BEBEKTE BURUN TIKANIKLIĞIBebekte Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığının nedenleri değişebilir. Soğuk algınlığı gibi virüslere bağlı enfeksiyonlar çocuklarda yaygınken bebekler de buna karşı hassastırlar.

Burun tıkanıklığının başka bir nedeni de “asit reflü” dür.  Burun akıntısı renksiz ve iki haftadan daha uzun bir süredir devam ederse ise bu durumda sinüzit / adenoit (sekonder bakteriyel enfeksiyon) gibi enfeksiyonlardan kuşkulanılmalıdır. Çocuk iki yaşından büyük ise alerjiler başka bir suçlu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenine bağlı olarak bebeklerde burun tıkanıklığının süresi değişkenlik gösterir. Virüsten kaynaklanan durumlar 3-7 gün arasında sürebilir. Fakat soğuk algınlığına neden olan virüslerin farklı farklı olması nedeni ile hastalıklar kısa süre aralıklar ile ortaya çıkabilir.  

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

 • Beslenmede zorluk yaşanması
 • Ağlamak
 • Burun akıntısı
 • Gürültülü nazal solunum
 • Uyku zorluğu
 • Ateş olabilir
 • Dik oturma durumunda rahatlama
 • Horlama
 • Hapşırma
 • Öksürük

PEKİ NE YAPILMALIDIR?

Bebekler büyükler gibi burunlarını temizleyemezler bunun için de bu durum tamamen ebeveynlere kalmıştır. Burnun sürekli açık tutulması bebeğin rahat gece uykusu alabilmesi ve beslenebilmesi için çok önemlidir. Bu Bebekte Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılırçerçevede atılacak ilk ve basit adım tuzlu su uygulamasıdır. Bu tür tuzlu suları eczaneden rahatlıkla temin edebilir yada evde (1 lt’ ye 9 gram tuz) kendiniz hazırlayabilirsiniz. Damla damla uygulayacağınız tuzlu su bebeğin emme yada yatış öncesi uygulanması yerinde olacaktır (uygulama esnasında bebeğinizde hapşırma refleksi gelişebilir). Tuzlu burun içindeki mikropların temizlenmesi ve burun içinin nemlendirilmesi açısından da önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak ve nem sağlamasından dolayı bebeğin güzel bir şekilde banyo yaptırılması da bebekte burun akıntısının giderilmesinde anahtar bir uygulamadır. Yine benzer şekilde bebek odasının kuru olmasının önlenmesi açısından buhar çıkaran bir fan kullanımı da size ve bebeğinize yardımcı olacaktır. Yalnız; odanın aşırı nemli olması da bakteri üremesine zemin hazırlayacağından risk teşkil etmektedir. Orta yolu bulmak çok önemli.

Bebeğiniz büyük olasılıkla yattığı zaman rahatsız ve dik durduğunda ise daha iyi durumda. Bunun sürekliliğinin sağlanması ve rahat uyuması açısından bebeğinizin yastığını yükseltin.  

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba benim 2,5 aylık bir kızım var 2 haftadır burunları tıkalı ilk üç gün anne sütü damlattım sonra doktorla konuştum 1 haftadır ilaç kullanıyorum serümfizyolojiyi ama faydası olmadı hala bugünde zeytinyağı damlattım her iki burnuna 3 damla bir zararı varmıdır önereceğiniz başka birşey varsa bildirirmisiniz lütfen

  Sağlık

  valla en güzeli buhar makinesi aldım ben çok faydası oldu tavsiye edeim heleki eviniz doğal gazlı ise mutlaka alın

  Sağlık

  benimde 3aylik kizim var dosunde hirlama var bide balgam geliyr ne yapmam gerekir

  Sağlık

  benim oğlum daha 22 günlük burnu tıkalı damlasını damlatıyorum gene aynı ne yapmak gerekir

  Sağlık

  kızım altı aylık burnu tıkalı damlaların hiç bir faydası olmadı,hırlama hala devam ediyor ciğer filmi çekildiği halde temiz çıktı ama tıkanıklık yüzünden anne sütü alamıyor bu beni çok rahatsız ediyor ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz.

