BEL AĞRILARI NASIL GEÇER, NE İYİ GELİRBel Ağrıları

Siz de bel ağrısından muzdarip misiniz? Dünya genelinde hiç de azımsanamayacak sayıda insan bu rahatsızlığından şikayetçidir. Ancak çözümü ve tedavisi olmayan bir sorun olarak görmemelisiniz.

Yaralanma, hastalık, yaşlılık veya neyden kaynaklanırsa kaynaklansın doğru bir tedavi ve bakımı mutlaka vardır. Eğer sırt ağrısı şiddetli ise ya da bir haftadan daha fazla sürdüyse bir doktora görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

SORUNU TEŞHİS ETMEK İLK ADIM

Ağrıya neyin neden olduğunu bulun. Çoğu bel ağrısı bir hafta içinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak bu sürenin iki haftayı bulmasına rağmen ağrının geçmemesi, dahiliye gibi ilgili bir polikliniğe görünmenizi gerektirir. Yaygın olarak bel bölgesinde yoğunlaşmış bir ağrıdır. Beldeki ağrı genellikle omurgadan ye da omurga kaslarından kaynaklanan bir ağrı değildir. Bel ağrısı aşağıdaki değişik etkenlerden kaynaklanabilir:

 • Yaşlanma
 • Artrit
 • Bel fıtığı
 • Sıkışmış disk kırıkları
 • Hastalıklar
 • Omurga eğrilikleri

Eğer bel ağrısına neyin neden olduğundan emin değilseniz veya yukarıdaki etkenlerden birinden kaynaklanıyorsa doktora görünmeniz önemlidir. Doktorunuz muhtemelen öncelikle bir ağrı kesici ilaç reçete edecek, nedenini belirlemeye ve tanıyı netleştirmeye yönelik gerekli testleri yaptıracak, gereklilik halinde ise ilgili fizik tedavi birimlerine sevk edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dinlenin. Bel ağrısının aşırı yorulma ile ilişkili olduğu durumlarda yeterinde dinlenmeniz önemlidir. İşiniz gereği veya yaptığınız egzersizlerden dolayı belinizi aşırı yormuş olabilirsiniz. Dinlenmesine fırsat tanımadan tekrar tekrar yormanız haliyle ağrılara neden olacaktır. Eğer dinlenme fırsatı verirseniz muhtemelen beliniz kendini toparlayacak ve ağrılar da geçecektir. Uyurken de beliniz zarar görmüş olabilir. Yanlış uyuma pozisyonları veya yanlış yerde uyuma gibi nedenlerle belinizde ağrılar meydana gelebilir. Uykudan kaynaklanan bel ağrılarını hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç şey:

 • Yan tarafınıza yatın.
 • Bacaklarınızın arasına küçük bir yastık sıkıştırarak uyumayı deneyin. Küçük bir yastık kullanmanız, uyurken bacaklarınızı dışarı doğru açık bırakarak belinize destek sunacaktır.
 • Orta sertlikte bir yatakta uyuyun. Bazı kaynaklara göre, orta sertlikteki yataklar bel üzerinde en az baskıyı yaratan yataklardır.

Duruşunuzda bir yanlışlık varsa düzeltin. Çünkü kötü bir vücut duruşu da bel ağrısına yol açabilir. Bunda vücut kilosunun da etkisi var. Eğer hem kilolu iseniz hem de duruşunuz yanlışsa bel ağrısı yaratabilir.

 • İyi bir duruşta, omurga bel bölgesinde hafif içe doğru ve sırt bölgesinde ise hafif dışa doğru kavislidir. Aynı şekilde boyun bölgesinde de hafif içe doğru kavis oluşturur.
 • Eğer omuz bölgeniz kambur duruyorsa biraz geriye atın ve daha dik durmasını sağlayın. Göğsünüzü fazla dışarı çıkarmayın.
 • Gün boyunca, periyodik olarak duruşunuzu aşağıdaki şekilde kontrol edin:
 • Göğsünüz dik ve yukarıda,
 • Başınız yukarıda ve gövde üzerine odaklanmış,
 • Omuzlarınız asgari gerginlik yaratacak şekilde rahat bir konumda yer almalıdır.

