Sağlığımız için vazgeçilmez etkinliklerden biriside düzenle spor yapmaktır. Sağlığın korunması için en etkili yöntemlerden biridir. Çünkü hareket vücudu ısıtır, fazlalıkları dışarı atar, vücuda hafiflik ve dinçlik verir. Bedeni hareketler yenilen gıdalar hazmedildikten sonra yapılmadır. Bu hareketler yaklaşık beş altı saat veya daha az yahut daha çok yapılabilir insanların mizacına ve yediği yemeklere göre zaman değişmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Normal hareket, cilde kırmızılık verir, deri genişler, vücut terlemeye başlar, işte bu sırada hareketi bırakmak lazımdır. Kan-ter içinde kalacak şekilde yapılacak aşırı hareket vücut için zararlıdır. Çok hareket eden organ kuvvetlenir ve dinçleşir. İç organlar için dahi aynı şey söz konusudur.

Vücudun su ve gıdaya muhtaç olduğu bilinen bir gerçektir. Gıda bütünüyle vücuttan bir paça da değildir, fakat her sindirimden sonra vücutta bir miktar kalır, zaman geçtikçe de kemiyet ve keyfiyet itibariyle çoğalır ve kemiyet itibariyle vücuda zarar vermeye başlar. Mesela bazı gözenekleri tıkar, vücuda ağırlık verir ve şişmanlık hastalıkları meydana getirir. Eğer bu fazlalıklar ilaç ile giderilmeye çalışılırsa, vücuda zararlı olabilir, çünkü ilaçların birçoğu yan tesirlidir. Zira vücuda zararlı olan maddeleri gidereyim derken, bazen faydalı olan maddelerin yok edilme ihtimali de vardı. Vücuttaki fazlalıkların dışarı atılmasında önemli bir vazife yapan gözeneklerin tıkanması şüphesiz ki zararlıdır. Spor ise, vücuttaki fazlalıklardan meydana gelebilecek rahatsızlıkları gidermek için en etkili sebeplerden biridir. Çünkü spor, vücudu ısıtır, bedendeki fazlalıkları dışarı atar, uzun zaman geçse bile vücutta lüzumsuz şeyler birikmez, vücudu hafiflik ve dinçliğe alıştırır, iştahı açar, mafsalları sertleştirir, pazıları ve lifleri kuvvetlendirir, zamanında normal ölçüler içinde yapıldığı zaman, bazı hastalıklardan korur. Vücut gelişir boy uzamaya başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir organ ki idmanı yani sporu çok yaparsa kuvvetli olur, bilhassa sporun türü bunda etkili olur. Zira çok ezber yapan kimsenin hafızası kuvvetlenir, çok düşünenin düşünme gücü artar, her organın kendisine mahsus idmanı vardır. Gönlün sporu okumaktır, okumaya gizlice okumaktan, seslice okumaya doğru yavaş yavaş başlamalıdır. Kulağın idmanı, sesleri ve sözleri yavaş yavaş hafiften yükseğe doğru duymasıdır. Gözün idmanı ise ince yazıdır. Yürüme sporu da yavaş yavaş, azar azar başlamalıdır. Böylece bizlerin ve çocuklarımızın düzenli ve sürekli bedeni hareketleri yaparsak vücudumuzun gelişmesini ve boyumuzun uzadığı görülecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fiziksel şiddet
Araştırma: Üzüm Güneşe Karşı Koruma Sağlar
Baldır Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?
Rüya Nedir? Nasıl Rüya Görürüz?
Omurga Artritinin Belirtileri Nelerdir
Ayak Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.