  Sağlık

  yeğenimin genzine anne sütü kaçtı. daha 10 günlük. şuanda ciyerleri,kalbi,beyni ve böbrekleri ciddi hasar görmüş durumda. doktorlar yaşasa bile özürlü olma durumunun kesin olduğunu söylüyorlar. burdan annelere sesleniyorum neolur emzirirken dikkat edin. bi anlık ihmallik bebeğinizi ölüme pekala götürüyor……….

  Geçmiş olsun dileklerimizle. Öncelikle çok üzüldüğümüzü belirtmek isteriz. İkincil olarak; Yeğeninizin genzine süt emzirme sırasında mı kaçtı? Sitemizde yayınlanan bu yöntemden dolayı bir zarar söz konusumudur? Bizi daha iyi bilgilendirirseniz. Seviniriz.

  Sağlık

  merhaba kızım daha 3 aylık uykuda nefesi kesiliyor ne yapabilirim?

  Değerli ziyaretçimiz öncelikle geçmiş olsun! Dispne dediğimiz olgu uykuda ani nefes durması olarak Türkçemize çevrilir. Küçük bir çocukta veya bir yetişkinde görülebilen bu durumun nedeni tam olarak bilinmese de ben uykuda nefes durmasının nedenini sırt bölgesindeki terlemeyle alakalı olduğunu sanıyorum.
  ÇÖZÜM: Havlu tipi bir bezi çocuğunuzun sırtına koymanız ve Buradaki terin aniden soğumasını engellemenizdedir.

  Sağlık

  benim 4 aylık bir kızım var 2o günlükken burnu tıkandı iki kez hortumla temizlediler hastanede yine tıklı ilaçların faydası yok buhar yapıyorum yine geçmiyor ne önerirsiniz

  Sağlık

  Merhaba, 6 aylık kızım var ve her sabah uyandığında burnu tıkalı oluyor.Fakat uyku esnasında horlaması yok.Serum fizyolojik açmadı. Yardımlarınız için teşekkürler.

  Sağlık

  merhaba.benim 2 yaşında bir kardeşim var bu ana kadar sürekli burun tıkanıklığıyla uyuyamadı.sürekli damlalar kullandık ama fayda etmedi.ciğerleride temiz çıktı.sizce ne yapabiliriz?lütfen yardımcı olun…

  Sağlık

  ya benim kızımda aynı durumda ve oda bir aylık ne yapabilirim fayda gören varmı varsa banada yardımcı olun bebeğimi rahatlatıyım

  Sağlık

  benim 6 aylık bebegim var dogdundan belli burun tıkanıklıgı var.bunun için ne önerirsiniz

  Sağlık

  Kusura bakmayin bunu ogrenmek istiyorum genzine ne demek bilgilendirirseniz sevinirim

  Geniz burun boşluğu veya burun ile gırtlağın birleştiği bölgeye denir.

  Sağlık

  merhaba benim 2,5 aylık oğlum var burnu tıkalı eczaneden iliadin merck %25 burun damlası aldım kullanıyorum ama prospektüsünde 2 yaşından küçük çocuklar kullanmasın yazıyor sizce kulanmamda bir sakınca varmı?beni bilgilendirirseniz sevinirim..

  prospektüsünde yazan ibareye göre kullanmamanız daha iyi olur. Sizlere aktardığımız yöntemler daha küçük yaştaki çocuklara da uygulanabilir.

  Sağlık

  merhaba benim 6 aylık kızım var onun da burnu tıkalı uyku bozuklugu var,emerken zorlanıyor,acaba ne yapmamız lazım

  Sağlık

  merhaba benim 3aylık oğlum var 2aylıkken başlayan bir burun tıkanıklığımız var şimdide grip oldu balgamı var burun damlalarıyla temizliyorum ama genede tam geçmiyo çok zor duumdayım lütfen cevap yazın

  Sağlık

  benimde bebeğim 6.5 aylık bende serum fizyolojik kullanıyorum ama bi faydasını göremedim doğduğundan beri burnu tıkalı neyaabilirim lütfen yardımcı olun hiç uyumuyo