Çalıştığınız ve vakit geçirdiğiniz yerin ergonomik olarak da uygun olduğundan emin olunuz. Eğer her gün saatlerce masa başında vakit geçiriyor ve çalıştığınız yer ergonomik açıdan iyi değilse, muhtemelen bir süre sonra sırt, bel, bacaklar ve ellerde ağrılarla sık sık karşılaşırsınız. Bu nedenle bel ağrısı dahil olmak üzere diğer vücut bölgelerinde meydana gelen ağrıların geçmesi için hem duruşunuzu değiştirmeniz hem de çalıştığınız ortamı ergonomi olarak düzenlemeniz gerekecektir.Bel Ağrılarına Doğal Çözümler

 • Ayaklarınız oturduğunuzda yere bassın. Bu genellikle sandalyenizin ne kadar yüksek olduğuna bağlıdır.
 • Düzenli olarak duruşunuzu değiştirin. Uzun süre aynı pozisyonda oturmanız sağlıklı değildir. Yani arada bir oturuş pozisyonunuz değiştirin. Çoğu zaman dik oturun. Bazen de oturuşunuzu biraz düşürün.
 • Ayakta da vakit geçiriniz. Kendinize bir rutin şekilde her saatte bir 5 dakika gibi bir süre ayağa kalkma ve dolaşma molası verin. Bu süre içinde dolaşmaya gayret edin, kan dolaşımınızın düzenlenmesine yardımcı olun. Uzun süre oturmak hem monotonluk yaratır hem de sağlık açısından iyi değildir.
 • İşinizi ayakta da yapabileceğiniz bir köşe oluşturabilirsiniz. Mesela ayakta durarak kullanılabilen bir masa ayarlamanız bu önerilerden birisidir.

BELİRTİLERİ TEDAVİ ETMEK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Gerekirse kas spazmlarını tedavi ettirin. Kas spazmları, vücut kaslarının otonom sinir sisteminden kaynaklı şekilde kasılmasıdır. Genellikle ağrılıdır ve kaslarda gerilme veya yırtılma belirtilerine yol açar.

Spazm döngüsünü kırmak için belinizi yavaşça ileri geri hareket ettirin ve gerdirin. Eğer germe hareketleri ağrıları durmadıysa veya şiddetlenmesine neden olduysa bir doktora görünün. Germe hareketleri çoğunlukla kaslara esneklik kazandırır ve rahatlatır.

Steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar, NSAID ilaçlar veya ağrı kesiciler alabilirsiniz. NSAID gurubundaki ilaçlar ibuprofen ve aspirin gibi kimyasal düzeyde bazı enzimleri bloke ederek ağrıyı durduran ve inflamasyonu gidermeye yardımcı olan ilaçlardır.

 • Reçetesiz ibufren ilaçlarını üzerindeki talimatlara göre kullanınız. İltihapları hafifletecek ve kimyasal düzeyde ağrı kontrolüne yardımcı olacaktır.
 • Aspirin ise yetişkinler tarafından alınabilir, ancak çocuklara verilmemelidir. Aspirin çocuklarda akut beyin ve karaciğer fonksiyonlarında zarara yol açan “Reye sendromu” ile ilişkili bulunmuştur. Aspirinin en önemli faydalarından birisi, kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi riskini azaltmasıdır.

Ağrıları buz ile de tedavi edebilirsiniz. Buz, cildin altındaki kan damarlarının daralmasını sağlayarak hem ağrıların dinmesine hem de şişkinliğin inmesine yardımcı olur. Eğer belinize de buz uygulaması yapmak isterseniz bunun için tavsiye edilen bazı yöntemler vardır:

 • Buzlu bir havlu kullanabilirsiniz. Bir havluyu soğuk suyla yıkayın ve suyun çoğunu sıkın. Daha sonra plastik bir poşetin içinde buzluğa koyup 15-30 dakika bekletin. Daha sonra çıkarıp belinize sarın.
 • Diğer bir yöntem ise ev yapımı buz paketleri kullanabilirsiniz. Bir plastik torbanın içine yarım kilo kadar buz koyun. Daha sonra buz kaplayacak şekilde torbaya yeterli miktarda su dökün. Torbanın ağzını sıkarak fazla havayı çıkarın ve ağzını bağlayıp belinize uygulamaya başlayın.
 • Dondurulmuş sebze poşetlerini de kullanabilirsiniz. 
 • Üç bardak su ile bir bardak denatüre alkolü bir dondurucu torbasında karıştırın. Tamamen karışmasını ve kıvamına gelmesini bekleyin ama tam donmasın. Daha sonra belinize uygulayabilirsiniz.

Ağrılarınız ısı ile de tedavi etmeniz mümkün. Soğuk uygulaması kadar sıcak uygulaması da bel için etkilidir. Hatta daha etkili olması için sıcak ve soğuk tedavileri bir arada ve dönüşümlü şekilde deneyiniz.

