Her bebek düşünme, görme, duygu gibi beyin fonksiyonlarından sorumlu sinir hücreleriyle doğar.

Sinir hücreleri sinaps adı verilen küçücük boşluklarla birbirlerine bağlanırlar ve beynin çeşitli fonksiyonlarını yerine getiren kümeler oluştururlar. Doğumdan sonraki ilk sekiz ay boyunca sinir hücreleri arasında bağ oluşumu şaşırtıcı derecede hızlıdır. Sekiz ayın sonunda yaklaşık 1000 trilyon sinaps oluşmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşamın ilk aylarında oluşan bu bağlantılar bebeğe dışarıdan gelen uyaranlarla güçlendirilmekte ve kalıcı hale getirilmektedir. Bu uyaranları verenler de çoğunlukla bebeğin anne baba ve yakın çevresi ile bakımında yardımcı olan kişilerdir. Görme ve konuşma yeteneğini oluşturan beyin sistemleri çok erken dönemlerde şekillenmektedir. Araştırmalar bebeğin doğumundan hemen sonraki erken dönemlerden başlamak üzere gördüğü ve duyduğu tüm olayların ileriki dönemlerde kendi görüş ve konuşma yetenekleri üzerinde derin bir etki bıraktığını ve şekillendirdiğini göstermektedir. Öğrenme yeteneği 3-10 yaşları arasında en üst seviyelere ulaşır ancak ömür boyu devam eder.

10-18 ay arasında bebeğin duyguları gelişmektedir. Duygular uzun vadeli bellek ile yakından ilişkilidir.

İlk 10 yıl boyunca müzik, dil eğitimi ve diğer ömür boyu sürecek yetenekler öğrenilmektedir.
-Sıcak ve sevecen olmalısınız.
-Bebeğinizin çıkardığı seslere, yüz ifadelerine ve hareketlerine karşı duyarlı olun.
-Bebeğinizle konuşun,hikayeler okuyun, şarkılar söyleyin.
-Her bir çocuğun bir diğerinden farklı olduğunu unutmayın.
-Son olarak kendinize de özen gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne ve baba çocuğun yaşamının önemli bir yer tutar. Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını ancak sizler sağlayabilirsiniz. Bu sebeple kendi sağlığınız, mutluluğunuz çok önemlidir. İyi beslenin, gerekli tıbbi kontrollerinizi zamanında yaptırın, egzersiz yapın, dinlenmenize özen gösterin, kendinize de zaman ayırın. Ancak böyle iyi ana-baba olabilirsiniz.

-Çocuğunuzun oyun oynaması, merak etmesi ve keşfetmesi için onu cesaretlendirin.
-Seyrettiği TV programları konusunda seçici olun.
-Çocuğunuzun ihtiyaçlarını dile getirmesine izin verin.

BEBEĞİN BEYİN GÜCÜNÜ GELİŞTİRMEK

Bebeğinizin beyin gücünü arttırabilir misiniz? Cevap kesinlikle, EVET. Pek çok bilimsel kanıt diyor ki; beyin gelişimin en önemli kısmı bebeğinizin hemen doğumundan sonra başlar. Amerika’daki Families and Work İnstitue (Aileler ve Çalışma Enstitüsü) tarafından hazırlanan ve adı “Küçük Çocuklarda Beyin Gelişimi” olan rapora göre bebeğinizin en hızlı beyin gelişimi yaşamının ilk üç yılında olur.

Doğuşta, yeni doğan bebeğinizin beyni “neron” ismi verilen 100.000’den fazla beyin hücrelerinden oluşur. Bu hücreler elektriksel mesajları ve bilgiyi beyin içerisinde yolculuk ederek taşımaktan sorumludurlar. Her bir beyin hücresi ya da neron diğer beyin hücrelerine 15.000 bağlantı sağlarlar. Bu bağlantılar beynin gelişmesi için önemlidir ve bebeğin gelecekteki zekasında ve öğrenme yeteneğinde önemli rol oynayacaklardır.

Bebeğiniz doğduğunda, erkek ya da kız pek çok duyumsal tecrübe sergilerler, bunlar; dokunma, tat alma, ses, koku alma ve görmedir. Bu uyarıcılar bir beyin hücresinden diğer beyin hücresine giden bağlantıların formasyonunda kritik bir rol oynamaları nedeniyle önemlidirler. Bu tecrübeler sayesinde, bebeğiniz beyin gelişimi ve öğrenimi için gerekli olan önemli elektriksel iletişim yeteneğini geliştirmeye başlar.

