BEBEKLERDE PAMUKÇUK
Geleceğimize en kıymetli yatımımız olan yavrularımızdaki problemlerden bir tanesidir pamukçuk. Bebeklerin yaşam kalitesini azaltır, huzursuzluklara neden olmasından kaynaklı aileye rahat bir nefes aldırmaz.

Pamukçuk, genelde 1 yaşından küçük bebeklerde görülen ve ağızda çıkan, Candida albicans adlı bir mantarın neden olduğu bir hastalıktır.  Pamukçuk mantarı normalde vücutta yaşar ve faydalı mikroorganizmalar tarafından kontrol altında tutulur. Fakat denge bozulduğu zaman hastalık belirtileri ortaya çıkar. İlginç olan, bu mantarın vajinada da yaşaması ve kadınların sık karşılaştığı problem olan “vajinal akıntı”ya neden olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız ve dudaklardaki görüntüsü, bir pamuğu hatırlattığından bu adla isimlendirilmektedir. Hızla yayılan mantar zaman içerisinde -önlemi alınmadığında- bebeğin ağzının her tarafını kaplamakta ve beslenmesini engellemektedir.

Önlemi alınmadığında daha ciddi problemlere(solunum yolları enfeksiyonu) neden olmaktadır. Bu nedenle tedavi geciktirilmemelidir. Yazımızın konusunu pamukçuk hastalığının belirtileri, nedenleri, tedavisi ve korunma yolları oluşturmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Yanak, dil, damak ve dudakta görülen beyaz veya sarı noktacıklar,
  • Beslenmeyi reddetme ve ağlama, beslenememe, hırçınlaşma,
  • Nadiren bir miktar ateş yükselmesi görülebilmektedir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Bebeğinizin yetersiz beslenmesi,
  • Anne sütü almayan bebekler,
  • Sık antibiyotik kullanan bebeklerde sıklıkla nüksetmektedir.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Çocuk doktorunuz bebeğinizin durumuna göre tedavi ve ilaç yöntemini belirleyecektir. Genelde uygulanan tedavi, o bölgedeki mantara yönelik “Nystatin” adı verilen basit ilaç tedavisidir. Şayet pamukçuk anneye de bulaşmışsa, tedavi kapsamına anne de alınmalıdır. Ayrıca tedavide basit bir yöntem olarak “karbonat” tedavisi de uygulanabilir. Bunun için bir fincan suya bir çay kaşığı karbonat atıp karıştırın. Temiz tülbent veya pamukla, bu karbonatlı su ile bebeğin ağzını bastırarak günde üç dört kez temizleyin.

KORUNMAK İÇİN…

  • Bebeğin beslenmesine dikkat edilmeli,
  • Biberonu sağlığa uygun olmalı.
  • Her emzirmeden sonra anne göğsünü yıkamalıdır. Yıkandıktan sonra kaynamış soğumuş soğuk su ile durulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BEBEKLERDE YÜRÜTEÇ (ÖRÜMCEK) KULLANMAK ZARARLI MI?
Gebeliğin 26. Haftası
Bebeklerde Baş Ağrısı Nasıl Anlaşılır
Bebekler ne zaman ne yiyebilir?
Bebeklik Döneminde Uyku Sorunu
Gebeliğin 27. Haftası
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.