  Sağlık

  merhaba benim 2haftalik bebegim var ve birkac gunden beri burnu tikali sanirim cunku nefes almakta zorlaniyor ve burundan gelen bir hirlama sesi var rahat uyuyamiyor ve rahat ememiyor.burun spreyi kullandim vakat bir yardimi olmadi burnunda kurumus bir sumuk kalintii varmi diye bakiyoorum hic bir sey yok ayrica ozel burun temizleme cubuylada temizledim hic bir sey cikmadi sizce bebegimin nesi var ve ne yapmaliyim.”deli olacam lutfen yardim edin”

  Sağlık

  bu konuda alanında uzman bir doktora görünmelisiniz.

  merhabalar benimde 2 aylık oglumun burunları tıkalı. ablası gripti ve muhtemelen ondan geçti.burun spraili kullandım henüz bir faydasını görmrdim. emzirirkrn zorlanıyor.ne yapabilirirm bilmiyorm.. bilgilerinizi paylaşın lütfen….

  Sağlık

  benimde 2.5 aylık bır oglum var dogdugundan beri nefes almakta zorluk çekiyor ve hırıltı çıkarıyor akşamlerı uyurkun ve emerken zor nefes alıyor her hastaneye götürdüm ve çogu ilacı kullandım ama faydası yok ne yapmalıyım bir yol gösterin

  Sağlık

  merhaba benim 5 aylık kızım var 1haftadır öksürüyo doktoro göturduk doktor burnu tıkalı dedi okyonus suyu verdı ama hala öksürüyo ve zor nefes alıyo acaba ne yapmalıyım

  Sağlık

  Merhaba,
  Bebeğim 1 aylık doğdugunda burnunun bır tarafı tıkalıydı.Burnundakı kemık egrılıgınden kaynaklandıgını belırttıler.Zaman gectıkce duzelecegını soyledıler.Şuan tıkandıgı zaman Tonimer damlatıp Otribebe Nazal aspiratörler temızlıyoruz ve bebişim rahatlıyor.

  Sağlık

  kızımın 2yaşı var yaklaşık 1aydı seherlər burun tıkanıklığı və axması var.anliz verdim sütə,limona karşı alerjisi var koruyorum ama hayrı yokdur ne yapmalıyım

  Sağlık

  merhaba benimde 4.5 aylık bebeğim var. doğduğunda çok fazla hırıltısı,horlaması ve zor nefes alması vardı, emmekte bile zorlanıyordu.biz serum fizyolojik sıkmanın faydasını görmedik fakat püskürtmeli olan okyanus suyu çok ii geldi bir de odayı nemli tutmak lazım.bu gibi şikayetler çoğu bebekte oluyormuş büyüyünce geçermiş, bizimki 3. ayından sonra azalmaya başladı ilk zamanlar çok zordu Allah herkesin yardımcısı olsun…

  Sağlık

  Merhaba,
  İkiz annesi olarak burun tıkanıklığı problemi bana da zor geceler yaşatmıştı. Özellikle kış aylarında havadaki kuruluktan çocukların burun sıvıları içerde kuruyup katılaşınca hem nefes almaları zorlaşıyordu hem de onları rahatsız ediyordu. Tuzlu sular ve deniz suyu spreyleri ise kısa sürede kurudukları için bizim sorunumuzu çözmekte yetersiz kaldılar. Bu tip ürünlerden birkaç marka denedikten sonra hepsinin aynı kapıya çıktığını anlamamız uzun zaman almadı. Birkaç ay önce mahalle eczacımız Hysan Baby diye bir ürün önerdi. Eczacımın tarifine göre yapısı göz yaşına benziyormuş ancak tuz içermiyor. Tamamen doğal ve katkı maddesi kullanılmamış. Benim gözlemlediğim en büyük özelliği Hysan Baby nin uzun süreli nemlilik sağlaması oldu. Özellikle gece yatmadan önce birer damla kullanıyorum. Sabah sorunsuz uyanıyorlar ve rahat nefes alıyorlar. Bizimkiler 3.5 yaşındalar ancak ürün 0 yaştan itibaren kullanılabiliyormuş. Rahat nefes alamayan çocukların nekadar huysuz olduklarını iyi bilirim buradan diğer annelere ve bebişlerini sevgiyle kucaklıyorum.

