BEBEKTE DIŞKI RENGİ
Evlilikte mutluluğun anahtarı olan bebekler her şeyi ile annelerin ilgi odağıdırlar. Annelerin gözbebeği hükmünde olan bebeklerde, doğumdan sonra bir takım değişiklikler meydana gelir ve gelecektir. Bebeğin büyümesiyle bağlantılı olarak bebekte fiziksel değişiklikler olduğu kadar biyokimyasal değişiklikler de olmaktadır. Bunlardan birisi de bebeğin dışkı renginde meydana gelen değişimlerdir.

DIŞKI RENGİ NELERE BAĞLIDIR?
Dışkının ince bağırsakta ilerlerken bağırsakta bulunan çeşitli sindirim suları,  bakteriler veya diğer kimyasal oluşumlar ile beraber ilerler. Bu faktörlerin dışkı ile birleşimine bağlı olarak dışkı rengi ve kokusu meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin kakasının rengi yediği gıdalarla ilgili olarak değişebilmektedir. Hatta gıdalardan öte annesini emse dahi, annesinin tükettiği gıdalara bağlı olarak bile dışkı rengi farklılık göstermektedir. Bu farklılıkların normal olacağı unutulmamalıdır. İlaveten bazı istisnai durumlarda da dışkı rengi değişebilir. Anneler bu konuda dikkatli olmalıdırlar. Bebeğinizin dışkısı size çok şeyler anlatıyor olabilir. Bu durum hastalık habercisi olabilmektedirler. Yazımızın konusuna en baştan yani doğumu takip eden ilk dışkı yapımından başlayalım isterseniz.

BEBEKTE İLK DIŞKI
Bebekler ilk dışkısını doğumdan sonra 1. gün veya 2. günün sonunda yaparlar. Bebeğin ilk dışkının rengi annelerde endişe uyandırabilir. Korkmayın her şey normal. Bebeğin doğumundan sonraki ilk dışkısı koyu yeşil veya siyah renkte ve yapışkandır. Bu durum 5 ile 10 gün arasında devam eder. Bu süreçten sonra ise zamanla normale döner. Bebeğin ilk dışkısını, anne karnında iken, bağırsağının oluşumu sırasında artakalanlar meydana getirir. Yani bir besin posası değildir. Bebeğin bu ilk dışkısına doktorlar “mekonyum” adını vermektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

SONRAKİ DIŞKILAR
Annesini emen bebeğin kakası sarı renkli, krem kıvamında ve gevşek yapılı bir durumdadır. Bez açıldıktan sonra kaka oksijenle temas ettiğinden yeşile dönebilir. Anne sütü alan bebekler mama yiyen bebeklere göre daha az sıklıkla kaka yaparlar. “Bebeğim neden az kaka yapıyor?” diye endişelenmenize gerek yok.

Mama ile beslenen bebeklerde ise kaka daha açık sarı renkli ve koyu kıvamlıdır. Ortalama olarak günde 2- 3 kez kaka yapabilirler. Kakalarının bir diğer özelliği ise kötü koku yaymasıdır. Beslenmenin katılığına göre kaka rengi koyu sarıdan kahverengiye kadar değişebilir.

HANGİ RENK NEYİ ANLATIR?
Bebekle ilgili muayenelerde doktorlar kaka rengini size sorabilir. Bu açıdan bakıldığında bebeğin dışkısında yer alan değişimler önem arz etmektedir. Şayet bebeğinizin kaka rengi, koyu yeşil ve sümüksü, bir de buna huzursuzluk eklenmişse bu, bebeğinizin rahatsız olduğu anlamına gelebilir. Ters bir mantıkla düşündüğümüzde bebek üşütme, nezle, grip, ishal, ateş gibi olağan dışı durumlarda dışkının rengi değişebilmektedir. Şayet bebeğinizin hasta olduğunu düşünüyorsanız bir çocuk doktoruna gitmekte yarar vardır. Bu konuda birkaç örnek vermek gerekirse;

 • İshal durumunda yeşil veya kirli yeşil renkte, günde 6 defadan fazla kaka yapar. Doku artıkları görülebilir.
 • Açık gri renkli(kireçli su gibi)dışkı büyük ihtimalle safra asitlerinin olmaması, diğer bir deyişle sindirim sistemi sorunlarının varlığına işaret edebilir.
 • Kakadaki taze ve parlak kan bebeğin anüsünde veya yakın bir bölgede kanama olabilir.

Yukarıda anlatılanlar sadece birer örnektir. İlla ki bu böyle olacak diye bir şart yok.  Unutmayınız ki bebeğinizin kaka rengi yedirdiklerinize bağlı olarak da yeşil, sarı, turuncu renklerde değişebilir. Mesela, yeşillik yemişse koyu yeşil, havuç ezmesi yemişse kırmızımsı, demirli ilaçlar içiyorsa siyah dışkı çıkarması normaldir. Ya da anne sütü kesildikten sonraki ilk beslenmede de kaka renginin değişmesi normal bir durumdur.

!!!!İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!!!!
BEBEKLERDE İSHAL VE KORUNMA YOLLARI, YENİDOĞAN BEBEK NE ZAMAN YIKANIR, BEBEKLERDE SÜT DİŞLERİ, BEBEKLERDE KULAK AĞRISI, BEBEKLERDE KULAK AKINTISI, BEBEKLERDE ATEŞ, BEBEKLERDE KAFA TERLEMESİ, BEBEKLERDE HIÇKIRIK, BEBEKLER NE ZAMAN GÖRMEYE BAŞLAR, BEBEK NE ZAMAN DUYAR, BEBEKLERDE BRONŞİT VE BEBEKLERDE BESLENME SORUNLARI BAŞLIKLI BİLGİLERE ULAŞMAK İÇİN BAŞLIKLARA TIKLAYINIZ.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  derya

  benim kızım 5 aylık hem mama yiyo hem emiyo ama bu 3 gündür kakası hem yeşil hem sümük gibi yardımcı olursanız sevinirim

  mehmet yıldırım

  Slm Benim oğlum 2.5 aylık doğduğunda beri kabiz sorunu var kafasını yapamimiyor. Birde gaz sorunu var karnı taş gibi olmuş. Kafasını yaparken bizden destek alıyor ateş dusurucuyle yaptırıyoruz. Kakasi sarı katı ve pirpirli en sonunda yetkilisi kahverengi şeklinde yapıyor. Ne yapmamız lazım yardımcı olursunuz.

  serce

  Benim oglum dort gunluk hickirik goz kaymasi ve irkilmeleri beni cok endiselendiriyor lutfen bana bilgi verin.

  Yeni doğan bebeklerde kusma, hıçkırık, aşırı derecede esneme, gözlerde kayma, terleme gibi durumlar gözlenebilir. Özellikle yeni yeni duyuyor olmasından dolayı sarsılarak uyanma, şiddetli irkilme ler oldukça normal durumlardır. Ancak yine de emin olabilmek için bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurmanızı tavsiye ediyorum.

  Ayse

  Mrb benim kizim 17 aylık dogdunundan beri gunde en az 3 ve daha fazla sıvı sekilde kaka yapiyo.Kakasi çok pis kokuyor ve çoğu zaman sümüksu oluyo doktorlar normal diyo ama bu kadar fazla sıvı kaka yapması normalmi lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebeliğin 22. Haftası
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Agresif Çocuk
Bebeğin Duyması
Çocuk Beslemenin Püf Noktaları
Bebeklerde Şaşılık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.