 • Düşük nemli ısı uygulamasını belinize 15 ile 20 dakika uygulayabilirsiniz. Bunun için hamam, banyo, ısı paketleri ve buhar etkili olacaktır.
 • Dilerseniz eczanelerde satılan ve gün boyunca ısıveren korse ve kemerleri de kullanabilirsiniz.
 • Üzerinizde elektrikli battaniye varken yatmayınız. Isı ayarını da düşük veya orta ayarda tutun, yüksek ayara geçirmeyin.

AĞRILARI RAHATLATMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

Bel ağrısını germe hareketleri ile azaltmaya deneyin. Bel ağrısı bazen kısır bir döngüye de dönüşebilir. Beliniz ağrıdığı için rahatlatıcı olacak germe hareketlerini ve egzersizleri yapamayabilirsiniz. Ama egzersiz ve germe hareketlerini yapmayarak kaslarınız daha zayıf kalacağı için herhangi bir zorlanmada daha kolay ağrıyacaktır. Bu nedenle sırt kaslarınızı kuvvetlendirmek için düzenli olarak bazı uygun egzersizleri yapınız. Eğer egzersizler esnasında ağrı oluşursa durdurun.

 • Kelebek hareketini yapın. Bir minderin üzerine diz üstü oturup ayaklarınızı birleştirin. Uyluklarınızın yan tarafları yere ulaşmaya çalışmalıdır. Elinizle ayaklarınızı tutarak gövdenizi de yavaş yavaş ayaklarınıza doğru düşürün. Bu esnada uyluk ve kalçanız yerde olsun. 15 saniye boyunca bu pozisyonda kalın ve geriye yavaşça hareket edin.
 • Mutlu bebek hareketi: Harekete sırtınız yerde başlayın. Dizleriniz bükülü ve uyluklarınız yere paralel şekilde bacaklarınızı geriye doğru çekin. Elinizle de ayaklarınızı yakalayın. Bacaklarınızı yere yakın tutmak için vücudunuzun üst bölgelerinden destek alınız. Bu pozisyonda 15 saniye kalın ve yavaş yavaş bırakın.
 • Güvercin hareketi: Sağ bacağınız uzanmış, sol bacağınız ise ön tarafta çapraz şekilde oturun. Sağ kalçanızın yerde olduğundan emin olun. Elleriniz kalçanızda iken kalça belinizi nazikçe gerin. Ardından ellerinizi yukarı alıp gövdenizi çapraz olan dizinize doğru hareket ettirin. Bu pozisyonda da belinizi yavaşça geriye almadan önce 15 saniye bekleyin. Sırt ağrınız varken zorlanmaya neden olacak aşağıdaki hareketlerden kaçının:
 1. Düz bacak mekiğiBel Ağrılarına Ne İyi Gelir
 2. Bent-bacak mekikleri
 3. Bacak kaldırma
 4. Biseps curl hareketi

Yürümek: Doğal şekilde kaslarda düşme ve yükselmelerin olduğu yürüyüşler yapmanız veya koşu bandını kullanmanız faydalı olacaktır. Kendinizi çok zorlamayın ve ağrı olduğunu fark ettiğiniz zaman egzersizleri durdurun. Bazı doktorlara göre yürüyüş yapmak bel ağrıları için en iyi çözümlerden biridir. Çünkü yürüyüş yapmak hem kan dolaşımını arttırır hem de doğal şekilde bu bölgedeki kasların güçlenmesini sağlar.

Su şişesi eğrisini yapın. Bir masa başında otururken, sırtınızı sandalyenin arkasına tam olarak yaslayın. Daha sonra soğuk bir su şişesi alın ve belinizle sandalye arasına yerleştirin. Bu uygulama daha düzgün oturmanızı sağlayacak ve soğuk aynı zamanda iltihap ve ağrıları da azaltacaktır.

Tedavi ve rahatlama sağlayan diğer bel tedavilerini deneyebilirsiniz. Yürüyüşün yanı sıra yapacağınız germe egzersizleri, farklı diğer teknikler ve tedaviler de ağrılarınız için çözüm sağlayabilir. Deneyerek hangisinin sizin için daha faydalı olduğunu görebilirsiniz:

 • Masaj: Sırt ve bel incinmeleri için uygun ve etkili olan (İsveç masajı) gibi bazı masajlar olduğu gibi sırt yaralanmaları için uygun olmayan (Shiatsu masajı) gibi masaj türleri de mevcuttur. Bu nedenle masaj yaptırmaya karar vermeden önce doktorunuza ya da masörünüze danışınız.
 • Spinal manipülasyon: Spinal manipülasyon tekniğine başvuranların çoğu faydasını hızlı şekilde görmektedir. Spinal manipülasyon uzmanları doktorlar ve fizyoterapistlerle birlikte çalışırlar.
 • Akupunktur: Geleneksel Çin tıbbında sıklıkla başvurulan bir tekniktir. Bu teknikte vücudun belli noktalarına ince iğneler yerleştirerek tedavi edilmesi hedeflenir. önemli olan her hastalık için doğru noktayı bilmek ve buralara odaklanmaktır. Bel ağrıları için de bu teknikten faydalanıp olumlu görüş belirten insanlar vardır. Eğer bulunduğunuz yerde akapunktur hizmeti sunan bir yer varsa düşünebilirsiniz.

