BEL SOĞUKLUĞU NEDİR?
bel soğukluğuDiğer ismi Gonore olan bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Hastalık etkeni Neisseria gonorrhoeae olarak isimlendirilen bir bakteridir. Bakteri bulaşmış kişiler diğer kişilere oral, vajinal ve ya anal cinsel ilişki yoluyla bulaştırabilmektedir. Çoğu insan bel soğukluğu ile cinsel ilişki sırasında tanışır. Aynı zamanda doğum sırasında bebeğe bir anneden aktarılabilir. Bebeklerde, gonore en sık gözleri etkiler.
Bel soğukluğu havlu, bir kapı tokmağı ya da bir tuvalet koltuğundan bulaşmaz.
Eğer karşılıklı tek eşli bir ilişki içinde iseniz prezervatif kullanmak ve cinsel ilişkiden kaçınmak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi için en iyi yoldur.
Erkeklerde olağan belirtileri idrara çıkma durumundaki ve peniste akıntı ile belirti verir. Diğer taraftan kadında asemptomatik veya vajinal akıntı ve pelvik ağrı olmaktadır. Hem erkek hem de kadınlarda bel soğukluğu tedavi edilmediği takdirde, bu eklem ve kalp kapakçıkları etkileyebilir, epididimit veya pelvik inflamatuar hastalığına neden olabilir, vücuda yayılabilir. Gonore en sık üretra, rektum veya boğaz etkiler. Kadınlarda bel soğukluğu servikse de bulaşabilir. Tedavide yaygın olarak seftriakson ile yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇOCUKLARDA BEL SOĞUKLUĞU
Bel soğukluğu olan bir kızda hastanın semptomları hafif olabilir bu yüzden daha ağır olana kadar fark etmeyebilir. Bel soğukluğu olan bayanlarda bazı durumlarda idrarda yanma hissi hissedilebilir. Yaygın olan belirtiler ise sarı-yeşil akıntı olmasıdır. Kızlarda adet dönemleri arasında kanama meydana gelebilir.
Enfeksiyonun rahim veya fallop tüplerinin içine yayılması durumunda karın ağrısı, ateş ve cinsel ilişki sırasında ağrılara neden olabilmektedir. Yukarıda sayılan belirtiler pelvik inflamatuar hastalık (PID) olarak da isimlendirilmektedir.

Çocuklarda görülen bel soğukluğunda çocuk bunun farkında olmayabilir. Çocuklar idrar yaparken genellikle üretradan sarımsı beyaz bir akıntı olabilir ve penisin ucunda bir yanma hissi hissedilebilir. Bir kişi belsoğukluğu maruz kalmışsa sonra belirtiler genellikle 2 ile 7 gün içerisinde ortaya çıkar fakat bayanlarda daha sonra ortaya çıkabilir.
Çocuklar gonore, epididime(spermlerin depo edildiği yer) yayılarak testis bölgesinde şişlik ve ağrılara neden olarak, önlemi alınmadığında kısırlığa kadar götüren sonuçlar doğurabilmektedir.
Daha az yaygın olmasına rağmen tedavi edilmemiş belsoğukluğu boğaz, göz, kalp, beyin, deri ve eklemleri gibi diğer organ ve vücut parçalarını etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BEL SOĞUKLUĞU SEMPTOMLARI
Belsoğukluğu enfeksiyonu vücudunuzdaki birden fazla alanı etkileyebilir,  ancak en sık genital alanda görünmektedir. Bel soğukluğu genital sistemi etkiler. Bu hastalığın işaret ve belsoğukluğu enfeksiyonunun semptomları kadın ve erkeklerde farklılık gösterebilir.

Erkeklerde şunlardır:

 • Ağrılı idrar yapma
 • Penisin ucundan irin gibi boşalma
 • Testislerin birinde ağrı ve şişlik

Kadınlarda şunlardır:

 • Vajinal akıntıda artış
 • Ağrılı idrar yapma
 • Dönemler arasında kanama, örnek olarak vajinal ilişki sonrası
 • Karın ağrısı
 • Pelvik ağrı

Gonore vücuttaki diğer organları da etkileyebilir:

 • Rektum: Gonore rektumda anal kaşıntı, irin gibi akıntı, dışkıda parlak kırmızı kan ve bağırsak hareketleri sırasında zorlanma gibi belirti ve bulguları içerebilir.
 • Gözler: Gonore gözleri etkileyerek bir veya iki göz arasında göz ağrısı, ışığa karşı hassasiyet ve irin gibi akıntıya neden olabilir.
 • Boğaz: Gonore boyunda bir boğaz ağrısı ve şişmiş lenf düğümleri meydana getirerek boğaz enfeksiyonu belirtilerine neden olabilir.
 • Eklemler: Bir veya daha fazla eklem bakteri (septik artrit) ile enfekte olması durumunda etkilenen eklemlerde hareket kısıtlılığı, eklemlerde kırmızı şişlikler ve çok acı verici yanmalar olabilir.

