BEHÇET HASTALIĞI NEDİR? NEDEN OLUR?Behçet Hastalığı Nedir Neden Olur

1937 senesinde ünlü Türk bilim adamı Hulusi Behçet tarafından ortaya çıkarılan bu rahatsızlık, vücudun çeşitli yerlerinde iltihaplanmalar ile kendisini gösteren ve geçmişten günümüze henüz tam olarak tedavi yöntemi netleşmemiş bir hastalıktır. Vücudun hemen hemen her bölgesinde görülebilme ihtimali bulunan bu durum özellikle ağız ve kasık bölgesinde daha sık karşılaşılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nadir olmakla beraber eklem bölgelerinde, göz çevresinde, beyin ve kalp damarlarında da ortaya çıkabilir. Behçet hastalığının neden olduğu semptomlar daha çok ataklar şeklinde, aynı anda birden çok organda görülebilir. Bulaşıcı bir hastalık olmayan behçet, doğrudan kişinin bağışıklık sistemiyle alakalıdır ve ortaya çıkardığı şiddet buna göre değişebilmektedir.

Behçet rahatsızlığı, özellikle ortadoğu, akdeniz ve uzakdoğuda bulunan ülkelerde daha sık görülmektedir. Belirli bir yaş grubunda görülme özelliği olmasa da 20 ile 60 yaş arasında daha sık karşılaşılmaktadır. Toplumumuzda her 300 kişiden birinde bulunan behçet hastalığı, erkeklerde kadınlara oranla daha sıktır.

Behçet Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Behçet hastalığına neden olan faktörler veya etkenler kesin olarak günümüzde tıp literatüründe yer almamaktadır. Daha çok ihtimaller üzerinden fikir yürütülen bu hastalığın kalıtsal genetik bir takım özellikler taşıdığı ve bazı mikroplardan dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlıkta ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için herkeste aynı olmaz. Fakat yukarıda belirttiğimiz üzere kişinin bağışıklık sistemi ne kadar kuvvetliyse vücut bu rahatsızlığa karşı o kadar direnç sağlayabilmekte ve hastalığın şiddeti o kadar azalmaktadır. Behçet hastalığının temel belirtisi genellikle ağız içerisinde çıkan iltihaplı yaralardır.

Behçet Hastalığı BelirtileriGenellikle bu ilk belirti olmakla beraber hastalığın öncüsü olarak kabul edilmektedir. Toplum arasında aft olarak bilinen bu yaralar kendiliğinden iyileştikten sonra herhangi bir kalıcı ize veya deformasyona sebep olmaz. Behçet hastalığının bir başka belirtisi ise kasık bölgesinde ortaya çıkan sivilce şeklinde gözüken küçük kızarıklıklardır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta aşırı kaşınan bu yaraların eğer kaşıyarak kanatıldığı zaman ileride iz bırakabilecek özelliğe sahip olmasıdır. Bu yüzden kaşımamak daha iyi olacaktır.

Vücutta eklem bölgelerinde görülebilecek behçet hastalığında ise özellikle diz, el ve ayak bileklerinde şişlik temel belirtilerdir. Kan damarlarında oluşabilecek iltihaplanma durumu bir başka belirti olarak kabul edilmektedir. Bu iltihaplanma beyinden geçen damarlar üzerinde meydana gelirse kuvvetli baş ağrısına neden olmaktadır. İltihap nedeniyle tıkanan damarlarda zamanla kanamalar meydana gelebilir.

Vücut dışında oluşan yaralar ve iltihaplar her ne kadar kendiliğinden bir süre sonra geçse de vücut içerisinde oluşanlara mutlaka uzman bir doktor tarafından bakılması sağlığınız için oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Behçet Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Behçet hastalığında uygulanan tedavi yöntemlerinin amacı hastalığı ortadan kaldırmak değil, hastalığın neden olduğu belirtilerin şiddetini minumum seviyeye indirmektir. Bunun nedeni ise hastalığın kesin nedenleri belirli olmadığı için tedavi yönteminin de bulunmamayışıdır.

Genellikle kişide ortaya çıkan belirtileri azaltmak için ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Vücutta oluşan iltihapların çoğalmasını engellemek için kolsişin ve kortikosteroid bulunan ilaçlar kullanılır. Bunun dışında daha kalıcı bir tedavi yöntemi uygulamak isteyen hastalar mutlaka uzun dönemli tedaviye başlamalıdır. Bunun için ilk önce doktor kontrolü, gerekli kan tetkikleri ve göz muayenesi gerçekleştirilmelidir. Ardından hastalığın altında yatan sebep iyice araştırılmalı ve çıkan neticeye göre tedavi şekillendirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yemekten Sonra Kalp Çarpıntısı
Adet Kanaması Belirtileri Beyaz Akıntı
Sıcak Ortamda Vücut Kaşıntısı
Bebeklerde Sarı Kulak Akıntısı
Elektrokardiyogram (EKG)
Uykum Geldiği Halde Uyuyamıyorum
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.