakika boyunca beş döngü halinde bebeğe CPR uygulayın.
 6. Bebekte hayati belirtiler ortaya çıkana veya sağlık personelleri ulaşana kadar CPR’ ye devam ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yılan Sokması 2
Kan kusma
Şok
Isı Krampları İlk Yardım
İSHALE NE İYİ GELİR?
Donma / Donuk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.