Sizde idrar veya peniste yanma hissi, vajina veya rektumda irin benzeri akıntı gibi herhangi bir sıkıntı belirtisi fark ederseniz doktorunuza bir randevu alın. ,

BEL SOĞUKLUĞUNUN SEBEPLERİ
Gonore, Neisseria gonorrhoeae bakterisinden kaynaklanır. Belsoğukluğu bakterileri sıklıkla oral, anal veya vajinal cinsel ilişki sırasında bir kişiden başka bir kişiye geçer.

BEL SOĞUKLUNDA RİSK FAKTÖRLERİ
Bel soğukluğu enfeksiyonu riskini artırabilen faktörler şunlardır:

 • Daha genç yaş
 • Yeni bir seks partneri
 • Birden fazla kişi ile seks
 • Önceki bel soğukluğu teşhisi

ÖNLEME

 • Eğer seks yapmayı tercih ederseniz kondom kullanın. Her türlü sırasında prezervatif kullanmak seçerseniz Seksten kaçınmak bel soğukluğunu önlemek için en kesin yoludur.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için partnerinizin test edilip edilmediğini sorunuz.
 • Herhangi bir olağandışı belirtileri olan biriyle seks yapmayın. Eşiniz idrara çıkma, genital kızarıklık işaretleri veya yara sırasında yanma varsa cinsel yolla bulaşan enfeksiyon belirtileri göstermektedir. Bu kişi ile seks yapmayınız.
 • Eğer bir risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız düzenli bel soğukluğu taraması yaptırın. Yeni bir seks partneri varsa, geçmişte bel soğukluğu ya da diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar varsa veya birden fazla seks ortakları o zaman bel soğukluğu riski olabilir.

KOMPLİKASYONLAR
Tedavi edilmeyen belsoğukluğu önemli komplikasyonlara yol açabilir:

 • Kadınlarda kısırlık: Tedavi edilmeyen gonore rahim ve fallop tüplerinin içine yayılabilir. Bu da pelvik inflamatuar hastalığına (PID) neden olabilir. Bu hastalık gebelik komplikasyonları ve kısırlık riskini artırır. PID acil tedavi gerektiren ciddi bir enfeksiyondur.
 • Erkeklerde kısırlık: Erkeklerde tedavi edilmeyen gonore epididimit yaşayabilirsiniz. Epididimis spermlerin depo edildiği yerdir. Epididimit tedavi edilebilir ama tedavi edilmezse bu infertiliteye yol açabilir.
 • Enfeksiyon eklem ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Bel soğukluğu kan yoluyla yayılabilir ve eklemlerinizi de dahil olmak üzere vücudun diğer bölümlerini enfekte nedeni olan bakteridir. Ateş, döküntü, şişlik, cilt yaraları, eklem ağrısı ve sertlik olası sonuçlardır.
 • HIV / AIDS riski yükselmesi: Belsoğukluğu olması, insanı daha fazla bağışıklık eksikliği virüsü (HIV) enfeksiyonuna duyarlı hale getirir.
 • Bebeklerde komplikasyonlar: Doğum sırasında annelerinden bel soğukluğu bakterisi kapan bebeklerde körlük gelişebilir, kafa derisinde enfeksiyonlar ve yaralar gelişebilir.

TESTLER VE TEŞHİS
Gonore bakterisinin vücudunuzda mevcut olup olmadığını belirlemek için, doktorunuz hücre örneği analiz edecektir. Örnekleri aşağıdakilerle toplanabilir:

 • İdrar testi: Bu üretra bakterilerini belirlemeye yardımcı olabilir.
 • Etkilenen alanın bir sünger parçası ile temizlenmesi

Boğaz, üretra, vajina veya rektumdan bir çubukla bakteri toplanıp laboratuarda tespit edilebilir. Doktorunuz ayrıca diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için testler önerebilir. Bel soğukluğuna özellikle klamidya enfeksiyonu eşlik eder. HIV testi de cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon tanısı herkes için tavsiye edilir. Sizin risk faktörlerinize bağlı olarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için ek testler de yararlı olabilir.

