Bel Fıtığı Egzersizler
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt, karın adalelerini güçlendirmek; eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat sebep olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir. Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikyesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapılırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır:

Sponsorlu Bağlantılar

* Egzersizler havası temiz bir ortamda (hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.

* Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalığın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikyetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

* Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.

Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.

* Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.

* Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.

* Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.

* Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.

* Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.

1- Sırt üstü yatarken önce bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. Sonra aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

2- Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırınız. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere yapıştırınız. Aynı hareketi diğer bacakta tekrarlayınız.

3- Sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız

4- Sırt üstü yatarken mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, diğerini düz tutunuz. Aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

5- Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. Bu durumda içinizden 10’a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız.

6- Belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. İçinizden 1’den 10’a kadar sayınız. Daha sonra serbest bırakınız. Bu hareketi tekrarlayınız. Bu esnada nefesinizi normal şekilde alıp veriniz.

7- Ayakta dik durunuz. Ellerinizi masa veya bir iskemlenin kenarına dayayınız. Dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve sonra ayağa kalkarak gevşeyiniz

8- El ve dizlerinizin üzerinde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10’a kadar sayınız. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10’a kadar sayınız ve gevşeyiniz

9- nce diz üstü dik oturunuz. Sonra kollarınızı ileriye doğru uzatınız. Mümkün olduğunca öne doğru eğiliniz ve bu vaziyette 10’a kadar sayınız. Tekrar diz üstü oturur pozisyondaki ilk konumunuza dönünüz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :) Verilen bu bilgileri bel fıtığından rahatsız olan babamla paylaşarak
  doktor denetiminde uygulamayı düşünüyorum
  saygılarımla

  Sağlık

  Bilgileri kullanın, başka bir siteden alıntı olarak yazdım bunları büyük ihtimal iyi gelir… işinize yaradıysa ne mutlu bizlere. yorumunuzu esirgemediğiniz için tşkler.

  Sağlık

  süper olmuş elnize sağlık

  Sağlık

  saolun tsk ederım bende bel fıtıgı var fızık tedavı göruyorum daha 6 seans oldu ama bır degışıklık görmedı ama bu egzersızler iyi sanırım tsk ederım

  Sağlık

  ha bırde su var sormak istedıgım bu fızık tedavıde bır kesınlık kazanırmıyım iyileşme ile ilgılı yanı bır tafsıyede almak isterım tabı orda bırılerı varsa bana yardımcı olsun ok

  Sağlık

  MERHABALAR.ÖNCELİKLE BUNU HAZIRLAYANA TEŞEKKÜR EDERİM.
  HAYIRLI EYLEMLERİNİZİN DEVAM ETMESİNİ DİLERİM…

  Sağlık

  bel fıtıgında başta ilaç tedavisi(kas gevşetici ve ağrı kesici ..bana iğneler iyi geldi)sonra egzersiz .fizik tedavisinden kimse memnun kalmıyor .geçmiş olsun şifalar olsun

  Sağlık

  BU egzersizlerin yanında mümkün olduğunca kısa aralıklarla yüzmek gerekli. Başlangıç aşamasındaki bel fıtığı için en ideal egzersiz bence geçmiş olsun

  Sağlık

  ben henüz iki haftadır rahatsızım,ağrılarım şiddetli benimle birlikte herkes hastaymış gibi zannediyorum…bütün hayatım değişmiş gibi,ben ben değilim ve bu kadar sorumsuz olduğuma inanamıyorum…benim ağrım sağ kalçamda,umarım fizik tedavi yönteminiz işe yarar.ayaklarıma kavuşmadan tedavimi bulmuş olurum umarım…henüz 22 yaşındayım,ve bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum…kas gevşetici kremler fayda sağlar mı acaba?

  Sağlık

  belfıtığı ameliyatı oldum her iki bacağımdada kıramp gibi ağrılar oluyor cevabını bekliyorum şimdiden tşk ler

  Sağlık

  ilaç tedavisinden ziyade, kas gevşetici ve dipromin (telefuzunu yanlış yazmış olabilirim. ağrı kesici iğnedir. ) isimli iğneler iyi geliyordu. gösterilen hareketlere bilhassa yürürken beli düz tutmaya çalışmak etkili derecede iyi geliyor. şifalar olsun.

  Sağlık

  çok tesekkur ler cok guzel olmus elinize kolunuza saglık

  Sağlık

  annem bel fıtığı bunu deneyicez inşallah iyi gelir teşekkür ederim anneme iyi gelmesini dilerim.

