Bebekte Gaz Sancısı (Kolik)

Doğumdan sonraki 10-15 gün içerisinde başlayan, şiddetli ve uzun süreli(2-3 saat) ağlama nöbetleri ile kendini gösteren gaz sancısı(kolik) neredeyse her on bebekten birinde görülen bir sorundur.

Bebeğinizi güzelce doyurdunuz, altını temizlediniz, bulunduğunuz ortamda oda sıcaklığı ideal… Yani her şey olması gerektiği gibi, fakat bebeğiniz aniden ağlamaya başlıyor,  bu ağlamalar çoğu zaman oldukça şiddetli bir şekilde ve genellikle hep aynı saatlerde oluyorsa yüksek ihtimalle bebeğiniz gaz sancıları çekiyordur. Telaş edecek çok bir şey yok. Bebeğinizde görülen gaz sancısı(kolik) genellikle 3-4 aylık olduğunda bitecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

NOT: Bebeğinizde gaz sancısı olup olmadığını anlamanın yolu bebeğinizin ağlarken yaptığı hareketleri izlemekten geçer. Bebek gaz sancısından dolayı ağlarken genellikle ayaklarını karnına çekecek ve iki büklüm olmaya çalışacaktır. Bebeğin bu hareketine aynı zamanda ellerini sıkması da eşlik ediyorsa teşhis doğrudur.

Bebekte Gaz Sancısı (Kolik) Neden Olur?

Bu gaz sancılarının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bebeğin tam olarak gelişmemiş sindirim sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Kolik bir hastalık değildir, yeni doğan bebeğinizin sindirim sisteminin alışma süreci olarak düşünmenizde yarar var. Bu dönemde sabırlı olmanız ve bebeğinizi elinizden geldiğince rahatlatarak ona güven vermeniz oldukça önemlidir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı basit tedbirlerle gaz sancılarını azaltmak mümkün!

 • Bebeğinizi emzirmek için tamamen acıkıp ağlamasını beklemeyin çünkü ağlarken emzirilen bebeklerin sütle birlikte hava yutma ihtimalleri daha yüksektir.
 • Bebeğinizi emzirirken, bebeğinizin birazcık dik pozisyonda tutmanız hava yutmasını azaltacaktır.
 • Mümkün olduğunca bebeğinizi anne sütüyle besleyin, çünkü anne sütü bebeğinizin sindirim sistemi için en ideal yegane besindir.
 • Bebeğinizi sürekli, sık sık beslemekten kaçının. Bebeğin midesindeki sütle yeni emdiği çiğ sütün karışması gaz oluşumunu artırmaktadır.
 • Bebeğinize karşı daima sabırlı ve şefkatli olun, onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşup unu rahatlatmaya çalışın. Bebeğinizi şefkatle okşayıp ona “ben senin yanındayım” mesajı verin.
 • Küçük bir hamak ayarlayıp bebeğinizi bu hamakta sallarsanız bebeğinizin bağırsaklarındaki gaz kabarcıklarınız daha rahat çıkmasını sağlarsınız.

 

Emziren Anneler Ne Yediğinize Dikkat Ediyor musunuz?

 • Sütünüzün, sizin yediklerinizden etkilendiğini, dolayısıyla bebeğinizin de etkilendiğini biliyor muydunuz?
 • Emzirme döneminde inek sütü ve süt ürünleri; brokoli, karnabahar, lahana çeşitleri, kuru soğan ve baharatlar; kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller; çay, kahve, çikolata ve gazlı içecekler gibi besinleri tüketen annelerin bebeklerinde kolik görülme sıklığı daha fazladır.

 

Bebekte Gaz Sancısına Karşı Başka Hangi Tedbirleri Alabilirsiniz.

 • Bebeğinizin ayağını üşütmeyin, ayakları çok soğuk oluyorsa ayağının altına ılık su torbası koyabilirsiniz.
 • Bebeğinizi çok sık emzirmekten kaçının
 • Emzirirken küçük aralar verip bu aralarda gaz çıkarma yapabilirsiniz.
 • Bebeğinizin müsaade ettiği ölçüde ona karın masajı yapın. Bu onların çok hoşuna gidecek hem de gaz çıkarmalarına yardımcı olacaktır.
 • Bebeğinizin olduğu odanın uygun ısıda olmasına dikkat edin.
 • Her beslenmeden sonra bebeğiniz hemen yatırmadan önce omzunuza yada dizinize yatırıp sırtını sıvazlayarak gaz çıkarmasını sağlayın.
 • Bazı bebekler, çalışan saç kurutma makinesi veya elektrikli süpürge sesiyle rahatlar, denenebilir!

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Bebeğim kolikliydi ve o dönemde uykuyu unutmuştuk doktorumuzun tavsiyesiyle wind salbe gaz merhemini masaj yaparak kullandık.Bu gaz merhemi sayesinde kolik sorununu aştık sorun yaşayan ailelere tavsiye ederim etkili ve bitkisel bir merhem.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ÇOCUK DÜŞÜRTEN BİTKİLER
Bebeklerde Tırnak Bakımı
Hamile Kalma
Yeni Doğan Bebek Nasıl Görünür
Bebeğe Uyurken Emzik Verilir mi
Kordosentez
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.