  Sağlık

  benimde 4 aylik bir kizim var dogdugundan beri burnu tikali tuzlu su tupleri damlalar hic fayda etmiyor doktora goturmustum cigerleri temiz cikti ama kizim mama icerken cok zorlaniyor zeytinyagini duydum acaba bir zarari varmidir?bilgisi olan varsa lutfen onerilerinizi bekleiyorum tesekkurler…….

  Sağlık

  benım kızım 2 bucuk aylık ve burnu tıkalı ve öksuruo balgam var sanırım cok doktora gttım serum fızyolojık verdıler ama hıc bı ıse yaramıo ne yapabılrıım caba lutfen

  Sağlık

  mrb.bebeğimiz 10 aylık gribal bir enfeksyondan sonra burun tıkanıklığı başladı ve halen öksürükle beraber devam ediyor.
  okyanus suyu ve türevi ilaçlar denedik ama fayda etmiyor.ara sıra hırıltılı nefes almaya başladı uykuda nefesi kesilecek diye endişeleniyoruz.elleri de buz kesmiş halde ne yapmamız lazım.
  tşk.

  Sağlık

  arkadaşlar merhaba benim kızım 3 aylıkken burun hırıltısı başladı. Ara ara geçsede hala devam ediyo. Bence zeytinyağı damlatılması hiç bir zarar vermez.Eğer klimalı bir ortamsa ise bebeğiniz mutlaka nemlendirici buhat makinası kullanmalısınız

  Sağlık

  merhaba beebeğim 6 aylık üşütmüş ilaç vermek istemiyorum ne önerirsiniz cevap bekliyorum

  Sağlık

  Arkadaslar burun tikanikliginin en etkili tedavisini yaziyorum – cocugun burnun tikanikligina gore damla sayisiyla serum fizyolojik damla – sadece eczanelerde satilan OTRiBEBE NAZAL BURUN ASPIRATORU aliyosunuz bir ucu sizin agzinizda olucak digeri bebeginizin ilk yavas sonra hizli bi sekilde icinize cekin inanamiycaksiniz sonuca ustunede 2 damla serum fizyolojik daha sikin bebeginizin asla tikanikligi kalmiycak.benim 3 aylik kizimi olumden dondurdu bu aspirator siddetle tavsiye ediyorum…

  Sağlık

  merhaba beebeğim 4 aylık üşütmüş burnu akıyor ve huzursuz ilaç vermek istemiyorum ne önerirsiniz cevap bekliyorum

  Sağlık

  arkadaşlar otribebe mükemel bişey bende tavsiye ediyorum artık müzminleşmiş bir burun akıntımız ve tıkanıklığımız vardı hiç geçmedi sonra hysan baby diyebişey önerdi kullandık sonrada yastığına cold mıx diye bişey damlatıyoruz iki damla yatarken burun tıkanıklığı yok artık kesinlikle yapın hiçbirinin yan etkisi yokdoğal şeyler araştırın yinede herkese kolay gelsin

  betül

  burun tıkanıklığı için eğer serum fizyolojik çok pahalı dşyoranız ben normal serum şişesindeki satılan hastanelerde bebeklerin burnunu onunla yıkıyolar oda serum fizyolojik hem tuz oranı çok düşük onunla yıkıyabilirsiniz eczaneye söylerseniz hemen anlarlar zaten.şiringayla yani.birde bu yıkama işleminden sonra otribebe diye burun çekme aspiratörü var fiyatı 10 tl. gibi bişey.ben çocuğumu onunla büyütttüm.çok memnun kaldım.20 günlüktü burnu tıkandığında sabaha kadar uyumadım korkudan.özel bi doktoru var ama iyi bi hastanenin uzman doktoru.o bize önermişti.hiç bi yan etkisi yok isterseniz günde 10 kere yıkıyıp çekinn

  beren

  benm bebegim 2 aylık burnu tıkalı sabah uynana kadarda oksuruyo sonrasında oksuruk yok ne yapmam gerekiyo

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeğim Çok Uyuyor
Bebek ve gelişim
Hamile Kalma
Ağrısız Doğum
Doğum Öncesi (Prenatal) Alınması Gereken Vitaminler
Mamilan Göğüs Kremi 30 gr
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.