BEBEKTE KAFA BÜYÜKLÜĞÜ
bebekte kafa büyüklüğüBebekte kafa büyüklüğü, kafa çevresinin bir mezura yardımı ile ölçülmesi ile bulunabilir. Ölçüm, mezüra ile arkada başın en çıkıntılı noktasından,  önde iki kaş arasından geçirilerek yapılır.

Tabi ki bir bebeğin gelişimi, bütün bebeklerle aynı değildir. Aşağıda vereceğimiz kafa çevresi boyutları ortalama kafa çevresi boyutlarıdır. Bebeğin başı doğum öncesi ve doğum sonrası ilk aylarda beyinin büyümesine bağlı olarak büyür. Ve bebeğin doğumla birlikte en hızlı büyüyen organı baştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin kafa büyümesi kafada bulunan ve bıngıldak adı verilen açıklıkların zamanla kapanması ile meydana gelir. Çocuk doğduğu zaman baş uzunluğunun boy uzunluğuna oranı 1/4’tür. Vücut büyümesi ön plana geçtikçe bu oran küçülerek erişkinde 1/8’e iner. Do­ğumda baş çevresi yaklaşık 35 cm kadardır. Ortalama değerler 3. ayda 40,5 cm, 6. ayda 43 cm, 12. ayda 46 cm. Bundan sonraki yaşlarda baş büyümesi yavaştır. Şunu unutmamalıdır. Bu ölçümler her bebek için geçerli olmayabilir. Bebekte kafa büyümesinde genetik yani ailesel faktörler önemli rol oynamaktadır. Yani anne ve babası küçük bir kafa yapısına sahipse bebeğin söz konusu ölçülere sahip olması beklenemez.

ÖNEMLİ NOT: Bebeğin kafa ölçüleri, yukarıda verilen ölçülerden aşırı küçük (mikrosefali) veya aşırı büyük (makrosefali, megalensefali) sapmalar göstermesi durumunda bir çocuk doktoru ile iletişime geçmekte yarar vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeğimin Kalp Atışlarını Ne Zaman Duyabilirim
Boşanma ve Çocuk
Uyumayan Çocuk
Agresif Çocuk
Doğum Sonrası Egzersizler
Suda Doğum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.