BEL SOĞUKLUĞUNDA TEDAVİ VE İLAÇLAR
Bel soğukluğunu tedavisini erişkinler, eşler ve bebekler olmak üzere 3 ayrı dalda inceleyebiliriz.

 • Erişkinlerde bel soğukluğu tedavisi
  Yetişkin bel soğukluğu olanlar antibiyotikler ile tedavi edilir. Tipik bir enjeksiyon şeklinde veya ağızdan tek tablet almak olarak tedavi edilebilir. İlaca dirençli Neisseria gonorrhoeae bakterileri gonore sefalosporinler olarak bilinen ilaç grubu ile tedavi tavsiye edilmektedir.
 • Eşler için bel soğukluğu tedavisi
  Eşinizin hiçbir belirtisi olmasa bile gonore için test ve tedavi yapılmalıdır. Eşiniz sizinle aynı tedavi almalıdır. Eğer bel soğukluğu tedavi oluyor ve eşiniz tedavi edilmiyorsa size yeniden hastalık bulaşabilir.
 • Bebekler için bel soğukluğu tedavisi
  Bel soğukluğu olan annelerden doğan bebeklerin enfeksiyonunu önlemek için doğumdan hemen sonra bebeklerin gözünden bir ilaç verilmektedir. Bir göz enfeksiyonu oluşursa bebekler antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  osman

  iyi günler hocam ben 18 yş bel soğukuluğuna yakalandım allah rızası için bana yardım edin ve doktora gitmeye üşeniyorum hocam allah rızası için bana yardım edin lütfen çook korkuyorum bu hastalıktan allah rızası için bana yardım edin ….

  gökhan

  iyi günler hocam ben belsoğukluğunun farkına varmadan eşimle ilişkiye girdim ve eşim hamile kaldı ve daha sonra hastalığımı fark ettim sevincimin yerine korkulara bıraktı hocam bebeğimize bir şey olurmu bize neyapmamıza yardımcı olurmusunuz şimdilikte tskür edrim

  bekir

  hocam benim idrarda sıkıntım yok beyaz bi yag akıntısı gibi bi akıntım var vede penisimin ucunda yanma var bunun sebebi sizce ne olabilir

  uğur

  Hocam ben 25 gün once bel soğukluğuna yakalandım ve iyileştim.Hayat kadınına sordum sende aids varmı diye yok dedi ama ben korkuyorum aids olmuş olabilirmiyim ve bir kadında hem aids hemde bel soğukluğu olabilir mi

  ozanuc

  hocam ben 35 gun once supeli ilişkı yasadım ama bel soğukluguna yakalandım 7ci gun 16cı gun zıtrotex ve 5 tane rocephın kullandım ama sımdı sol testısım de şişme ve sagtestısım de agrı var bırde karıntarafım agrı yapıyor ve bobreklerım de sancı yapıyor sızce nedenı ne tr de değilim lutfen yardımcı olun bana sckorum ultrasyon yapıldı ıltıhap var dedı ama urolojı deıl acıl idrar testınde iltıhap goruluyor ne yapmam lazım lutfen yardımcı olun bana. Son olarak bir kişide hem bel soğukluğu hemde AİDS olabilir mi?

  Bel soğukluğu Hastalığı hemen iyileşen bir rahatsızlık değildir. Bir zaman bu tedaviye dikkat edeceksiniz. Ağrılarınız ve iltihaplı durumlarınız normaldir. Tedaviniz bittiğinde bu durumlar da kendiliğinden yok olacaktır. Evet bir kişi hem bel soğukluğuna yakalanıp hem de AİDS hastası olabilir. Tedaviniz devam ederken bir de eliza testi yaptırmanız faydanıza olacaktır. Değerli ziyaretçimiz geçmiş olsun dileklerimizle beraber söylemeden geçemeyeceğiz. Yasak ilişkiler hem dini kaynaklar açısından hem de insani-kültürel kaynaklar açısından sakıncalı görülmüştür. Eğer bu kurallara dikkat ederseniz daha kaliteli bir hayat yaşamış olursunuz.

