Beli fıtığı Kimlerde Görülür?

Yazımıza başlamadan önce bel fıtığı hakkında bazı genel bilgileri öğrenmemizde fayda var.

Bel ağrılarının pek çok nedeni olmakla birlikte en sık görülen nedenlerden biri de Bel fıtığıdır. İskelet sistemimizin çatısını oluşturan omurgamız, genel olarak omurlar ve omurlar arasındaki kıkırdak disklerden oluşur. Bu omurlardan 5 tanesi bel bölgemizde bulunur ve en fazla sorun çıkaran bölgedir. Bel fıtığı, bel bölgemizdeki omurlar arasındaki kıkırdak dokunun zarar görerek omurlarımızın arasından vücudumuza dağılan sinirlere baskı yapmasıdır. Bu baskılar nedeniyle şiddetli bel ağrıları çekeriz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bel fıtığı En çok kimlerde görülür?

Aşırı kilo (Obezite): Modern hayatla birlikte hareketsiz yaşamam da arttı. Hareketsiz yaşam demek, fazla kilo ve fazla kiloya bağlı türlü türlü hastalıklar demektir. Bu hastalıklardan en yaygın olanı ise Bel fıtığı oldu. Günümüzde her 100 kişiden neredeyse 80-85’inde bel ağrıları görülüyor. Alınan fazla kilolarla birlikte omurgamıza binen yük de arttı. Doğal olarak, fazla yüke maruz kalan disklerin yapısı bozuluyor ve sinirlere baskı yapıyor.

 

Hareketsiz yaşam: Vücut ağırlığımızın büyük kısmını iskeletimiz ve eklemlerimiz taşıyor. Fakat, bütün yük onlarda değil, bir kısmı da kaslarımıza kalıyor. Kaslarımız ne kadar kuvvetli olursa eklemlerimize binen yükte de o kadar azalacaktır( Bu nedenledir ki, bel ağrıları çekenlere ve bel fıtığı teşhisi konanlara, bel kaslarını kuvvetlendirmeleri için egzersizler yaptırılır.)  Hareketsiz yaşam nedeniyle kuvvetlenemeyen kasların taşıması gereken yük omurgamıza binecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Yanlış oturuş pozisyonu: Özellikle son 5-10 senedir gençlerde bel fıtığı ve bel ağrısı şikâyetlerini daha sık duyar olduk. Çocukların ve gençlerin ellerinden bırakamadıkları tablet ve akıllı telefonlarla uğraşırken koltuklarda nasılda kaykılarak oturdukları hep görüyoruz. İşte bu oturuş, tek kelimeyle bel fıtığı davetçisi.

 

Günlük aktiviteler: yolda, kaldırımda yürürken ayağın boşa gelmesi. Evde dolap yerleştirirken sürekli omuz seviyesinin üzerine zorlanarak uzanmak. Yerden bir şey kaldırırken bacakları değil deli kullanmak. Sabah yataktan kalkerken beli zorlayarak aniden kalkmak(sabah kalkarken önce yatakta yan dönülerek bacaklar yataktan indirilip öyle kalkılmalı, bu şekilde bele binen yük daha az olur.)

 

Mesleki faktörler: Bazı meslek gruplarında bel fıtığına daha fazla rastlanmakta.

Bunlar:

  • Sürekli ağır kaldırmak zorunda kalan (inşaat işçileri, hâllerde yükleme yapanlar vb.)
  • Sürekli eğilip kalkmak zorunda kalan (tarlada ürün toplayanlar)
  • Uzun süre sallantıya maruz kalan (kamyon şoförleri, uzun yol otobüs kaptanları vb.)
  • Uzun süre oturarak iş yapan (memurlar, banka vezneleri, sınav hazırlığı yapan öğrenciler)
  • İşleri gereği sürekli ayakta duran (öğretmenler, akademisyenler, boyacılar)
  • Bellerini çok kullanan sporcu (halterci, güreşçi, kürek çekenler vb.)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Siyatik
Bel İncinmesi İçin Egzersizler
Hamilelikte Bel Fıtığı
Diskektomi Nedir? Niçin ve Nasıl Yapılır?
Bel fıtığı tedavisinin sonucu
Bel fıtığı için egzersizler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.