Üzerinizdeki duygusal stresi ve vücudunuzdaki fiziksel stresi mümkün olduğunca azaltmaya çalışın. Yaşamınızda sizde strese neden olan şeyleri çıkarın veya bu tür etkenlerden uzaklaşın. Kendinizi psikolojik olarak daha iyi hissetmeniz bel ağrısını gibi şikayetleri de daha kolay atlatmanızı zağlar. Yapılan bazı çalışmalar depresif insanların vücutlarında meydana gelen sırt ve bel ağrılarının daha uzun sürdüğünü ortaya koymaktadır.

İlaç kullanmadan bel ağrısını kontrol altına alabilirsiniz.

Sabitleme: Omurilik kavislidir ve yattığınız zaman onu destekleyen kaslar tam olarak rahatlayamaz. Bu nedenle uzandığınız zaman bacaklarınızı dizlerinizden bükerek bel bölgesinin yere temas etmesini sağlayınız. Bu şekilde, kaslarınız gevşer. Bunu her gün 15 dakika boyunca ya da uykuya dalıncaya kadar yapmaya çalışınız.

Yoga duruşu ile belinizi gerdirin. Öncelikle dik durun. Bir elinizle belinizi tutun, diğer elinizle de bu elin bileğini kavrayın ki bu şekilde beliniz desteklensin. Daha sonra derin nefes alın. Nefes verirken ise yavaş şekilde öne doğru eğilin. Bu eğilmenin miktarı sizi rahatsız etmeyecek kadar olsun. Bir müddet bu şekilde durduktan sonra tekrar eski normal pozisyonunuza geri dönün.

Başlangıçta bu hareketi 5 ila 10 kez yapınız. Daha sonra zamanla iki dakikaya kadar çıkarmaya çalışın. İlk birkaç gün dizlerinizde ilerlemenizi kolaylaştıracak bir sertlik hissedebilirsiniz.

İpuçları

 • Belinize “deep heat” yakısı kullanmayı deneyin veya eğer ağrı hala devam ediyorsa sinir sistemini düzenlemek amacıyla omurga, kemik ve kaslara işin uzmanları tarafından müdahale etme yöntemi olan Bel Ağrıları Nasıl Geçer kullanma yöntemlerini öğrenebilir uygulayabilirsiniz.
 • Bel ağrısı aynı zamanda kabızlık nedeniyle de gerçekleşebilir. Eğer uzun süreli kabızlığa eşlik eden bir de bel ağrınız varsa doktorunuza danışınız.
 • Aşırı kilolardan kurtulmanız da bel bölgesine gelen baskıyı azaltacağı için ağrıların giderilmesine yardımcı olur.
 • Sırt ve bel ağrılarının diğer yaygın nedenlerinden birisi de adet döngüsüdür. Menstrüasyon amaçlı tabletlerin alınması aynı zamanda bel ağrısı içinde fayda sağlayabilir.
 • Yaptığınız iş dolayısıyla ağrılık kaldırıp indiriyorsanız, bunun belinizde zorlamaya neden olmasına izin vermeyiniz. Hem beldeki mevcut ağrıyı arttıracak hem de yaralanma riskini arttıracaktır.
 • Beliniz iyileşinceye kadar ağır egzersizler yapmayın.
 • Bazen bel ağrısının giderilmesi için ihtiyacınız olan şey sadece bir ısı pedi ya da küçük bir yastıktır.
 • Bel ağrısı ile başa çıkmak için haplar almayın, doktorunuza görünün.
 • Buzlu uygulamalar için havlu dışında kullanılabilecek diğer bir şey de süngerdir. Büyük veya küçük fark etmez bir tane süngeri ıslatın ve biraz sıktıktan sonra fermuarlı bir paketin içinde buzluğa koyun. 15-30 dakika beklettikten sonra çıkarıp belinize uygulayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Aerobik
Kızamık
HIV yada AIDS Nasıl Tedavi Edilir?
Neler Nöropatik Ağrılara Sebep Olmaktadır?
Kemik Sağlığına Dikkat Edin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.