BEL AĞRILARI İÇİN EGZERSİZLER

Hayatımızda dayanılması zor bel ağrılarınız olduğu olmuştur. Egzersiz yapmanın genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı vazgeçilmez olduğu bilinmelidir. Hayatımızda herhangi bir şekilde belimizi incittiğimiz veya kırt diye ses geldi dediğimiz, bir şeyler koptu dediğimiz anlar olmuştur. Bunların çoğu (kemik problemleri hariç) bel kaslarımızın güçsüzlüğünden kaynaklanan problemlerdir.

 Bel ve sırt kaslarını güçlendirmek için mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir. Çalışan insanların buna ayıracak vakitleri olmadığından işyerinde, büroda veya evde yapılabilecek hareketleri sizler için araştırdık.

Sponsorlu Bağlantılar

UNUTMAYALIM!

Egzersizler;

  • Sert zeminde ve temiz havada yapılmalı,
  • Mevcut ağrılarınızın artmamasına dikkat etmeli,
  • Bel fıtığı ameliyatı olanlar 3 hafta geçmeden başlamamalı,
  • Düzenli yapılmalı,
  • Yürüyüş ve duruşu düzeltir,
  • Ağrıyı azaltır,
  • Ufak ısınma hareketleri yapılmadan hareketler son haddine kadar yapılmamalıdır.
  • Gevşeme pozisyonuna uyun.
  • Gevşeme pozisyonu: Sırt üstü uzanıp dizler kırılır. Ayaklarımızın altına minder koyarak her programdan sonra 3–5 dakika dinlenmedir.bel ağrısı egzersiz (9) 

Aşağıda sizler için seçtiğimiz egzersiz hareketleri bulunmaktadır;

Sponsorlu Bağlantılar

bel ağrısı egzersiz (10)1-Boyun- sırt gerdirme: Boyun sağa sola eğilerek yapılır. Bu egzersizde sırt kasları gerdirilir.

 

 

2-Sırtın yere teması: Düz ve sert bir yere uzanılır. Dizler, ayak tabanı düz olacak şekilde durulur. Son olarak bel yere değdirilip kaldırılır.bel ağrısı egzersiz (1)

 

bel ağrısı egzersiz

 

 

3-Yan gerdirme: Sağ veya sol el havaya kaldırılarak diğer elimiz uyluk bölgesine konur. Sonra yavaş yavaş doz artırılarak sağa veya sola doğru eğilmeye çalışılır.

 

4-Diz göğüs egzersizi: Sert zemine sırt üstü yatılır. Önce bir ayağınızı göğsünüze doğru çekin. Aynı hareketi daha sonra diğeri ile yapın.bel ağrısı egzersiz (3)

 

5-Omuz bel egzersizi: Sert zemine sırt üstü yatılır. Ellerinizden destek alarak kalçanızı ve sırtınızı yerden yavaşça kaldırın.bel ağrısı egzersiz (2)

bel ağrısı egzersiz (4)

 

6-Emekleme pozisyonu: Bebeklerdeki emekleme pozisyonunda durunuz. İster önce başınızı isterseniz de belinizi aşağıya yukarıya hareket ettirin.

 

7-Yüz üstü gerdirme egzersizi: Yüz üstü yatınız. İlk önce sol bacak düz bir şekilde yukarıya doğru gerdirilir. Sonra da diğer bacağınız ile aynı hareketi yapınız.bel ağrısı egzersiz (5)

 

 

bel ağrısı egzersiz (6)8-Yüz üstü destekli gerdirme: Yüz üstü yatılır. Ellerden destek alınarak bel yukarıya doğru yavaş yavaş esnetilir. Esnek anda 5 saniye beklenir.

 

9-Yatarken yana dönme: Sırt üstü yatılır. Bacak bacak üstüne atılır. Sırtınız sabit konumda bacaklar bir sağa bir sola devrilir. Devirdiğimiz zaman 5 saniye beklenilmelidir.bel ağrısı egzersiz (7)

 

 

bel ağrısı egzersiz (11)10-Kısmi doğrulma: Sırt üstü yatılır. Dizler ayak tabanları düz olacak şekilde kırılır. Eller mümkün olduğu kadar dizlere, çeneniz ise göğsünüze değecek şekilde yapılarak hareket tamamlanır. 

11-Bacak kaslarını germe pozisyonu: Sırt üstü yatılır. Önce sağ bacak dizler bükülüp karına doğru çekilir. Sonra aynı hareket diğer bacak ve her iki bacakla yapılarak hareket bitirilir. Karnınıza çektiğinizde 5 dakika bekleyin.bel ağrısı egzersiz (8)

                                                                                                                               

 

 

                                                                                                                                                                                                                                 SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Mantarında Bitkisel Tedavi
Boyun ağrısı için eğzersizler
Yağ Yakmanın Yolları
Cerrahi Bölgede Enfeksiyon
Brusella Belirtileri
En uygun diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.