BEBEKLERDE SOĞUK ALGINLIĞI

Bebeklerde karşılaşılan soğuk algınlıkları bebeğin burun ve boğazındaki viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı soğuk algınlığının birincil işaretleridir.

Bebekler genellikle diğer çocuklarla birliktedir. Çocuklar her zaman ellerini yıkamadıklarından dolayı bebekler de soğuk algınlığına karşı daha duyarlı olur. Ayrıca, birçok yaygın enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemleri yeni yeni gelişmektedir. Yaşamlarının ilk yılında bebeklerin çoğu yedi defaya kadar soğuk algınlığına yakalanırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk algınlığı durumunda bebekler için uygulanan tedaviler belirtileri hafifletmeye yöneliktir. Bunun için bol sıvı tüketmeleri ve soludukları havanın nemli olması sağlanır. Çok küçük bebekler ilk defa soğuk algınlığına yakalandıklarında doktora görünmeleri gerekir. Çünkü bu bebeklerde “krup hastalığı” ve “zatürre” gelişme riski yüksektir.

BELİRTİLER

Bebeklerde soğuk algınlığının ilk belirtileri genellikle:

• Burunda tıkanma ve akıntı oluşumu,
• İlk başlarda açık renkli ama daha sonra daha yoğun ve sarı veya yeşil renge dönüşen burun akıntısıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer belirtiler ise şunlar olabilir:

• Vücut ısısının 38 derecenin üstüne çıkması
• Hapşırma
• Öksürük
• İştahta azalma
• Sinirlilik
• Uyuma güçlüğü
• Emzirirken sorun yaşama.

Ne zaman doktora görünmelidir?

Bebeğin bağışıklık sisteminin olgunlaşması için zamana ihtiyaç vardır. Herhangi bir komplikasyon yaşanmadan ortaya çıkan soğuk algınlıklarının 10 ila 14 gün içinde giderilmesi gerekir.

Eğer bebeğin yaşı 2 ile 3 aydan daha küçükse, hastalık belirtileri ortaya çıkar çıkmaz doktora götürülmelidir. Çünkü yeni doğmuş bebeklerde soğuk algınlığı hızlı bir şekilde krup, zatürre veya başka ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Bu komplikasyonlar olmadan bile burun tıkanıklığı nedeniyle bebek emzirme veya emzikten beslenme sırasında sorun yaşayabilir. Yeterince sıvı alamayan bebekte dehidrasyon (su kaybı) ortaya çıkabilir.

Bebek büyüdükçe, ne zaman doktora görünmesi gerektiği ve soğuk algınlığı durumunda evde nasıl müdahale edileceği hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

Bebeklerde yaşanan soğuk algınlıklarının çoğunda sadece rahatsızlık durumu vardır, ciddi değildir. Ancak yine de belirtilerin ciddiye alınması ve ilgilenilmesi gerekir.
Bebeğiniz 3 aylık veya daha büyük ise, aşağıdaki durumlarda doktora görünmesi gerekir:

• Çocuk bezini her zamanki gibi ıslatmıyorsa,
• Vücut ısısı 38 derecenin üstüne çıktıysa,
• Kulak ağrısı varmış gibi davranıyor ya da normalden daha hassas görünüyorsa,
• Gözlerde kızarıklık ya da sarı veya yeşilimsi akıntı oluşmuşsa,
• Solunum güçlüğü çekiyorsa,
• İnatçı öksürük varsa,
• Birkaç gün boyunca devam eden yoğun ve yeşilimsi burun akıntısı mevcutsa  ve endişelenmenize neden olan diğer belirtiler olması durumunda doktora gösterilmesi gerekir.

Aşağıdaki durumlarda ise bebeğin derhal tıbbi yardım alması gerekir:

• Emzirme ve diğer yollarla sıvı alımını reddediyorsa,
• Kusma ya da ten renginde değişikliğe neden olabilecek şiddette öksürük,
• Kanlı balgam öksürmesi,
• Nefes almada zorluk yaşama ya da dudak ve ağız çevresinin mavimsi renk alması durumları

NEDENLERİ NELERDİR?

