BEBEKLERDE SARI KULAK AKINTISI

Bebeklerde sar kulak akıntısı ile birlikte meydana gelen huysuzlanma bebeğin bir sorununun olduğu anlamına gelir. Bebeklerde soğuk algınlığı veya diğer üst solunum yolu enfeksiyonu başladıktan genellikle 2 ile 7 gün sonra bu tür belirtiler başlar. Orta kulak iltihabı yada akut otitis media adı verilen durum bir kulak enfeksiyonudur ve sarı kulak akıntısının dışında aşağıdaki belirtileri oluşturur;

Bebekler Ne Zaman Duyar?

Sponsorlu Bağlantılar

  • Kulak ağrısı ( hafiften ağıra doğru). Bebekler kulaklarını çekiştirerek bunu ifade etmeye çalışırlar.
  • Ateş
  • Kalın ve sarı veya kanlı akıntı. Bu kulak zarının yırtıldığı anlamına gelebilir. Kulak zarındaki bir delik genellikle birkaç hafta içinde kendi kendine iyileşebilir.
  • İştahsızlık, kusma ve huysuz davranışlar
  • Uyuyamama

Kulakta sıvı birikimi bebeğin kulağında dolgunluk yada basınç hissi oluşturabilir. Bebekler yada çocuklar kulaklarını ovarak bunu belli ederler. İşitme kayıpları da bu saruna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun belirtisi ise çocukların dikkatsiz ve duyarsız gibi görünmesidir.  Yanı sıra baş dönmesi ve denge problemleri de görülebilmektedir.

Orta kulak enfeksiyonu riskini artıran bazı şeyler ise sizin kontrolünüz dışındadır. Bunlardan biri çocuğun 3 yaş ve altın grupta olmasıdır. Bu yaşta bebekler soğuk algınlığı ve diğer solunum sistemi hastalıklarına karşı daha duyarlı olurlar. Genelleme yapılacak olursa 7 yaş altında çoğu çocuk bu rahatsızlığı yaşamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Yarık damak, Down sendromlu olmak yada doğum kusurları da bebeklerin sarı kulak akıntılarının olmasının temelinde yatabilir.

İyi beslenemeyen çocukların bağışıklık sistemi yeterli oranda güçlü olmaz. Ciddi derecede bozulmuş bağışıklık sistemi ile çocuklarda daha fazla kulak enfeksiyonu görülebilir.

Alerjiler de orta kulak ile boğaz ve burunun arkasını birbirine bağlayan östaki borusunda tıkanıklıklara neden olabilir. Bu tıkanma orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir.

Bebeklerde Örümcek Kullanımı Zararlı mı?

Kulak enfeksiyonu riskini artıran diğer şeyler şunlardır:

  • Tekrarlayan soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları
  • Sigara dumanına maruz kalma
  • Biberonla beslenen bebekler, anne sütü ile beslenen bebeklerden hayatlarının ilk yılı içinde daha fazla kulak enfeksiyonu gelişme olasılığı bulunmaktadır.
  • Kreş ve ana okulu gibi çocukların bulunduğu merkezlere giden çocuklarda daha fazla kulak enfeksiyonu gelişebilir.
  • Emzik kullanımı

KULAK ENFEKSİYONU NEDEN TEKRARLAR?

Erken yaşta geçirilen kulak enfeksiyonları – özellikle ilk kulak enfeksiyonu 6 aylıktan önce geçirilmişse- tekrarlamanın önemli bir nedenidir. Yanı sıra kulak enfeksiyonundan sonra birkaç haftadan daha uzun süre kulakta bulunan sıvı enfeksiyonunun tekrarlamasına yol açar.

Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik)

Son üç ay içinde kulak enfeksiyonu geçiren çocuklar, özellikle de enfeksiyon antibiyotik ile tedavi edilmişse bir diğer kulak enfeksiyonuna daha duyarlıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuru Öksürük Nasıl Geçer
Göz Çevremde Soyulma Var
Boşaldıktan Sonra Spermler Ne Kadar Yaşar
adetim çok geliyor ve karnım ağrıyor
Çörek Otu Neye İyi Gelir
Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.