BEBEKLERDE SİVİLCE

Bebek sivilcesi yeni doğan bebeklerin cildinde gelişir. Yüzün herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ama genellikle yanaklar, burun ve alın bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Bebeklerde sivilce görülmesi yaygın ve geçici olmaktadır. Birkaç basit adım ile oluşan sivilcelerin azalması ve dağılmaması sağlanabilir.

BELİRTİLER

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek sivilceleri genellikle yanaklar, burun ve alın bölgesinde küçük kırmızı tümsekler veya püstüller şeklinde olmaktadır. Çoğunlukla doğumdan sonraki ilk iki ila dört hafta içinde gelişir. Bebek telaşlandığında veya ağladığında sivilceler kötüleşebilmektedir.

Çoğu bebekte aynı zamanda burun, çene veya yanaklarda küçük beyaz tümsekler de gelişmektedir. Bu sivilceler “miliaria” olarak bilinmektedir.

DOKTORA NE ZAMAN GİDİLMELİDİR?

Bebeğinizin cildinde endişe verici bir değişiklik gözlemlerseniz bir doktora gösterebilirsiniz. Bebek sivilceleri genellikle üç-dört ay içinde kendiliğinden kaybolur. 

NEDENLERİ NELERDİR?

Bebek sivilcelerinin kesin nedeni belli değildir. 

TESTLER VE TEŞHİS

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilcelerin teşhisi için özel bir test yapılmasına gerek yoktur. Genellikle bakılarak teşhis edilebilir.

TEDAVİ VE KULLANILABİLECEK İLAÇLAR

Bebek aknesi genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu nedenle çoğunlukla herhangi bir tıbbi tedavi yapılmasına gerek kalmamaktadır. Bazı durumlarda ise, sivilceler aylar hatta daha uzun sürebilir. Eğer bebekteki sivilceler bu türden uzun süren inatçı sivilceler ise, iyi gelecek bir ilaç ya da krem yazılabilir. Bebeğinizi doktora göstermeden kafanıza göre reçetesiz ilaçları almayınız.  Bebeğinizin cildi hassas olduğu için zarar görebilir. 

EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ

Bebekte sivilce olması halinde:

• Bebeğinizin yüzünü temiz tutun. Yüzünü akne olmadığında bile her gün ılık su ile yıkayınız. Akneli olanlarda ise, hafif nemlendirici bir yüz sabunu ile haftada birkaç kez yüzünü yıkayın ve ılık su ile durulayın.
• Bebeğinizin yüzünü ve cildini nazikçe kurulayın.
• Daha fazla tahriş ya da enfeksiyona neden olmamak için sivilceleri patlatmayın ve herhangi fırça gibi bir aygıtla temizlemeyin.
• Bebeğinizin cildinde losyon veya yağlı ürünler de kullanmaktan kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    kemalcosgun

    bogazında sadece bır tane sıvılce var anlayamadım hocam

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum sonrası uygulanan testler
Diş Çıkartma
Gebeliğe Vücudunuzu Nasıl Hazırlamalısınız
Bebek ve gelişim
Bebekte Kafa Büyüklüğü
Hafta Hafta Gebelik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.