BEDAVA SERİNLEMEBedava Serinleme

Bu makalede sıcak ve bunaltıcı günlerde serinlemek için işinizi kolaylaştıracak bazı basit ama etkili öneriler yer almaktadır. Bu pratik önerileri evde iken veya dışarı çıktığınız zaman kullanabilirsiniz. Birçoğu elektrik kullanımını gerektirmez ki bu özellikle dışarıda ve elektriğe ulaşma imkanınızın kısıtlı olduğu yerlerde oldukça önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

SERİNLEMEK İÇİN UYGUN ŞEKİLDE GİYİNİN

 1. Vücudunuzu serin tutacak giysiler giyin. Keten ve pamuklu giysiler sıcak günler için iyi kumaşlardır. Bol giysiler ise sıkı ve dar olanlara göre hava akışını kolaylaştırdığı için daha serin tutar.
 2. Cildinizi örtün. Pamuk, kenevir ve diğer doğal kumaşlardan yapılmış uzun kollu gömlekler cildinizi güneş ışınlarından koruyacaktır.
 3. Bir şapka giyebilirsiniz. Geniş kenarlı bir şapka giymeniz hassas bir cilde sahip olan yüzünüzü güneşten koruyacak ve aynı zamanda oluşturduğu gölge ile de serinlik yaratacaktır.
 4. Eğer bulunduğunuz yer için sorun teşkil etmeyecekse erkek ve kadınlar için özel üretilen peştamal tarzı giysiler giyebilirsiniz. Etek, şort, pantolon ve kapri gibi elbiselere alternatif olur. Serinlemek için bacaklarınız dışarıda ve açıkta kalmak zorunda değil. Her iki cinsiyet için de açık renkli elbiseler giyilmesi daha serin hissedilmesini sağlar. Beyaz, açık mavi, açık yeşil, gibi açık renkler kullanılması önerilir.
 5. Ayaklarınızı da serin tutun. Kıyafetlerinizle uyumlu bir sandalet giyiniz. Parmak arası terlikler ve diğer üstü açık terlik ve ayakkabılar da yine ayaklarınızın daha çok hava almasını ve serin kalmasını sağlar. Sıcak günlerde kapalı ayakkabılar ayakların hava almamasına ve terlemesine neden olur.

Gün boyunca gerektiği kadar güneş kremi kullanmaya özen gösterin. Bu tür güneş kremlerinin etkisi birkaç saat sürmektedir. Terleme ve suya girme ile bu süre daha da kısalmaktadır. En iyi koruma için sık sık yeniden uygulayın. Ancak, güneş kremine de tek başına güvenmeyin. Her zaman şapka ve uzun kollu giysiler de giyin ve mecbur kalmadıkça güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

VÜCUT İÇİ SERİNLİK SAĞLAMAK İÇİN NE YAPILIR?

 • Terleme ile kaybedilen suyun tekrar kazanılması için bol su içiniz.
 • Sıcak havalar genellikle egzersiz ve spor için uygun zamanlar değildir. Bu tür aktiviteler için akşama doğru havanın serinlemeye başladığı zamanlar daha uygundur.
 • Öncelikle derin nefes alarak kalp hızınızı yavaşlatın. Bu da vücut için yatıştırıcı ve serinletici etki yapar.bedava serinleme bol su içme
 • Soğuk bir duş alın veya banyo yapın. Bunlar olmasa bile dışarıda üzerinize su püskürtmeniz, başınızdan aşağı dökmeniz bile serinlemeniz için yeterli olabilir. Ya da soğuk suya batırılmış bir bez veya havluyu da yüzünüze bırakarak serinlemeye çalışabilirsiniz. Gerekirse gövde, kollar ve bacaklara da ıslak havlu ile uygulama yapabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek de, banyo küvetinin içine oturun ve duş suyunu açın. Yukarıdan gelen soğuk su kendinizi yeterince serinlemiş hissetmenizi sağlayacaktır.