Üst solunum yollarında enfeksiyon oluşturarak soğuk algınlığına neden olan 100’den fazla virüs çeşidi vardır. “Rinovirüs” ve “Coronavirüs” yaygın ve son derece bulaşıcı olan türleridir.

Bebeğinize bir virüs bulaştığı zaman bağışıklık sistemi o virüse karşı dirençli hale gelmektedir. Ancak soğuk algınlığına neden olan birçok virüs çeşidi olduğundan dolayı bebeğiniz bir yıl boyunca birkaç kez soğuk algınlığına yakalanabilir. Vücut her yakalandığı virüse karşı bağışıklı kazanır ve aynı virüsten etkilenme ihtimali azalır. Bunların yanında kalıcı bağışıklık sağlanamayan virüs çeşitleri de vardır.

Soğuk algınlığı virüsleri yaygın olarak ağız ya da burun yoluyla bebeğin vücuduna girerler. Bebeğiniz değişik yollarla virüslere maruz kalabilir:

Hava: Öksüren, hapşıran veya konuşan bir hastanın olduğu ortamda bulunan bebeğe hava yolu ile virüsler bulaşabilir.

Doğrudan temas: Soğuk algınlığı virüslerinin sıklıkla yayıldığı yollardan biri de, hasta birinin eliyle burun ya da ağzına dokunduktan sonra bebeğin eline dokunmasıdır. Bebeğin daha sonra eliyle kendi ağız veya burnuna dokunması enfekte olmasına neden olur.

Kirlenmiş yüzeyler: Bazı virüsler dış yüzeylerde iki saat veya daha uzun süre yaşayabilir. Dolayısıyla bebeğin kirli bir oyuncak ya da başka cisme dokunması virüse yakalanmasına neden olabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Birkaç faktör bebeklerde soğuk algınlığı riskini arttırır. Bunlar:

Olgunlaşmamış bağışıklık sistemi: Bebeklerdeki bağışıklık sistemi virüslerle yeni karşılaştığı için haliyle etkilenecektir. Bu nedenle soğuk algınlığı riskleri fazladır.

Diğer çocuklarla temas: Bebekler diğer çocuklarla çokça zaman geçirme eğilimdedirler. Çocukların el yıkama, hapşırma ve öksürme konusunda dikkatli olmadıkları göz önüne alınınca, virüs kapma riskleri yüksektir. Evde okul çağındaki kardeşlerinin olması riski daha da arttırır.

Mevsim: Çocuk ve yetişkinler sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığına daha duyarlıdır. Çocuklar vakitlerinin çoğunu okulda geçirir ve birçok kişi ile temas halindedirler. Ayrıca iç mekanlarda mikropların yayılması daha kolaydır.

KOMPLİKASYONLAR

Akut kulak iltihabı (otitis media): Soğuk algınlığının en sık görülen komplikasyonlarından biri kulak enfeksiyonudur. Bakteri veya virüslerin kulak zarının arkasındaki boşluktan sızması kulak enfeksiyonlarına yol açabilir.

Hırıltılı solunum: Çocuğunuzda astım olmazsa bile soğuk algınlığı hırıltılı solunumu tetikleyebilir. Astım olması durumunda şikayetler daha fazla olur.

Sinüzit: Giderilmeyen soğuk algınlığı sinüsler içinde bir ikincil enfeksiyona neden olabilir (sinüzit).

Diğer ikincil enfeksiyonlar: Streptokok farenjit, zatürre, bronşiyolit ve krup enfeksiyonlar da görülebilir. Bu enfeksiyonların da bir doktor tarafından değerlendirilmesi ve gerekli tedaviye başlanması gerekir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Ne yazık ki soğuk algınlığı için etkili bir tedavi yoktur. Antibiyotikler soğuk algınlığı virüslerine karşı çalışmaz. Bebeğin burnundaki sıvıyı temizleyerek ve soluduğu havayı nemli tutarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bebek 3 aylıktan daha küçük ise doktora erken gösterilmesi lazım.

