BEBEKLERDE YÜRÜTEÇ KULLANMAK ZARARLI MI?

Aslında, bu sorunun cevabı sizin için sevimsiz gelse de çoğu durumda “zararlı değil de, sakıncalıdır” dense daha doğru olur.

Yürüteç yada diğer tabiri ile örümcek halkımızın yoğun ilgisini çeken, aileye kolaylık sağlayan ve oğlunun, kızının bir an önce yürüdüğünü görmek isteyen sabırsız ebeveynlerin vazgeçilmez bir aparatıdır.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir bebek, normal olarak aşağı yukarı 10-14 aylıkken yürümeye başlar. Bu süre zarfı bebekten bebeğe, bebeğin yapısına bağlı olarak değişir. Bebeğin yürümeye başlayacağı süre diliminin sonu genellikle değişmez yani er-geç bebek 14 aylık olana kadar yürür. Fakat bu süreyi kısaltmaya çalışmanın bebek için avantaj olduğunu söyleyemeyiz. Örümcek küçük yaştan itibaren kullanıldığında, bebekte ona karşı bir güven oluşur ve bu güven duygusu örümcek olmadığında yerini korkuya bırakır, yürümekte zorlanır, daha geç yürüyebilir.

“Bebek düşe kalka büyür” diye son derece kaliteli söylenmiş bir atasözümüz vardır. Bebek, büyüme ve gelişim sürecinde düşüp kalkarak, kendisi çabalayarak, kanepe kenarlarına tutup kendisi başarmaya çalışarak bu süreci hem psikolojik hem de kas gelişimi olarak daha sağlıklı şekilde tamamlar. Tüm bunlar gözönünde tutulursa, bebeğin 8 aydan evvel örümceğe bindirilmesi önerilmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek Ne Zaman Duymaya Başlar?

Bu süreden önce bebeğin bacak kasları ve özellikle boyun kasları henüz gelişmediğinden kendisini ve kafasını taşıyamaz. Kafanın ani düşmesi bebek için sıkıntı oluşturabilir. Bebek örümcekte iken dikkat ederseniz parmak uçlarında yürümeye çalışır. Bu da bebekte bacak arkası kasların gelişimine ve kalça kaslarının daha az gelişmesine yol açıyor. Yanı sıra ayakta şekil bozuklukları ve arka taraf tendonlarda kısalma gözlenebilir. Bu da dengesiz kas gelişmesine ve bacak aralarının açık kalması neden olabilir. Bunun dışında 8 aydan önceki dönem bebeklerin sürüneceği, organlarını kullanacağı, kendi ile yüzleşeceği, problem çözeceği ve her şeyi algılayacağı, dünyayı keşfettiği bir dönemdir.

Bebeklerde Kulak Akıntısı Ne Anlama Gelir?

İlle de örümceğe bindirilecek ise fazla kullanmamanızı öneriyoruz. Mesela anne iş yaparken, bebek göz önünde olup diğer tehlikelerden korunması amacı ile kullanılabilir. Çünkü bebeğin bir anı diğer anını tutmayabilir ve stabil değildir. Nihayetinde bu durum, bebeğin tehlikede olmasından daha güvenlidir.

Yürüteç yerine ebeveynler bebeğe destek olarak hem bebek- ebeveyn arasındaki iletişim güçlendirilebilir hem de bebek yürümeye alıştırılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hipertansiyon ve Gebelik
Bebeklerde Grip, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi
Çocuk Hakları Sözleşmesi
Bebek Cilt Bakımı İçin 2 Öneri
Bebekte Vitamin Eksikliği
Çocuk Beslemenin Püf Noktaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.