  Sağlık

  ya benimde belim çok ağrıyor doktor belinde kis var dedi ileride fıtık olabilirsin diye ama bence fıtık oldum bile bu kadar ağrı 24 saat bel ağrısı çekiyorum bazen canıma tak ediyor hıçkıra hıçkıra ağlıyorum Allah banada bütün hastalarada şifa versin

  Sağlık

  çok teşekkür ederim bu hareketler bır mucize ,
  mr sonuçlarım amelıyattı fakar bir buçuk haftadır bu hareketlerle ne bir ayağımda kasılma nede kalçamdaki o çivi batar yok oldu bır yıldır dizimi bükemıyordum çok süper herey çok mutluyum ağrılarım yok .herkes yapsın mucizeeeeeee sevgilerr,

  Sağlık

  Merhabalar,

  Annemin bel fıtığı var ve çok fazla ağrıları var. Doktor ona bir korse taşımasını tavsiye etmiş fakat korse çok rahatsızlık veriyor ve ağrılarında hiç bir azalma yok. Acaba ağrıkesicilerden en etkilisi hangisi acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu arada egzersizlere de başladık, bakalım faydası olacak mı

  Sağlık

  bende agrı sızı yok ama mr sonuclarında fıtık cıktı
  bana doktor bey ileri düzeyde bel fıtıgı oldugumu ve bir beyişn cerrahına gözükmem gerektigini kesin amaliyat olacagımı söyledi agrım sızım yoktuı bu cümlelerden sonra pisikolajik oalrak agrı abs gösterdi ama genede cok degil bu hareketler nasıl gelecek bilmiyorum ama deneyecegim

  Sağlık

  bn daha 16 yaşındayım ve bugün bu bel ve bacak ağrılarımdan dolayı doktora gittim ve belfıtığı dedi açıkçası çok korkuyorum ilaçlar verdi iğne ağrı kesici vs.ilaçlarla bi düzelme görmessem fizik tedavisine başlamak gerektiğini söyledi.yukardaki eğzersizleri doktor tavsiyesi olmadan yapabilir miyiz cevabınızı bekliyorum teşekkür ederm..

  Sağlık

  YAKLASIK 8 YILDIR BELIMDE AGRILAR OLUYODU 2003 YILINDA ASKERDE GATAYA TOMOGRAFI CEKTIRDIM DEJENERASYON DEDILER VE OGUN BUGUNDEN ITIBAREN IHMAL ETTIM VE GECEN HAFTA DEVLET HASTANESINE GITTIM BENI MUGLAYA GONDERDI MR CEKIMI ICIN..CEKIM SONUCLARINI TEKRAR HASTANEYE DOKTORA GOSTERDIGIMDE FITIK DEDI SONRA BELDE KAYMA DA OLABILIR DEDI VE FIZIK TEDAVIYE SEVK ETTI BENDE FIZIK TEDAVIDEN GUN ALDIM VE 12 NISANDA YATILI OLARAK 14 GUN TEDAVI OLUCAM.SORMAK ISTEDIGIM SU;IYILESEBILIRMIYIM CUNKU AMELIYATTTAN INANILMAZ KORKUYORUM YANI DUYDUGUM KADARIYLA AMELIYATTAN SONRA TEKRARLAMA DURUMU OLUYOMUS DIYOLAR.SASIRMIS DURUMDAYIM VE GECELERI UYKUMUN KACTIGI OLUYO KORKUM YUZUNDEN.
  EGER ISTERSENIZ MR RAPORUNU SIZE FAKSLARIM BANA BELKI OKUDUKTAN SONRA YARDIMCI OLABILIRSINIZ…

  TESEKKUR EDERIM

  Sağlık

  merhaba. öncelikle herkese geçmiş olsun dileklerimi sunarım.ben 1969 doğumluyum uzun yıllar almanyada kaldım mesleğim tır şoförü.ilk ağrılarım 1991 yılında başladı önemsemedim acılarım artınca (birkaç defa denizde boğulma tehlikesi, sağ ayağımı frenden gaza veya gaz dan frene basamayacak duruma gelene kadar)doktora gittim MR çekildi doktor beni aynı gün ameliyata almak istedi korktum (kulaktan dolma yok sakat kalırmışım yok erkekliğime zararı olurmuş daha neler neler)neyse ameliyat oldum sadece 3 dikş vardı bir hafta öncesine kadar rahattım.unutmadan halen tır şoförlüğü yapıyorum.ağır kaldırdım MR çekildi şu an 2 tane daha fıtık oluşmuş inanın değil yürümek wc bile gidemiyorum kendinize dikkat edin belinizi yoracak hareketlerden kesinlikle kaçının bir defa oldum birdaha olmam demeyin her an tekrar fıtık olabilirsiniz şimdi fizik tedavi oluyorum çeşitli ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler ve korse kullanıyorum evdede günlük zeytinyağı ile masaj yapılıyor az da olsa rahatlıyorum iki hafta sonra iyileşme olmazsa tekrar ameliyat olucam inanın bana ölüm gibi geliyor ama mecburum çünkü acılar dayanılmaz bir hal aldı.allah kimseye bu derdi vermesin herkese acil şifalar..