Vücudunuzu bölgesel olarak ıslatmaya çalışın. Bu şekilde anlık serinlik sağlanabilir. Bazı öneriler şunlardır:

 • Yüzünüzü yıkayın ve bir fanın önüne uzanın.
 • Ayaklarınızı soğuk suyun içine daldırın. Ayaklarınız serinlediğinde vücudunuz da serinler.
 • Her yarım saatte bir saçlarınızı ıslatın.
 • Bir bez kullanın. Bezi alın ve soğuk suya daldırın. İyice sıktıktan sonra boğazınıza sarın. Gerektiğinde bu işlemi tekrarlayın.
 • Ayrıca her yarım saatte bir soğuk suya daldırılmış peçete veya mendili başınızın üzerine atıp 5 dakika bekletin. Başınızın ısısını alacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Bileklerinizin iç tarafını soğuk suya tutabilirsiniz. Bunun da mantığı şudur; eğer ana damarlarınız serinlerse vücudunuz da serinler. Benzer şekilde eğer ısınırsa vücutta ısınır.
 • Soğuk suda bir bandana ıslatın ve başınızın etrafında sarın. Sıcak havada hızlı kuruduğu için sık sık tekrarlayın.
 • Buz kullanın. Bir tane buz torbası alın ev 30 dakika boyunca alnınıza bırakıp bekletin.
 • Bir tane bez parçası veya havluyu alıp içine buz parçalarını koyun. Daha sonra sırt üstü uzanırken alnınıza yerleştirin.
 • Serinlemede kullanacağınız buzları hazırda bulundurmak için kapların içine su doldurup buzluğa bırakın. Donmasını bekleyin. Donduktan sonra buz kalıplarını kaptan çıkarıp terlemenin ve sıcağın en çok olduğu vücut bölgesine uygulayın.
 • Güneş yüksekliği zaman mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın, evde kalmaya çalışın. Özellikle saat 11 ile 15 arası güneş ışınlarının en dik ve en güçlü geldiği saatlerdir. Bu yüzden hem işlerinizi ayarlarken hem de spor yapacağınız zaman bu saatlerin dışında bir zaman tercih ediniz.
 • Yapmanız gereken diğer bir şey de sıcağa alışmaktır. Bazı sıcak bölge insanların sıcaktan çok fazla rahatsız olmadıkları ve alıştıklarını görünce şaşırabilirsiniz. Ancak bu durum vücudun hem fiziksel hem de psikolojik olarak uyum sağlamaya çalışması ile alakalıdır. Bu şekilde kendinizi elektrikli serinleticilere bağımlı hissetmezsiniz.

EV İÇİNDE SERİNLİK SAĞLAMA

Esinti için pencereleri açın. Pencereleri açarken bir yandan da içeri giren böcek ve sineklerle uğraşmak istemiyorsanız, pencerelerinize sineklik taktırabilirsiniz.

İçeride fan kullanabilirsiniz. İç ortamın havasının hareket etmesini ve hava dolaşımını sağlayarak serinlik etkisi de yaratır. Hatta fanın üzerine ıslak bir bez atarak mini bir klima etkisi de oluşturabilirsiniz. Ancak bezi fanın önünü kapatacak şekilde örtmemeye dikkat ediniz. Daha çok yan taraflarını ve dış kafes kısmını kaplasın.Bedava Serinleme fan kullanma

DIŞARIDA SERİNLİK SAĞLAMAK İÇİN NE YAPILIR?

1- Gölgede kalın. İyi bir kitap okuyun. Fazla hareket etmeyin ve dolaşmayın. Çünkü etrafta dolandıkça vücudunuz daha çok ısınacaktır.

2- Yüzmeye gidebilirsiniz. Eğer mümkünse gölgelik olan bir yerde yüzmeye çalışın. Mesela kapalı yüzme havuzları tercih edilebilir.

3- Su ile oynayın. Dışarıda kendinizi serin tutmak için su ile yapılacak birçok eğlence var. Bazı öneriler şunlardır:

 • – Su fıskiyesinin altına girebilirsiniz. 
 • – Suda arkadaşınızla deve güreşi yapabilirsiniz. Çocuklar su tabancası ile oynayabilirler. Oldukça eğlencelidir.
 • – Başınızı soğuk suya bandırabilirsiniz.
 • – Bir kova suyu alıp başınızdan aşağı dökebilirsiniz.
 • – Çocukları serin tutmak için, bir tane plastik şişme havuz alın ve içini soğuk su ile doldurun. Ayrıca gölge yapmak için de bir tane şemsiye yerleştirin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolanın Faydaları
Geçici ve Kalıcı Cilt Sorunları
Ayak Ağrısı
Boşaltım sistemi organları
Antibakteriyel Sabunlar Sağlığa Zararlı Mı?
Kadınlara Normal Doğum Önerisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.