Bilimsel bulgular ayrıca şöyle yorumlanıyorlar: aileler yeni doğan bebekleriyle konuştukları zaman, bebeğin konuşma gelişiminin kuvvetlenmesine neden oluyorlar. Bu nedenle bebeğinizle konuşun.

Nörolojik gelişim konusunda uzman olan Dr. William Staso bebeğin büyümesinde farklı uyarıların yaş farklılıklarına göre vurgulanması gerektiğini öneriyor ve bu noktadan hareketle Dr. William Staso’nun önerileri aşağıda sıralanmıştır:

BİRİNCİ AY Düşük düzeydeki uyarılar stresi azaltır ve bebeğinizin uyanık ve tetikte olması gücünü arttırır. Birbirine rakip olan kaynaklardan gelen aşırı uyarıcılar olduğu zaman beyin sistemi kapatıyor. Bebeğinizle konuşurken, diğer dikkat alıcı sesleri ayırın örneğin; radyo ve televizyon gibi.
1-3 AYLAR Açık/karanlık şekiller, birbirine tamamen zıt resim ve objeler, görmeyi kodlayan nöral ağdaki gelişmeyi besler. Beyin ayrıca lisanın çeşitli modellerini ayırmaya başlar; örneğin, tonlama, sesin tonunda iniş çıkış vb.. Bebeğinizle konuşurken özellikle samimi ve sıcak bir ses tonu bu prosese yardım eder
3-5 AYLAR Bebek temel olarak dünya hakkındaki bilgisinin oluşmasında görme duyusuna güvenir. Bebeğinizin çevresindeki gerçek objelere uyan karmaşık dizaynlar yaratın. Hareket de ilgisini çeker. Bebeğinizin görebileceği alanda büyük bir çatal resmini hareket ettirmeniz, gerçek bir çatalın kendisinden daha uyarıcı olur.
6-7 AYLIK Yeni doğan bebeğiniz örneğin ; neden ve etki yani objelerin yeri ve objelerin fonksiyonları ilişkisine karşı uyanık olur. Bebeğinize bazı durumları anlatın ve bunu ispat edin örneğin; kapı tokmağının çevrilmesi kapının açılmasına neden olur gibi.
7-8 AYLIK Beyin seslerle bazı anlamlı aktiviteler ve objelerle ses arasında ilişki kurmaya merkezlenmiştir. Örneğin; aileler bebeğiyle bir sohbette üzerine vurgulayarak banyoda suyun akma sesinin işareti banyo yapmaya ait bir ses olması ya da kapı zili bir ziyaretçi geliyor anlamındadır gibi.
9-12 AYLIK Öğrenme, bebeğinizin çevresindekileri fark etmesinde ve keşfetmesinde artan ilgi; duyumsal ve hareket kaslarıyla ilgili yeteneklerinde daha olgun bir tarza oturmasını sağlayarak yeni bir düzeye gelişme göstermesinde ilave bir etki yapar. Bu dönem çocuğunuzun musluğu açması (suyun güvenli bir ısıda olup olmadığını önceden kontrol etmek koşulu ile) ya da ışığı yakmak için düğmeye basması gibi aktiviteler için uygun bir dönemdir.Tabii ki sizin rehberliğinizde…
13-18 AYLIK Özellikle yeni yürümeye çalışan bebeğiniz objelerle doğrudan tecrübe edinmişse beyni daha karmaşık ve hızla gelişen ilişkileri saptamaya başlar. Zengin bir çevre bu ilişkileri kurmasında, nedenlerini anlamasında ve objelerle bunların sebepleri arasındaki farklılığı ayırmasında yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  slm ben sema benim daha 3 haftalık bi yeğenim var.doktorların söylediğine göre beyni gelişmemiş ve tedavisi yokmuş.ne olur bize yardım edin bi çözüm yolu var mı?

