BESİN ZEHİRLENMESİ

Bazı zamanlarda durup dururken herhangi bir hastalığımız olmamasına rağmen, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, kramp ve bulantı gibi bir takım belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler çoğu hastalıkla birlikte görülüyor olsa da hepsinin bir arada görülmesi besin zehirlenmesini işaret etmektedir. Genellikle besin zehirlenmeleri yapılan yemek nedeniyle birden çok kişiyi etkiler veya salgın şeklinde büyüyerek yayılmaya başlar. Nadiren de olsa bireysel olarak besin zehirlenmesi durumu ortaya çıkabilir. Bu problem dünya genelinde hemen hemen her bölgede sık karşılaşılan bir sorundur. Çoğunlukla kişiyi çok fazla etkilemeyen ve hafif şiddetle seyreden besin zehirlenmesi hastalığa neden olan mikroorganizmanın türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bebeklerde ve yetmiş yaşın üzerindeki kişilerde görülen besin zehirlenmeleri çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bu yaş gruplarında daha ciddi sonuçlar ortaya çıkartır ve ölümlere kadar neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Besin Zehirlenmesi Neden Olur?

Kişide besin zehirlenmesinin ortaya çıkmasına neden olan mikroorganizma grubu bakterilerdir. Oda sıcaklığında üreyebilme ve çoğalabilme özelliği bulunan bu bakteriler yine bu ortamda yaşamlarını sürdürebilirler. Bu sebepten ötürü yemekler yapılacağı zaman gereken yüksek sıcaklığa ve temiz bir ortama ihtiyaç duyulmalıdır. Kızartma yöntemi şeklinde yapılan yemekler yerine daha homojen bir ortam sağlayabilmek adına düdüklü tencelerin ve fırınların kullanılması tavsiye edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu bakteriler yemeklerin pişmesi gereken yüksek ısılarda ölürler ve insan vücudunda herhangi bir hastalığa neden olmazlar. Bunun dışında besinleri pişirmeden önce saklama koşulları da oldukça önemlidir. Mutlaka bozulma şansı olan ve bakteri üretebilme özelliğine sahip olan besinlerin 0 derecenin altındaki sıcaklıkta tutulması veya çok daha uzun vadeli tüketim için derin dondurucu da saklanması tavsiye edilmektedir. Tüm bu saydığımız maddeler dışında besinlerin son kullanma tarihinden önce tüketilmesi besin zehirlenmelerinin önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Besin Zehirlenmesi Türleri

Stafilokok Bakteriler – Bu tür bakteriler en sık besin zehirlenmelerine neden olan türdür ve çoğunlukla et, süt ve süt ürünleriyle beraber iyi yıkanmamış olan salatalarda bulunurlar. Çoğunlukla etkilerini vücuda girdikten 2-3 saat sonra göstermeye başlar. İlk belirti olarak kişide bulantı ve kusma görülür. Bunun nedeni ise vücudun bakterilerin neden olduğu zehiri dışarı atmak istemesidir. Çok şiddetli olmadan atlatılan bu zehirlenme durumu genellikle bir iki gün içerisinde normale dönmektedir.

Shigella Bakteriler – Bu tür bakteriler bozulmuş olan et, süt ve süt ürünleri, salata gibi besinlerin yenilmesi ile görülür. Genellikle tüketildikten 24 ile 48 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Zehirlenmenin en temel belirtileri ise mide bulantısı, sık sık kusma, yüksek ateş ve karın ağrısıdır. Bu belirtilere zaman zamanda ishal ilave edilebilir. Bakterinin vücuttan tamamen atılması ve hastanın normal yaşantısına geri dönmesi bir haftayı bulabilir.

Clostridium Botilinum Bakteriler – Bu tür bakterilerin neden olduğu besin zehirlenmeleri en tehlikeli ve ölümle bile sonuçlanabilen ciddi deformasyona neden olan bir zehirlenme türüdür. Bu tür bakterilerin içerisinde bakteriye adını veren clostridium botilinum zehiri bulunur ve bu zehir kişiyi öldürebilme etkisine sahiptir. Özellikle havasız ve kuru ortamlarda üreyebilen bu bakteri çeşidi konserve gıdaların içerisinde görülmektedir. Bunun dışında yine et, süt ve süt ürünleri, yıkanmadan tüketilen meyve ve sebzelerde de görülebilme şansı vardır. İçerisinde bakteri bulunan besin tüketildikten yaklaşık 48 saat sonra etkisini göstermektedir. Genellikle en yaygın belirtileri solunum güçlüğü ve sinir sisteminde neden olduğu felç durumdur. Herhangi bir hastalık olmadan bu iki belirtinin ansızın görülmesi durumunda kesinlikle en yakın hastaneye gidilmesi oldukça önemlidir.

Besin Zehirlenmesi Belirtileri

Bakteri taşıyan besin tüketildikten sonra bakterinin türüne göre belirtiler iki saat sonrada başlayabilir iki gün sonraya kadarda sürebilir. Besin zehirlenmesinde görülen belirtiler, baş dönmesi, şiddetli mide ağrısı, ishal, yüksek ateş ve kusmadır. Eğer kişide günde 3-4 kere büyük tuvalete gitme durumu varsa ve bu durum 2-3 gün boyunca geçmediyse, ayrıca yüksek ateş ve mide ağrısıda bu tabloya eşlik ediyorsa kesinlikle doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.

Besin Zehirlenmesi Tedavisi

Zehirlenme tedavisinde istenilen durum; vücudun kaybetmiş olduğu sıvı, mineral ve vitaminleri tekrardan sağlamak ve bununla birlikte zehirlenmeye sebebiyet vermiş olan bakteri türünü tamamen vücut içerisinden yok etmektir. Gerekli testler yapıldıktan sonra zehirlenmeye neden olan bakteri türü belirlenir ve o bakteriyi yok edecek uygun antibiyotik tedavisi uygulanır. İshal durumu varsa bunun için ilaç yerine kuru ekmek veya kahve gibi alternatif yöntemler tavsiye edilir. Kaybedilmiş olan sıvı ve minerallerde ya ağız yoluyla ya da parenteral şekilde tedavi edilmeye çalışılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alkol Zehirlenmesinde Tedavi
Bebeklerde Kalp Masajı ve Suni Solunum
Çocuğa Kalp Masajı ve Suni Solunum
Göğüs Ağrısında Acil Yardım
Kulağa Yabancı Cisim
Sıcak Su Yanıklarına Ne Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.