  Sağlık

  SLM LAR BENİM DE ŞİKAYETİM BEL FITIĞI YAKLASIK OLARAK İKİ AY KADAR OLDU 25 YASINDAYIM EKZERSİZLERİ HERGÜN YAPTIM BACAĞMDAKİ AĞRILAR AZALDI SADECE BELİMDEKİ AĞRILAR DEVAM EDİYOR NE YAPACAĞIMI BİLMİYOM YOK AMELİYAT OLURSAN SAKAT KALIRSIN BİDAHA YÜRÜYEMESSİN İNANINKİ DR. GİTMEYE KORKAR OLDUM HEMEN AMELİYET OLMAN GEREK DİYE SÖYLERSE NE YAPARIM ONU DÜŞÜNÜYOM PSİKOLOJİN ALT ÜST ZATEN HERSEYE KIZIYORSUN 1 AY ÖNCEDE EVLENDİM NEYA APACAĞIMI BİLEMİYORUM YARDIMCI OLURSANAIZ SEVİNİRİM ALLAH IM HERKESİN ŞİFASINI VERSİN

  Sağlık

  merhaba benim size sorum abimde bel fıtıgı var
  doktor acil ameliyat olması gerek demiş yoksa felç olursun demiş abimde ameliyat olmak istemiyor iyi degil diyolar sizin önerinizi bekliyorum teşekürederim

  Doktorunuzun tahlil ve tetkiklere göre karar vediği düşünüldüğünde bizim düşüncelerimizin hiç bir kıymeti yoktur. Bu site insanların acil bilgi açlıklarını gidermek için kurulmuş ve bu felsefeye göre yürütülmektedir. Abinize büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletin. Ben onun yerinde olsam en az 2-3 doktora görünüp ortak çıkan karara uyardım.
  Şunu inanarak söylüyorum ki ülkemizde tıb çok ilerledi ve bir çok batı ülkesinden daha kaliteli tedaviler uygulanır oldu. Güvenmekten başka seçeneğiniz yok. Tekrardan geçmiş olsun.

  Sağlık

  ben 6ay önce bel fıtığınamelyati oldubelimdeki ağrılar ağağımdaki hissiyet eksikliği devam ediyor.hala normal yaşantıma dönemedim.hareketleride yapıyorum ama bir türlü ağrılarım geçmiyor.ne yapmalıyım selamlar

  Sağlık

  aslında bel fıtığı hastaları sanal ortamda bir platform üzerinde toplansa ve tedavi yöntemleri arasa çok daha iyi olur. Bende de bel fıtığı var ve arastırmalarıma göre sipinal dekompresyon cıhazı diye bir cihaz çıkmış ve %86 iyileştiriyormus.

  ahmet

  arkadaslar yuzme, yurume (posdaci saban gibi) birde bisiklet ayni zamanda imkaniniz varsa savuna yalniz savunadan cikinca disari cikma yok, yoksa dahada kotu olursunuz

  ahmet

  ameliyat olmadan mutlaka EMG (sinir) testi yaptirin bu sekilde ameliyat olup olmayacaginiz aciga cikacaktir.

  ahmet

  biz turkler herseyi kaldiririz sonrada bizi yataktan baskalari kaldirir. saka bir yana yabancilar belini kiymetini iyi biliyor kolayina kendilerini yipratmiyorlar. hadi sunu kaldiralim dedigimizde benim birtane belim var diyorlar, bu bel bana omrumun sonuna kadar lazim diyorlar…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel Fıtığından Korunmak
Riskli Egzersizler
Omurga Fıtığı İçin Tedavi Seçenekleri
Bel Fıtığı Kimlerde Görülür?
Bel Ağrıları İçin Egzersizler
Bel İncinmesi İçin Egzersizler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.