Bebeklerde Yeterli Beslenme

Doğumu izleyen ilk bir kaç hafta boyunca bu soru sürekli kafanızı kurcalayacaktır. Özellikle bebeğiniz sürekli emmek istiyor ve emdikten sonra da huzursuzluğu devam ediyorsa. Daha çok uykuyla geçen ilk 1-2 gün sonrasında bebeğiniz hep “aç”tır. Bunda anne sütünün çok kısa sürede sindirilmesinin payı vardır.

Çoğu yeni doğan, 3-4 günlük olduktan sonra, günde 8-15 defa annesini emmeye başlar. Buradan çıkan sonuç, her istediğinde bebeğinizi emzirmek olmalıdır. Sakın ola ki hemen kafanıza göre bir emme-uyuma düzeni oturtmaya çalışmayın. Sürekli emme isteği, ilk günlerde bebeğin doymadığı anlamına gelmez. İşin kötüsü, bu günlerde bebeğinizi tartmak da çok anlamlı değildir, çünkü bebekler ilk günlerde ortalama %5-10 arası tartı kaybeder ve doğum tartılarına tekrar ulaşmak yeterince beslenseler bile 15 günü bulabilir. Yani üç buçuk kg doğmuş bir bebek 10.gün 3400 gramsa, bu onun aç kaldığı anlamına gelmeyebilir. Yine de, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını gösteren bir takım bulgular vardır. Bunlardan en ciddisi dehidratasyon (sıvı kaybı) dır, ve hemen bir çocuk doktoruyla görüşmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

İşte bebeğinizin yeteri kadar emdiğini anlamanıza yarayacak kimi ipuçları:

– İlk 2-3 haftada bebeğiniz en az 2-3 saatte bir yada 24 saatte en az 8 kez emmeli.
– Emzirme sonrasında göğüslerinizin boşaldığını ve yumuşadığını hissetmelisiniz.
– Bebeğinizin cildi pembe ve sıkı olmalıdır. Karın derisi sıkılıp bırakıldığında hemen eski haline dönmelidir. Su kaybı varlığında sıkılan cilt, bir süre buruşuk halde kalır.
– 5. Günden itibaren bebeğiniz altını daha çok ıslatır. 24 saatte en az 8 ıslak bez almanız gerekir. Alt bezinin ıslaklığı konusunda kuşkunuz varsa, içine bir parça tuvalet kağıdı koymanız ıslaklığı anlamanıza yardımcı olacaktır. Ya da, kullanılmış bezi bir elinize, yeni bir alt bezini diğer elinize alın, bebek çiş yapmışsa kullanılmış bez daha ağır olacaktır.
– Sessiz bir odada emzirirken, bebeğinizin yutma sesini duyabilirsiniz.
– Bebeğinizin kakası sarı- hardal rengidir, veya sık ve koyu renktir, beşinci günden itibaren kaka rengi açılmaya başlamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki bulguların varlığı durumunda, bebeğiniz muhtemelen yeterince beslenememektedir:

Bebeğiniz her defasında 10 dakikadan az emmektedir.
Bebeğiniz emerken yutma sesini pek duyamazsınız.
Emzirme sonrası göğüslerinizde belirgin boşalma olmaz.
Bebek genellikle huzursuz ve halsizdir.
Bebeğinizin yanakları çöküktür.
Günde en az bir kaka yapmamaktadır, yada, 5. Günden sonra da koyu renkli az miktarda kaka devam etmekte, kaka rengi açılmamaktadır.
İlk haftanın sonunda bebeğinizin rengi daha sararmış ve solmuştur.
3. Hafta sonunda yanaklarında hala belirgin dolgunlaşma yoktur.
İlk hafta sonunda cildi hala buruşuktur.
Yukarda sıralananların herhangi birinin varlığında hemen çocuk doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Şunu hiç unutmayın, sağlıklı emzirmenin ilk koşulu, kendinize güvenmenizdir. Bebeğinizi emzireceğinize, sütünüzün yettiğine ve yeteceğine kesin olarak güvenmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benim oğlum 11 aylık 8 200 ağırlığında ama hiç bir şey yemiyor nasıl ve ne yed
  ireceğimi şaşırmış durumdayım.bir şey verdiğim zaman midesi bulanıyor.geceleri çok sık uyanıyor.bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim

  Sağlık

  mrb benim 13 aylık ikiz kız bebeklerim var kiloları 9,400kg endişeleniyorum zayıflarmı diye, ayrıca kızımın birisi hasta bogazı enfeksiyonluydu 20 gündür hiç birsey sokmuyor agzına kaşıgı reddediyordu 10 gündür biberonda almıyor agzına çok korkuyorum agzı dili yara pamucak olmuş sürekli salyası akıyor çok fazla heryerini ıslatıyor nolur fikirverin

  Sağlık

  mrb oğlum 4aylık çok fazla kusması var beslendikten sonra enaz 4 5 defa kusuyor ayrıca salyasıda çok ağzında pamucak oluştu kumasına doktorlar hızlı geliştiği için diyor ben yinede endişeleniyorum şiddetli hırıltısıda var bu ikikdir oluyor bronşit olabilirmi
  hep böyle hırıltı devammı edecek.bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebelikte Kabızlık
Bebeğinize 7 Günde Uyumayı Öğretin
Bebeklerde Pamukçuk
BEBEKTE DIŞKI RENGİ
YENİDOĞAN BEBEK NE ZAMAN YIKANIR?
Bebek Ultrasonu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.