BEBEKLERDE KONAK RAHATSIZLIĞI
Tıp litaretüründe “seboraik dermotit” ismi verilen konak rahatsızlığı dünyaya gözlerini açan bebeklerin büyük bir bölümünde görülen bir egzama çeşididir. Bu rahatsızlık düzenli ve kontrollü bir bakımla problem olmaktan çıkar. Anne ve babalar genellikle bebeklerin kafatasında oluşan sarı beneklerden tedirgin olurlar fakat bu durumun bebekler için hayati hiçbir tehlikesi bulunmamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Konak rahatsızlığı aynı zamanda yeni doğmuş bebeklerin kepeklenmesi olarakta nitelendirilebilir. Yeni doğmuş bebeklerin vücutlarında yer alan sıvı miktarı, gelişimini tamamlamış bir bireyin vücudundakiyle aynı seviyede değildir. Bebeklerde henüz kemikleşme durumunun tam olarak gerçekleşmemiş olmasından dolayı vücutları içerisindeki sıvı miktarı oldukça fazladır. Bu sıvı miktarı bebek gelişimini tam olarak gerçekleştirene kadar düzenli olarak azalmaktadır. Yeni doğmuş bebeğin kafatasında konakların oluşmasıda vücudun sıvı seviyesini dengeleyebilmek için attığı sıvının baş ve ense bölümünde çok fazla miktarda toplanıp orada bir tabaka oluşturmasıdır.

Bebeklerde Konak Rahatsızlığının Nedenleri
Konak rahatsızlığının sebebi günümüzde tam olarak açıklanamamış olsada genetik faktörlerin, annenin gebelik dönemindeki beslenme alışkanlıklarının vede bebekteki alerjik durumun etkilediği düşünülmektedir. Bebeklerde oluşumunun ise deri içerisinde yağ dokularını meydana getiren bazı bezlerin olması gerekenden fazla çalışmasından dolayı kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Konak Rahatsızlığı Bebeklerde Ne Zaman Meydana Gelir ?
Yeni doğan bebeklerde bu rahatsızlık kendisini yavaş yavaş meydana çıkarır. Bebeklerde konak daha çok bıngıldak ve etrafında yaygın olarak oluşur. Bunun nedeni ise vücudun kemikleşme ve sertleşme işlemi esnasında attığı sıvıların burada toplanmasıdır. Genellikle konak, bıngıldak bölgesinin ön, arka ve yan bölgelerinde kendini daha çok belli etmektedir.

Bebeklerde Konak Tedavisi
Bu rahatsızlık bıngıldaklar kapandıkça zaman içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli husus konağın bir sorun haline gelmesini engellemek için alınabilecek önlemlerdir. Yeni doğmuş bebekleri kendi cilt türüne göre özel olarak hazırlanmış şampuanlarla yıkamak, bu esnada da yumuşak uçlu bir saç fırçası yardımıyla yavaş bir şekilde taramak, konakların tamamen temizlenmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte konak görülen bölgeye bebek yağı sürerek, o bölgenin yumuşamasını ve daha sonradan da konakların kendiliğinden düşmesini sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    didem çelik

    Bebeğimin cildi ekstra hassas olduğu için her ürünü kullanamıyorum. özellikle saç derisinde konak ve pullanma oluyor. En son gittiğimiz doktorumuzun önerisi ile Biobaby konak şampuanını kullanmaya karar verdik. ilk yıkamamızda bebeğim konaklardan tamamen kurtuldu ve tekrar oluşumunu da engelledi. Çok memnun kaldık. Eczanelerde satılan ve güvenilir bulduğum bir ürün olduğu için öneririm.

    sema

    Biobaby i bende kullanım güzel memnun da kaldık.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Kasık Ağrısı
Bebeğim Doğuyor
Gebeliğin 36. Haftası
Minipill Doğum Kontrol Hapları
Hamilelikte Saç Boyanır mı?
Spiral Kullanan Gebe Kalır Mı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.