BEN LEKELERİ NASIL YOK EDİLİRben-lekeleri-nasil-yok-edilir

Deri vücudumuzun en büyük parçasıdır. Cildimizde büyük yada küçük şekilde meydana gelen nokta yada lekeler cildimizin güzelliğini engelleyebilir. Kahverengi yada koyu kahverengi görünen bu küçük noktalara “mol” adı verilir. Beyaz tenli insanlarda sıklıkla görülen “mol” yada “ben” genelde tehlikesizdirler ama çirkin görünmeleri nedeni ile kişinin kendi kendine güvenini zedeleyebilirler. Gerçekten zararlı değildirler ama bazen benlerden başka bir hastalık meydana gelme ihtimali olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ben yada moller cerrahi şekilde kolaylıkla tedavi edilebilirler, lakin, evde de deneyebileceğiniz metotlar sayesinde istenmeyen bu benlerden kolay ve hızlı bir şekilde kurtulmanız mümkün.

EVDE BEN TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLER

1- KARBONAT

Karbonat benler üzerinde etkilidir. Karbonatı (1 çay kaşığı) az bir su ile hamur haline getirin. Hamur yada macun haline getirmede elma sirkesi, pirinç sirkesi veya hint yağı kullanılabilir. Pasta halindeki karışımı bir gece boyunca ben üzerinde bekletin. 4-5 gün boyunca bu uygulamayı tekrar edin. Bu, kesinlikle siyah benlerin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Kabartma tozu aynı zamanda mol (ben) nedeniyle meydana gelen yaranın giderilmesine yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

ben-evde-nasil-giderilir2- ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı mol giderilmesinde etkilidir. Bir pamuk alın ve çay ağacı yağı ile ıslatın ve ardından benler üzerine uygulayın. Kolay kullanımından ötürü insanlar arasında çok popülerdir. Beniniz cildinizden düşene kadar günde iki kez bu yağı sürün.

3- SOĞAN SUYU

Soğan dilimini ben üzerine koyarak ovuşturun. Bir süre için tekrar tekrar aynı uygulamayı yapın. Birkaç gün içinde sonuç almazsınız; fakat bu soğan suyu yardımı ile mol (ben) kurtulmak yaklaşık 1-2 hafta çeker.

4- PAPAYA

Papaya mol bakımından iyi olduğu gibi birçok durumda da etkilidir. 2 çay kaşığı olgun papaya alın, daha sonra buna 1 çay kaşığı dövülmüş pirinç ekleyin. Ardından birkaç damla limon suyu ekleyin. Son olarak ise yatmadan önce benler üzerine bu karışımı uygulayın. 1 hafta sonra cildinizdeki benlerin kopmuş olduğunu fark edeceksiniz.

5- SARIMSAK VE ZENCEFİLben-sarimsak

Bir parça zencefil alın, bunu öğütün yada ezin ve suyunu çıkarın. Bir pamuk yardımıyla mol üzerine uygulayın.

Aynı şekilde sarımsağı da bir bandaj yardımıyla ezerek yada dilimleyerek birkaç saat veya gece boyunca bekletin. Bunlar elbette benlerin gerilemesine yardımcı olacaktır. Sarımsak yakabileceğinden tam olarak ben üzerinde uygulanmalıdır. Bu yöntem, en az beş gün içinde işe yaradığı aktarılmıştır.

6- HARDAL YAĞI

Bir parça Hardal tohumu yağını bal ile 3:1 oranında karışım yapın ve benler üzerine sürün. Günde 3 defa bu yöntemi tekrarlayın. Şüphesiz ki 15 gün içinde benleriniz hakkında iyi sonuç alacaksınız.

7- ÜZÜM SUYU VE ELMA SİRKESİ

Aynı şekilde üzüm meyve suyu da benler üzerine uygulanabilir. Birkaç gün içinde iyi sonuç alacaksınız.

Elma sirkesi, sayısız yararları ile mucizevi bir maddedir. Malik ve tartarik asit içeren sirke, içerdiği bu asitler nedeni ile benleri çözündürerek ciltten tamamen kaldırır. Kulak pamuğu kullanarak temiz cilt üzerinde her gün uygulamak yeterlidir.

8- İYOT KULLANIN

İyot, sarımsak veya elma sirkesi gibi yakmadığı için hassas ciltler için idealdir. En fazla günde üç kez bir pamuk yardımı ile doğrudan ben üzerinde uygulayın.  Benin görünümünde gözle görülür bir iyileşme görene kadar, bunu her gün yapmaya devam edin.

ben-ananas9- ANANAS VE DENİZ TUZU

Ananas suyu, doğrudan mol üzerinde uygulanabilir, ama aynı zamanda yarım fincan taze ananas ve çeyrek fincan deniz tuzunu karıştırarak uygulamayı denemeniz gerekir. Bu karışım benlerin cilt tabakasından ayrılmasına yardımcı olabilir.

MEDİKAL KREM UYGULAMASI

İlaç şeklinde kullanılan kremler de mol yada ben tedavisinin evde yapılmasında size yardımcı olabilir.

Ben Giderici Kremler

  • Çoğu krem benler tamamen görünmeyinceye kadar etki edecek şekilde çalışır. Genellikle bu süre bir haftadır.
  • Daha güçlü, reçetesiz satılan diğer ilaçlar ise ben tamamen kaldırılıncaya kadar katman katman cildin soyularak benin uzaklaştırılmasına odaklanmıştır.

Beyazlatıcı Kremler

Genel kullanımlı beyazlatma kremleri mol görünümünü azaltarak etkili olabilir. Cildi aydınlatarak yüzeysel düzeyde benlerin giderilmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Koyu Halkalar Nasıl Kapatılır
Tuzu Azaltmanın Yolları
Lezzetli Mangal için Tavsiyeler
Ekmekleri Nasıl Saklamalıyız?
Etin Kalitelisini Nasıl Anlarız?
Hamam Böceklerinden Kurtulmak Mümkün mü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.