BEL AĞRISININ DİĞER BELİRTİLERİNE DİKKATBel Ağrısının Diğer Belirtilerine Dikkat

Bel ağrısı hastaların doktorlarına danışmalarına neden olan en yaygın kas-iskelet sorunlardan biridir. Genellikle ağrı kas zorlanması nedeni ile meydana gelir ve herhangi bir önemli prosedüre gerek kalmaksızın kendi kendine gider. Fakat ağrınızın ne zaman olduğunu bilmeniz durumunuz hakkında daha bilinçli olmanızı sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir bacağın aşağısına doğru giden ağrı

Fıtıklaşmış disk sorunu genellikle belden aşağıdaki uzuvlarda ağrıya neden olur. Eğer ağrı bacağın aşağısına özellikle de ayak yada parmağa yayılma gösteriyorsa bu durum fıtıklaşmış diskin bel omurlarındaki bir sinirin üzerine baskı yaptığının bir işareti olabilir.

Uyuşma veya karıncalanma

Bu iki belirti genellikle bir nörolojik sorunun belirtileridir. Genellikle bu iki koşul bacak, ayak yada kalçanın bir bölümünde belirli sinirin etkilenmesi ile ortaya çıkar.

Zayıflık

Belirli bir kas grubunun zayıflığı da bir sinir sorununun işareti olabilir. Bazen ağrı bacak hareketlerini zorlaştırabilir. Bacağı hareket ettirememe (çekme yada itme hareketleri) yada bunda meydana gelen azalma  ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir.

Bel fleksiyonu (içe doğru bükme) ile ağrının iyileşmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Spinal stenozu olan bir hastada genellikle dik durana kıyasla öne eğilme yapıldığı zaman bel ağrısında iyileşme fark edilmiştir. Hatta oturma pozisyonun ağrının iyileşme eğilimi daha da fazla olabilir.

Bel Ağrısının Belirtileri Ciddi OlabilirBağırsak veya mesane kontrolünün kaybı

İdrar yada dışkı kaçırma gibi mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı ani meydana gelen omurilik veya sinir sıkışması anlamına gelebilir. Bu çok ciddi bir sorundur ve olabildiğince hızlı şekilde değerlendirilmelidir.

Bu belirtilerden herhangi biri, bir hastanın bel ağrısına ilaveten ortaya çıkıyorsa bir omurga hekimi veya bir cerrahtan randevu alınız. Hatta bu özel belirtiler mevcut olmasa bile, aktivitelerinizi sınırlayan ağrı devam ediyorsa da bunun nedenini bulmak ve uygun bir tedavi planı başlatmak için bir doktora görülmeye değerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ergenlik çağı
Kuş gribi
HIV yada AIDS
Ayak Bileği Şişmesi ve Diğer Belirtileri
Yüz Felci
DNA
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.