BESİN TAKVİYESİ OLARAK KROM
Krom bir metaldir. Çok küçük miktarlarda krom, insan sağlığı için gereklidir. bu şekildeki yani az miktarlarda gerekli olan minerallere “temel eser element” denir.

DİĞER İSİMLERİ NELERDİR?
Asetat de Krom, Chlorure Chromique Atom numarası 24, Chlorure de Krom, Krom, Krom III, Krom 3 +, Chrome FTG, Krom Facteur de Tolerans au Glikoz, Krom üç değerlikli, Kromik Klorür, Krom Asetat, Krom Klorür, Krom Nikotinat, Krom Picolinate, Krom Polynicotinate, Krom Proteinat, Krom Triklorür, Krom Tripicolinate, Krom III, Krom III Picolinate, Krom 3 +, Cr III, Cr3 + Cromo, Glikoz Tolerans Faktörü-CR, GTF GTF Krom, GTF-Cr,, Bikromikum Kali Nikotinat de Krom, Numero Atomique 24, Picolinate de Krom, Picolinate de Krom III, Polynicotinate de Krom, Potasyum Bikromat, proteinat de Krom, Trichlorure de Krom, Tripicolinate de Krom, trivalent Krom, Cr.

Sponsorlu Bağlantılar

OLASILIKLA ETKİLİ
Krom eksikliğinin önlenmesi ve Tip 2 diyabet hastalığına karşı etkilidir. Bunlara ilave olarak yeterli kanıt bulunmayan faydaları da vardır. Atletik performansı iyileştirilmesi, düşük kan şekeri (hipoglisemi), obezite ve kilo kaybı, depresyon, kalp krizi, Turner sendromu (diyabet riski yüksek olan bir genetik bozukluk), polikistik over sendromu (PKOS) gibi sağlık sorunlarının önlenmesinde yararlıdır.

KROM NASIL ETKİ EDER?
Krom, vücudumuzun insülin kullanım yollarını geliştirerek kan şekeri düzeylerini normal tutmaya yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

GÜVENLİ Mİ?
Krom, 6 ay veya daha az kullanıldığında çoğu yetişkin için güvenli. Krom aynı zamanda daha uzun süre kullanıldığında, çoğu insan için güvenli olduğu görünmektedir. Bazı insanlarda cilt tahrişi, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, ruhsal değişiklikler, muhakeme ve koordinasyon bozukluğu gibi yan etkiler görülür. Yüksek dozlarda kan hastalıkları, karaciğer ya da böbrek hasarı ve diğer sorunlar gibi daha ciddi yan etkileri de olmuştur. Ama bu yan etkilerin gerçek nedeninin krom olduğu bilinmemektedir. Eğer;

  • Hamile veya emziren
  • Böbrek sorunları varsa
  • Kroma karşı alerji
  • Depresyon, anksiyete ya da şizofreni gibi bir davranış ya da psikiyatrik bir durum
  • Karaciğer hastalığı varsa krom takviyesi kullanmamanızı öneriyoruz.

HERHANGİ BİR İLAÇLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
İnsülin
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta derecede etkileşimi olabilmektedir. Doktorunuzla konuşun.
Krom, kan şekerini düşürebilir. İnsülin de kan şekeri azaltmak için kullanılır. Insülin ile birlikte krom alınması, kan şekerinin çok düşük kalmasına yol açabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. İnsülin dozunun değiştirilmesi gerekebilir.
Levotiroksin (Synthroid Levothroid, Levoxyl ve diğerleri)
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta derecede etkileşimi olabilmektedir. Doktorunuzla konuşun.
Levotiroksin (Synthroid) ile birlikte krom alınması levotiroksin (Synthroid) ilacının emilimini düşürebilir. Levotiroksin (Synthroid) daha az etkili olabilir. Bu etkileşimin uzak durmanıza yardımcı olmak için, levotiroksin (Synthroid) krom 30 dakika önce veya aldıktan sonra 3-4 saat geçmelidir.
NSAIDs (nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, derecede etkileşimi olabilmektedir. Doktorunuzla konuşarak kullanınız.
NSAID, ağrı ve şişmenin azaltılması için kullanılan anti-inflamatuar ilaçlardandır.
NSAID vücudun krom seviyesini artırabilir ve bu da yan etkisinin riskini artırıyor olabilir. Aynı zamanda krom takviyesi ve NSAID almaktan kaçının.
Bazı NSAID ilaçları indometazin (Indocin), naproksen (Aleve, Anaprox, Naprelan, Naprosyn), piroksikam (Feldene), aspirin, ibuprofen(Advil, Motrin, Nuprin) ve diğerlerini kapsar.

KROM İÇİN DOZAJ
Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırma incelenmiştir:
Ağızdan:
Tip 2 diyabet için: Bölünmüş dozlar halinde günde 200-1000 mcg. Günlük 2 mg biotin ve 600 mcg krom sağlayan özel bir kombinasyon ürünü de kullanılabilir. Krom için günlük yeterli alım düzeyleri tespit edilmiştir:

Bebeklerde 0 – 6 ay, 0,2 mcg; 7 ila 12 ay, 5.5 mcg;
Çocuklar 1 ile 3 yıl, 11 mcg; 4-8 yaş 15 mcg;
Erkek 9-13 yaş, 25 mcg;
Erkek 14 ile 50 yıl, 35 mcg; 51 ve daha yaşlı erkekler, 30 mcg;
Kızlar 9-13 yaş, 21 mcg; 14 ile 18 yıl, 24 mcg;
Kadınlar 19 ile 50 yaş, 25 mcg;

Kadınlar 51 ve üzeri, 20 mcg;
Hamile kadınlar 14 ile 18 yaşındaki, 29 mcg; 19 ile 50 yaş 30 mcg,

Emziren kadınlarda 14 ile 18 yıl, 44 mcg; 19 ile 50 yıl, 45 mcg.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KUTSAL FESLEĞEN (HOLY BASİL)
Somon Balığı
b2 vitamini
Erkeklere Özel 16 Beslenme Takviyesi
ROSEROOT-RHODİOLA
BLOND PSYLLİUM
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.