BEL AĞRISI
bel ağrılarıGerek bel ağrıları gerekse sırt ağrıları olsun toplumuzda bel ağrılarından şikyet eden hasta sayısı gitgide artmaktadır. Haftalar bazen de aylarca devam eden, artan ve dayanılmaz ağrılar kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemekte, tabiri caizse tadını tuzunu kaçırmaktadır.  Günümüz toplumumuzda bel ağrıları çok yaygın olan bir rahatsızlıktır. Toplum olarak çoğu kişi doktora gitmek yerine birtakım yanlış olan halk uygulamalarında ısrarcı olmaktadır. Ama yanlış olan bir şeyler var. Beliniz hayatınızın omurgasıdır ve kesinlikle ihmale gelmez. Hele bel çektirme gibi yanlış davranışlar hastayı “felç” olmaya kadar götürebilmektedir. Bel ağrılarında belki de ilk olarak masaj ve ya bir takım basit kas gevşeticiler kullanma önerilmektedir. Unutmayınız yanlış bir uygulamada cerrahi müdahale zorunlu hale gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür.

 • Hareketsiz yaşam, oturarak çalışmak,
 • Yanlış oturma bozukluğu, kambur oturma,
 • Şişmanlık,
 • Ağır şeyler kaldırmak, zorlayıcı sporlar yapmak,
 • Bilinçsiz spor yapmak,
 • Huzursuz bir ortam ve stres,
 • Sigara ve alkol içme,
 • Uzun süre otomobil sürme,
 • Bedensel faaliyetlere ısınmadan başlama.

Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişi bel ağrılarının müstakbel adaylarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

bel ağrılarının sebepleriBel ağrısı birçok kaynağa bağlı olarak gelişebilir. Bu sebeplerden önemlisi iskelet ve kas sisteminden kaynaklanan rahatsızlıklardır. Diğer nedenler arasında soğuk, yorgunluk, ağır yük kaldırmak, ansızın yapılan hareketler, aşırı cinsel ilişki, böbrek zayıflığı ve böbrek hastalıkları, bel fıtığı, travma, duruş bozukluğu, hareketsizlik, belkemiğini besleyen büyük damarlarda aşırı kan birikmesinden, adet kanamasının kesilmesinden sonra da meydana gelebilir. Ayrıca vücudun başka bir bölgesindeki problem bel ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Örneğin prostat, frengi, bel soğukluğu, mesane, bağırsak gibi iç organ hastalıkları bel ağrısı şeklinde hissedilebilir.

 TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Bel ağrısına yakalanmadan önce tedbir alınması çok önemli ve yerinde bir karardır. Önlem her zaman tıpta ve kişi için bir numaralı tedavidir. Kısacası en iyi tedavi bakımdır. Tedavi seçeneklerine gelince, tedavide bel ağrısının kaynağına göre çözüm üretilmektedir. Çok nadiren cerrahi operasyona ihtiyaç duyulur.

Bel ağrılarına sebep olan özel rahatsızlıkların dışındaki birçok bel ağrısı istirahat, çeşitli ilaçlar, egzersizler, fizik tedavi uygulamaları ve koruyucu önlemlerle tedavi edilebilir. Size uygun program ve ilaçların alınması için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktorunun önerilerine uyunuz.

                                                                                                                                                                                                                                               SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Merhaba,

  Europa Donna olarak meme kanseri farkındalık ayı çerçevesinde düzenlediğimiz kampanyamıza sağlık sitelerinden destek arıyoruz. Sizin de desteğiniz bizim için çok önemli. Kampanyanın linkini veya bir bannerı koyarak bize yardımcı olabilirsiniz. Kampanya ile ilgili basın bülteni banner veya başka bir konu ile ilgili mail atabilirsiniz. Olumlu veya olumsuz beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  İyi günler.

  Bize banner ve kampanya linklerinizi göndermeniz gerekiyor. Bu yorum penceresine kısa yolları yapıştırırsanız sizlere yard. olmaya çalışırız. Başarı dileklerimizle.

  Sağlık

  ben 28 yaşındayım 3sene once doktora gıtım şıkayetımbel agrısıydı bana bel fıtıgıvar deılerılac kulandım fakat hıc fayda etmedı ne yapabılrım neee oolurrr bana yardım edın belım co agırıyo 2yaşında bır cocugum var onu kucagıma alırken cok zorlnıyorum bazen agrıda uyyamıyorum lutven cevap yazın neyapabılrım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sağlıklı gıda tüketiminin 5 anahtarı
Kalça Kırığı
DUDAK TİRYAKİLİĞİ: İÇİME ÇEKMİYORUM AVUNTUSU
Sağlığın Önemi
Alkol Aldıktan Sonra Terleme
Genel Sağlık Öğütleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.