• Bebeklerde reçetesiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Yüksek ateş bebeği çok rahatsız ediyorsa, ateş düşürücü ilaçlar talimatlarına uygun olarak verilebilir. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları ise bebek ve küçük çocuklar için güvenli değildir.
Asetaminofen gibi ağrı kesiciler ateş ile ilişkili rahatsızlıkları gidermek için yardımcı olabilir.
• Bebeğiniz 6 aylıktan büyük olduğu sürece İbuprofen etken maddeli ilaçlar kullanılabilir.
• Bebek sürekli olarak susuz ise veya kusuyorsa bu ilaçları vermeyin.
• Aspirinin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanımı onaylanmış olmasına rağmen, suçiçeği veya grip benzeri şikayetlerden kurtulmak için alınmamalıdır. Bunun nedeni ise, Aspirinin çocuklarda Reye sendromu adında nadir görülen fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumla ilişkili bulunmuş olmasıdır. Birçok viral hastalık ilk başlarda birbirine benzediğinden, çocuklarda aspirin kullanımını önlemek en iyisidir.
• Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının 2 yaşından küçük çocuklara verilmemesi önerilmektedir. Çünkü reçetesiz satılan bu ilaçlar öksürük ve soğuk algınlığının altında yatan nedene yönelik bir etkisi olmamaktadır ve iyileşmeyi de hızlandırmamaktadır. Ayrıca bu ilaçların kalp hızı ve kasılmaları üzerinde de potansiyel yan etkileri bulunmaktadır.

EVDE NE YAPILABİLİR?

Bebeklerde görülen çoğu soğuk algınlığı rahatsızlıklarını evde uygulayacağınız yöntemlerle tedavi edebilirsiniz. Aşağıdaki öneriler faydalı olacaktır:

• Bol sıvı tüketmesini sağlayın. Alınan sıvılar dehidratasyonu önlemek için önemlidir. Bebeğin yaşına göre normal miktarda sıvı alması yeterlidir. Fazladan sıvı gerekli değildir. Eğer bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız devam edin. Çünkü anne sütü soğuk algınlığına neden olan mikroorganizmalara karşı ekstra koruma sağlar.

• Burun akıntısını inceltilmesini sağlayın. Doktorunuz bunu sağlayan burun damlaları önerebilir. Eczanelerde mevcuttur.
• Bebeğin burnunu açık tutmaya çalışın. Bunun için özel plastik aparatlar kullanabilirsiniz.
• Havayı nemlendirin. Bebeğin odasında nemlendirici bir cihaz bulundurabilirsiniz. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı belirtileri iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

Soğuk algınlığına neden olan virüsler genellikle öksürürken veya havaya doğru hapşırırken yayılır. En iyi savunma, havaya öksürmemek ve hapşırmamak, sabun ve bol su kullanmaktır.

• Özellikle hastalığın ilk birkaç günü bebeği hasta kimselerden uzak tutun. Bebeğiniz yeni doğmuşsa hasta olan kimselerin ziyaret etmesine izin vermeyiniz. Mümkünse, yeni doğan bebeğinizle toplu mekanlara girmeyiniz.
• Bebeği taşımadan veya beslemeden önce ellerinizi yıkayın. Sabun ve su bulunmadığında, mikrop öldürücü alkol içeren ıslak mendiller veya jeller kullanılabilir.
• Bebeğinizin oyuncaklarını ve emziklerini sık sık temizleyin.
• Evdekilere öksürürken veya hapşırırken bir mendil kullanmalarını söyleyiniz. Herhangi bir bez ya da mendil bulunmaması halinde kolunuzu kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Su Çiçeği
Çocuklarda Gece Terlemesi Nedenleri
Çocuklarda Konjenital Kalp Defektleri
Raşitizm Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Yenidoğan Sünneti
Roseola İnfantum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.