Besin intoleransı (gıda intoleransı), kişilerin vücutlarının, tükettikleri besinlere karşı farkında olmadan duyarlılık göstermesidir. Bu bakımdan duyarlılık allerji ile karıştırılmamalıdır. Gıda allerjileri daha hızlı gelişirler, dolayısıyla kişiler bunu rahatça farkedebilirler. Ancak gıda intoleransı daha yavaş geliştiğinden kişilerin tükettikleri hangi besine karşı duyarllılıklarının olduğunu anlamaları güçleşir. Besin intoleransı, vücutta Immünglobülin-G’ye bağlı olarak gecikmeli reaksiyon gösteren bir duyarlılıktır. Besin duyarlılığı veya intoleransı, sık karşılaşılan bir durumdur. Besin intoleransının kronik yorgunluk sendromu, ciltte geçmeyen çeşitli döküntüler, eklem ağrıları, bağırsak ve mide problemleri, kilo problemleri gibi semptomları vardır. Bu semptomlara sebep olan başka hastalıkların varlığı öncelikle tespit edilmelidir. Bireylerde tespit edilen besin intoleransının sonrasında ise mutlaka diyetisyen tarafından kişiye özgü, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Gıda intoleransında temel prensip, kişilerin duyarlı oldukları besinleri beslenme programlarında çıkartmak, yani elimine etmektir. Bu sebeple intoleransı gelişmiş bireylerin gereksinimlerini yeterli bir şekilde karşılayabilmeleri için mutlaka intoleransa uygun bir beslenme programı ile beslenmelerinin düzenlenmesi gerekmektedir.

İdil İmamoğlu Beslenme Danışmanlığı’nda Cambridge Nutritional Sciences (CNS) besin intolerans testi (gıda duyarlılığı testi) yapılmaktadır.

Besin Gıda intolerans testi yaptıran ziyaretçilerimiz memnuniyeti ve yaptırmayı düşünen arkadaşlarımız sorularını aşağıdaki yorum formuyla bizlerle paylaşabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Her Akşam Öğününde Mutlaka Çorba Olsun
Zayıflamaya Başlarken Bir Pano Hazırlayın
Cerrahi Yöntemle Kilo Verme
Akdeniz Diyeti İle Kilo Verme
ıslak kavitasyon ile zayıflama
Kilo Vermek İçin Öneriler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.