BESİN ZEHİRLENMELERİbesin-zehirlenmeleri

Besin zehirlenmeleri kirlenmiş yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle gelişen bir hastalıktır. Enfekte eden organizmalar arasında bakteriler, virüsler ve parazitler yer alır. Bu organizmaların kendileri veya toksinleri gıda zehirlenmelerinin en sık nedenleridir.

Bulaşıcı organizmalar veya bunların toksinleri işleme veya üretimin herhangi bir noktasında yiyeceklere bulaşabilir. Evde de gıdaların hatalı şekilde işlenmesi veya pişirilmesi de neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kirlenmiş olan yiyeceklerin yenmesinden sonra saatler içinde gıda zehirlenmesi belirtileri olan mide bulantısı, kusma veya ishal baş gösterir. Çoğu zaman gıda zehirlenmeleri hafiftir ve tedavisiz geçer. Ama bazı durumlarda hastaneye gidilmesi gerekir.

Belirtileri

Gıda zehirlenmesi belirtileri kirlenmenin kaynağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Gıda zehirlenmelerinin çoğu türleri aşağıdaki belirti ve semptomlardan bir veya daha fazlasına neden olabilir:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Sulu ishal
 • Karın ağrısı ve kramplar
 • Yüksek ateş

Belirti ve bulgular kirlenmiş yemek yendikten sonraki birkaç saat içinde başlayabildiği gibi günler sonra da başlayabilir. Dolayısıyla gıda zehirlenmesi nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar da genellikle birkaç gün ile birkaç saat boyunca sürmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmeli

Aşağıdaki belirti ve bulguların herhangi birini yaşarsanız, tıbbi yardım isteyiniz.

 • Sık sık kusma
 • Kanlı kusma veya dışkı
 • Üç günden fazla süren ishal
 • Aşırı ağrı veya şiddetli karın krampları
 • Vücut ısısının 38.6 °C’den yüksek olması
 • Aşırı susama, ağız kuruluğu, çok az veya hiç idrara çıkmama, şiddetli zayıflık, baş dönmesi veya sersemlik gibi dehidratasyon (sıvı kaybı) belirtileri
 • Bulanık görme, kas güçsüzlüğü ve karıncalanma gibi nörolojik belirtiler

Tedaviler ve İlaçlar

Gıda zehirlenmesinin tedavisi genellikle, eğer biliniyorsa, hastalığın kaynağı ve belirtilerin şiddetine bağlıdır. Çoğu gıda zehirlenmesi durumunda herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaksızın birkaç gün içinde iyileşme görülür. Bazı insanlarda ise bu birkaç günlük süre daha uzun olabilmektedir.

Tedavisi genel olarak aşağıdaki prosedürleri içerebilir:

 • Kaybedilen sıvının kazanılması: Vücuttaki sıvı dengesini koruyan sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller ile kaybolan sıvının alınması gerekir. Bazı çocuk ve yetişkinlerdeki gıda zehirlenmesi vakalarında hastaneye yatış gerekir. Burada uygulanan tedavide daha fazla sıvı kaybı yaşanmaması için damar yoluyla tuz ve sıvı verilir.
 • Antibiyotik kullanımı: Eğer zehirlenme besinlerdeki bakteri kirlenmesinden kaynaklanmışsa ve belirtiler de şiddetli ise antibiyotik reçete edilebilir. Listeria kaynaklı gıda zehirlenmesi durumunda hastanede yatış yapılır ve damardan antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir. Er tedavi iyi başlar. Hamilelik sırasında istemi antibiyotik tedavisi enfeksiyonun bebeği etkilemesini önlemeye yardımcı olabilir.

İshali kanlı olmayan ve yüksek ateşi olmayan yetişkinlerde “loperamid” veya “bizmut subsalisilat” etken maddeli ilaçların kullanılması yeterli görülebilir. Bu seçenekler hakkında doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sıcak Bitkinliği İlk Yardım
Göğüs Ağrısı İlk Yardım
Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır?
Güneş Yanığı İlk Yardım
Alkol Zehirlenmesinde Tedavi
Adale Sorunları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.