BEL İNCİNMESİ İÇİN EGZERSİZLER

Tek bir travma belde incinmeye neden olabilir fakat beldeki incinmeye genellikle yetersiz germe hareketleri yada düşük formda olma ve kaslarının aşırı kullanımı neden olmaktadır.

Kalça Bükücü Kasın GerilmesiKalça Bükücü Kasın Gerilmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu hareket ayakta veya yatarak rahat bir şeklide yapabileceğiniz iyi bir seçenektir. Evlilik teklifi esnasında yapılan duruş gibi tek diz üzerine çökmek ve diğer diz ise yukarıda olduğu pozisyondur. Arka bacak kalçasını germek için kalçanızı ileriye doğru itin. 15 – 30 saniye arasında bu şekilde tutun ve diğer kalçanız ile aynı hareketi tekrarlayın.

Göğsü Germek İçin Çift Diz HareketiGöğsü Germek İçin Çift Diz Hareketi

Bu hareket oturarak yapılan etkili bir egzersizdir. Yüz yukarı gelecek şekilde zemine uzanın. Dizlerinizi bükün ve ayaklarınız da zemin de olsun. Elleriniz ile bükülmüş dizlerinizden tutarak göğsünüze doğru çekin. Bu pozisyonda 15-30 saniye kadar bekleyin ve daha sonra gevşeyin ve tekrardan ayaklarınızı zemine koyun. Bu hareketi değişmeli olarak tek dizi göğse doğru çekip diğer bacağınız zeminde olacak şekilde de yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Side Plank Hareketiside plank

Sırt ağrılarına karşı iyi bir egzersizdir. Zemine bir yanınız üzere uzanın, dizleriniz düz bir şekilde ve kendinizi dirseklerinizden destekleyerek yükseliniz ve bu şekilde durunuz. Tavana bakan kalça üzerindeki kolunuzun elini ise yukarı kaldırın. Son aşamada ise 3-5 defa kalçanızı zeminden yukarı doğru kaldırıp indiriniz. Her bir yükselmede 10 saniye kadar üst durumda kalınız.

Yürüyüş

Bu egzersiz, basit ama güçlü bir egzersizdir. İleriye doğru bakarak yapılacak olan yürüyüş iyi bir duruş sergileme açısından önemlidir. Ara sıra omuz silkerek ve rahatlayarak yürüyüşünüze renk katabilirsiniz. Doğru yapılacak olan 30-60 dakikalık yürüyüş sırt ve bel kaslarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

Genel egzersiz ve sağlıklı yaşam, incinmelere karşı  esnek ve güçlü kasların oluşumunu sağladığı için genel spinal sağlık ve alt sırttaki incinmeler için çok etkili bir tedavidir.  Bel yada alt sırttaki incinmeler için ilk tedavinin dinlenme olduğunu unutmayınız ve herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuza danışınız. Sizin acınızı artıran herhangi bir koşulda da hemen yapmış olduğunuz egzersizi durdurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel Ağrısı
Bel fıtığı için egzersizler
Omurga Fıtığı İçin Tedavi Seçenekleri
Bel İncinmesi İçin Egzersizler
Bel fıtığı tedavisinin sonucu
Siyatik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.