  Sağlık

  selam benim 1,5yaşında yeğenim var beyninin 4,1 gelişmemiş doğumdan 4 ay sonra farkına varıldı doktoru birşey yok deyip gönderiyordu özel hastahanedeki kotrollerinde gözlerinin görmediği ve kulaklarının duymadığı söylendi konuşamıyor hareketsiz yatıyor böyle bir durumla karşılaşan ve tedavi görenlerin yardımını bekliyorum teşekkürler

  Sağlık

  benim çocuğum 14 aylık her yüreyi evlat sevgisi dolu anne baba dan biriyim burdaki şansızlık bebeyim şu ana kadar başını tutamıyor malesef bulunduğum ilde gitmedik doktor kalmadı en son adanada üniversal hastanesinde çocuk noroloji profösör doktor şakir beye kadar ulaştık bizden istedigi bütün tahlil ve raporlar ve emarları kendine ilettik fakat doktorun bize izahı çocuğun beyin hücrelerinin gelişmedigi ve bunun çaresi yok deyip hayatımızı bir an alt üst etti bu konuda bir baba veya annelik duygusu taşıyan her insan bize aydınlatıcı bir şeyler belirtirse inanınki hayata küsmüş bir halde çaresizce bekliyorum sizlerden tek ricam bu konuda bana yardımcı olun.

  Sizi anlıyoruz desek yalan olur ancak endişeniz ve üzüntünüzü tahmin edebiliyoruz. Dünyanın en güzel varlıklarıdır çocuklarımız sizden ilgi alaka ve şefkat beklerler, bu duygulardan beslenir, büyür ve gelişirler.
  Değerli arkadaşım çocuğunuzun durumunu kabullenerek ona göre bir davranış geliştirmek en doğrusu olacağı kannatindeyiz. hayata küsmek bu durumu kabullenememek çocuğunuza yapılabilecek en büyük yanlıştır bu yanlışa düşmemek için eşinizle konuşup bütün olan biteni yalın haliyle kabul etmeniz gerekecektir. Çocuğunuzun durumunu Kabullenmek size güç katacak, tedavisi büyümesi ve gelişmesi için sizlere destek olacaktır. Ümitvar olmak bıkkınlığa düşmemek olanı olduğu gibi sevmek herzaman için artı bir değerdir. Sabırlar diliyor Allahtan Acil şifalar dileniyoruz. Sağlıcakla kalın.

  Sağlık

  sevgılı anneler,sızı cok ıyı anlıyorum.benımde beynı hasarlı bır kızım var.tedavı goruyoruz.her yolu denıyoruz.lutfen yavrularınız ıcın guclu olmaya calısın.fızık tedavı uzmanlarıyla goruserek yavrularınıza yardımcı olabılırsınız.caresız oldugunuzu dusunmeyın.Allah tan hıc umut kesılır mı.bız guclu olup care aramazsak yavrularımızı kım kurtarır.devlet bu tarz engelı olan cocuklara rapor cıkarttırınca ucretsız fızık tedavı merkezlerıne gonderıyor.sızde onlarla konusun sarkılar soyleyın arastırmalarıma gore 2-3 yasına kadar beyın gelısım gosterıyor ve yenı hucreler olusuyor.saglıklı gunler…

  Sağlık

  Herkese merhabalar.benimde 22aylik oglum var
  Beyin hasarlı doğdu.yeni bı tedavi
  Yöntemi bulduk beyinde hücre
  Yenileyen,beyin gelişimini sağlayan
  İgneler var biz başladık ,doktor toparlar dedi
  İnşallah.doktorun ismi Serdar dag igne ismi
  Plecenta suis injell forte.

  Sağlık

  Herkese merhabalar.benimde 22aylik oglum var
  Beyin hasarlı doğdu.yeni bı tedavi
  Yöntemi bulduk beyinde hücre
  Yenileyen,beyin gelişimini sağlayan
  İgneler var biz başladık ,doktor toparlar dedi
  İnşallah.doktorun ismi Serdar dRag igne ismi
  Plecenta suis injell forte.

  Sağlık

  merhabalar benım yiğenimde şuan istanbulda otistik şlüphesiyele gonderdık ordaki doktor otistik olmadığını söledi ve beyne oksijen gitmediğin hücrelrin hasar gordugunu solemiş. doktorun ısmıde serdar dağ. peki merak ettiğim bu hastalığın kesın tedwaısı ne bu hastalıktan kurtulup normal bir insan gibi yaşama dewam edilebilir mi

  Sağlık

  slm ben orhan benim daha 1 haftalık bi yeğenim var.doktorların söylediğine göre beyni gelişmemiş tedavisi varmı ne olur bize yardım edin bi çözüm yolu var mı?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Altını Islatma (Gece İşemesi)
Gebeliğin 30. Haftası
Alt Karın Ve Kasıklarda Şiddetli Ağrı
Gebeliğin 25. Haftası
Bebeğinize 7 Günde Uyumayı Öğretin
Çocuklarda Cinsel Gelişim
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.