Bebeklerde Tırnak Bakımı

                Tırnak bakımı ve doğru şekilde tırnak kesme yetişkinler için ne kadar önemli ise bebekler için de bir o kadar önemli.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin tırnak bakımında, özellikle de yeni doğanlarda en önemli husus tırnak kesme işidir. Özellikle ilk bebeklerini dünyaya getiren anneler için bebeğin tırnağını kesmek bir kâbusa dönüşebiliyor. Fakat hiç de korkulacak bir mesele değil.  Yapmamız gerekenleri doğru öğrenip doğru uygularsak hiçbir sorunla karşılaşmayacağız.

Bebeklerde tırnak bakımına tam olarak geçmeden önce bu konuda yapılan bir takım yanlışlıkları yazıp, gerekli uyarıyı yapmak daha doğru olacaktır.

Bebeklerde tırnak Bakımında Yapılan Yanlışlıklar

·         Yeni doğan bebeğin tırnaklarını uzun süre kesmemek.

·         Bebeğin tırnaklarını diş ile kopartarak kesmeye çalışmak. “hadi ya bu da mı varmış” diyebilirsiniz, evet! Maalesef var.

·         Bebeğin tırnaklarını bükerek çatlatıp kopartmaya çalışmak.

Yukarıda yazdıklarım sizlere çok garip gelebilir ama maalesef bilinçsizlik bu tarz yanlışlıkları yaptırıyor.

 

 

Bebeklerin Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak bakımın birinci basamağı tırnak kesme işinin doğru yapılması olacak.

·         Bebeklerde tırnak kesmenin; ayda şu kadar,  haftada bu kadar kesilmeli gibi bir sayısı yoktur.  Bebeğinizin tırnağı ne zaman uzadıysa o zaman kesmelisiniz. “kırkı çıkana kadar bebeğin tırnağı kesilmez” gibi saçmalıklara kulaklarınızı kapayın.

·         Çok hareket eden veya korkan bebeklerin tırnaklarını kesmek oldukça zor bir iş olabilir bunun için yapmanız gereken en doğru şey tırnaklarını bebeğiniz uyurken kesmeniz olacaktır. Hele bir de bebeğinizi uyutmadan önce banyo yaptırdıysanız, banyoda iyice yumuşayan tırnakları kesmek daha kolay olacaktır.

·         Bebeğinizin tırnaklarını keserken el tırnaklarını oval, ayak tırnaklarını ise daha düz kesmeye özen gösterin. Düz kesilen ayak tırnakları patik veya çoraptan dolayı birbirine yapışan ayak parmaklarında tırnak batması riskini azaltacaktır

·         Tırnak kestiğiniz makasın veya tırnak makasının temiz ve yeterince iyi kestiğinden emin olun. Ağız kısmı körelmiş makaslar, ağız kısmı üst üste gelmeyen tırnak makasları bebeğinizin tırnağını kesmek yerine çekiştirip kopararak bebeğinizin canını yakacaktır.

·         Tırnağını keserken her parmağı tutarak kesmeye dikkat edin. Böylelikle bebeğinizin parmağına zarar vermeden kemse yapabilirsiniz.

·         Bebeğinizin tırnağınızı kestikten sonra parmağınızı kesilen tırnağın ucuna sürerek son bir kontrol yapmanızda fayda var. Tırnağın ucunda sivri ve keskin kalıntıların kalmamasına özen gösterin.

·         Son olarak yapmamız gereken şey; kesim işini bitirdiysek tırnakların ucundaki keskinliği hafifçe törpüleyip ıslak temiz bir bezle parmak uçlarını silmek olacak. Bu arada tırnak kesiminden sonra kestiğiniz tırnakları saymayı unutmayın, sayıda bir eksiklik varsa ya kesmeyi unuttuğunuz ya da bir yere sıçramış bir tırnak var demektir.

Bebeğiniz biraz büyümüş, yavaş yavaş ayaklandıysa ortalıkta gezip ellerini kirletmeye başladıysa yapmanız gerek daha başka şeyler de var demektir; çocuğunuzun tırnaklarının altına ister istemez pislikler birikecektir bu pisliklerden kurtulmanın en kolay yolu yumuşak bir diş fırçasıyla tırnak altlarını yıkamak olacaktır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Altını Islatan Çocuk
Erkek Bebek Belirtileri
Bebeklerde Uyku Düzeni
Yeni Doğan Bebekte Sarı Renkli Göz Akıntısı
Emzirme Göğüs Kanserini Önlüyor
DİŞ ÇIKARMA BELİRTİLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.