  cagdas

  hocam ben bir iliski sonrasi bel sogukluguna yakalandim doktora gitmeye cekindim ama sonra cesaret toplayip dontora gittim idrar tahlili yapilsiktan sonra bir tane igne iki kutuda antibiyotik kullandim 1 ay akinti kesildi daha sonra tekrar basladi tekrar doktora gittim ve iki kutu daha ilac verdi onlarida kullandim 10 15 gun yine akinti kesildi sonra tekrar basladi bu sefer baska bir doktora gittim ve tekrar test yapildi doktor bir sorunun olmadigini zamanla gecicegini soyledi sizce guvenmelimiyim baska doktorlarada basvurmalimiyim?

  evet güvenmelisiniz. Testler genelde güvenilirdir. Ancak rahat etmeniz açısından başka bir doktora daha gitmenizde fayda vardır. Bel soğukluğu tedavisi uzun sürebilir. Bazı durumlarda akıntılar zamanla yok oluyor. Geçmiş olsun.

  a.. b.....

  hocam ben bel soğukluğuna yakalandım tedavisi nedir hangi ilaçları almam gerekiyor?

  Bir doktora başvurmalısınız. Buradan ilaç ismi vererek bu hastalığın tedavisi olmaz. Hastahanelerin üroloji servisleri bu hastalığın tetkik ve tedavisini yapabilir. Geçmiş olsun.

  fatih

  Merhaba Hocam,
  1 sene önce korunmasız cinsel ilişkiye girdim ve aradan 2 hafta geçtikten sonra cinsel organımdan sarımsı akıntı ve kaşınma meydana geldi. Bu 3-4 gün sürdükten sonra kesildi ve daha hiç olmadı. Bu yüzden normaldir düşüncesiyle doktora gitmedim. Daha sonra araştırdığımda bel soğukluğu olduğunu ve taşıyıcı olabildiğimizi öğrendim . Şu an tedavi olmak istiyorum. Bu durumlarda tedavi süreci uzar mı?

  Teoman

  1 hafta önce gonore bel soğukluğu oldum doktor ile kültür testi de yaptırdım. Bel soğukluğum geçti diyebilirim antibiyotik kullanmaya devam ediyorum.benim sormak istediğim ileride iş yada evlilik için sağlık raporu alırken bu hastalık çıkar mı? Tamamen iyileşmesinden sonra başka başka testlerde belli olur mu ? Iyi günler.

  Ahmet

  Hocam merbaha ben su an askerdeyim bundan 5 ay once izindeyken cinsel iliskiye girdim bi kisiyle 7 gun sonra akinti yanma sık idrara cikma doktara gitim askeri hastane bana ilac yazdi iki kutu kulandim akinti yanma giti ama simdi makata yanma eklemerde agri her yerim agriyor diyebilirim testisde agri size ne olabirr acaba tedavisi halen mumkunmudur yardimci olursaniz cok sevinirim askerim imkanim yok doktara gitmeye pek simdiden teskulerr

  Caresiz

  Ben yaklasik iki bucuk ay uzerine hastaneye gittim aslinda ilk gunden beri kucuk kucuk agrilarim vardi ama akinti olarak degildi iki bucuk ay icerisinde ki son 1 hafta akinti olmaya baslayinca hastabeye gittim bel soguklugu dedi ve 3 tane ilac verdi biri tek kullanimlik biri suya eriyen bi ilac digeri de antibiyotik sormak istedigim soru şu cok gec gittim hastaneye ve yakinda da dugunum var cocuk sahibi olmami engeller mi hastaneye gec gittim diye bu arada akinti beyaz renk oluyo cvp yazar misin hocam

  Kadir Calik

  S.a hocam ben 9-10 kere gittim iğne yaptılar ilaç yazdılar ama geçmiyor urojoliye gittim her şeyi yaptım sonu ne olacak hocam bir yardımcı olur musunuz ?

  A.S. Kadir bey, bel soğukluğu tedavisi bazı durumlarda uzayabilir. Sabırla tedavinize devam ediniz. Gerek görüyorsanız doktorunuzu değiştirerek durumunuzdan emin olunuz. Geçmiş olsun

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kemik İltihabı
Diyabet (Gizli Şeker)
Hormon Bozukluğu
Sıtma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Göz Kapağı Kaşıntısı Nedenleri
Kolon Temizleme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.