Bebekte Kanlı Dışkı

Bebeğin kakasında kan görmek çoğu anneyi oldukça endişelendiren bir durumdur. Fakat hemen telaş etmeye gerek yok. Bebeğin kasında kan görülmesinin pek çok sebebi olabilir, bu sebepler çoğu zaman çok ciddi bir rahatsızlık belirtisi olmaz. Özellikle emzirme veya mama döneminden katı gıdalara geçişte karşılaşılan kanlı dışkılama durumu bir takım basit tedbirlerle giderilebilir. Doktorunuza başvurmadan önce yapmanız gereken en doğru şey; bebeğinizin kakasında görülen kanın rengini, koyuluğunu, miktarını ve ne zamandan beri görüldüğünü not etmeniz ve bunu doktorunuza söylemenizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

   Bebeğimin dışkısında- kakasında neden kan var?

Bu durumun pek çok nedeninin olabileceğine yukarıda değinmiştik. Şimdi bu nedenleri başlıklar ve olası nedenler halinde inceleyelim.

 • En sık rastlanan neden alerjilerdir: Bebeğinizde inek sütüne karşı alerji varsa bu durumla karşılaşabilirsiniz. “ama ben bebeğime inek sütü içirmiyorum!” Diyebilirsiniz. Fakat bilmemiz gerek iki durum vardır. 1- bebeğiniz anne sütü alıyorsa sizin yediğiniz-içtiğiniz süt veya peynir, tereyağı, kaşar gibi süt ürünlerinden dolayı bebeğinizin alerji olması. 2- bebeğiniz anne sütü ile değil de mamalarla besleniyorsa, piyasadaki bulunan mamaların neredeyse tamamında inek sütü özlerinin kullanılmasıdır. Bu konuda bebeğinize bir alerji testi yaptırmanız gerekecektir.
 • Anal Fissür (anüs yırtığı): özellikle kabızlığa bağlı olarak makat bölgesinde oluşan yırtıklardan dolayı bebeğinizin dışkısında kan görülebilir. Kabızlık nedeniyle sertleşen kaka bebeğin makatını yırtar bu durumda kakanın üzeri kanla boyanmış gibi görünür. Makat bölgesinde ki yırtılmalar nedeniyle bebeğiniz kaka yaparken acı çektiği için kakasını daha uzun süre tutmaya çalışır bu durum kabızlığı daha da artırır. Özellikle yeni doğan bebeklerde fitil kullanımı veya anal yoldan(makattan) yapılan muayeneler neticesinde de kanamalar olabilir. Makat bölgesinde oluşan yırtılmalarda bebeğin altı temizlenirken temizleme bezine açık renkte kan bulaşır bu durum yırtılmanın derinde değil çıkışa daha yakın bir yerde olduğunu gösterir.
 • Bağırsak polipleri: makatın içeri doğru 5-6 cm’inden itibaren başlayan mantara benzeyen poliplerdir. Bebeğin kakasında görülen kanın polipler nedeniyle olduğunun tespiti için endoskopi ile bağırsak içi görüntüleme yapılır ve bu duruma uygun tedavi yolu belirlenir.
 • Bağırsak Enfeksiyonları: bebek dışkısında kan görülmesine Tifo, Dizanteri gibi bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle midedeki asit dengesi bozulur bu bozulma nedeniyle bağırsaklarda kanama olabilir. Bu durum ciddiye alınıp bir an önce önlem alınmalıdır.
 • Göğüs ucu çatlakları: özellikle, bebeğini emziren annelerde çokça görülen bu durum; bebeğiniz emerken göğüz ucundan çıkan kanı bebeğiniz emer ve bu kan bebeğinizin kakasında görülebilir. Endişe edilecek bir durum değildir. Göğüs ucu çatlaklarını eczanelerde satılan göğüs koruyucu silikonlarla giderdiğinizde artık bebeğinizin kakasında kan olmayacaktır.
 • Antibiyotik kullanımı: özellikle üst solunun yolları iltihaplanmalarında kullanılan antibiyotikler nedeniyle bebeğinizin mide ve bağırsak florası bozulabilir bu durumda da bebeğin dışkısında kan görülebilir.

Dikkat: bebeğinizin kakasında koyu kırmızı jölemsi, sümüksü şekilde kan görüyorsanız bu durum ciddi olabilir. Bebeğiniz her zamankinden daha uyuşuk, halsiz, dikkati dağınık ise ve bebeğinizin cildinde kurulukla birlikte pürüşme, ağzında kuruluk, ağladığında gözlerinden yaş gelmeme duru varsa vakit kaybetmeksizin uzman bir çocuk doktoruna başvurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Tanı/Teşhis Yöntemleri (Apt Testi) : Kanamanın anneye mi ait olduğunu karar vermede kullanılır. Dışkı Kültürü : Enfeksiyon tespiti için kullanılır.

Pıhtılaşma Testleri : Kanama bozukluklarını ve damar içi pıhtılaşma bozukluğu tespiti için. X-Ray : Enfeksiyon ve cerrahi sebep ayrımı için kullanılır Ayakta Direkt Karın Grafisi : Barsak tıkanmalarını göstermek için çekilir.

Kanlı Dışkı Tedavisi

Tedavide öncelikli olarak kanlı dışkının meydana gelmesine neden olan sebepler tespit edilir. Bu sebepler ortadan kalkınca rahatsızlık da kendiliğinden iyileşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  kanda pırtılaşma ve rahatsızlık nedenleri ve tedavileri neden olabilir.

  Sağlık

  8 yaşındaki ikizlerim var kızım ve oğlum ikisindede kanla pırtılaşma olduğu çıktı ve meydana geldi. her hangi bir rahatsıozlığı yok ama doktorum deyişi kaza ve her an bir yeri kesildiğinde kanamanın durdurulacağıonı söykedi. tedavisi ne kadar sürer.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum sonrası uygulanan testler
Ani Bebek Ölümü Sendromu
Gebeliğin 30. Haftası
Bebekte Beyin Gelişimi
Hamilelik Döneminde Sigara İçmek
Bebek ve gelişim
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.